Ўзбекистон ва Қозоғистон каби Марказий Осиё давлатлари Европа Иттифоқининг Россияга санкцияларни четлаб ўтиб, уруш учун зарур бўлган юқори технологияли компонентларни импорт қилишига йўл қўймасликка қаратилган радикал янги ташаббуснинг биринчи нишони бўлиши мумкин.
Бу ҳақда Politico нашрининг ёзишича, Европа Россия Федерациясига қарши 11-санкция пакетини тайёрламоқда. Ва биринчи марта ташаббус Москвага Брюсселнинг савдо эмбаргосидан қочишга ёрдам бераётган давлатларга қарши чораларни ўз ичига олади. Хитой ва Туркия кўпинча Россияга иқтисодий ҳаёт чамбарагини ташлаган давлатлар деб ҳисобланади. Аммо Европа Иттифоқи дипломатлари Анқара ва Пекин бевосита нишон эмаслигини айтмоқда. Бу икки муҳим геостратегик савдо шерикларига қарши чоралар кўриш тескари натижа бериши мумкин.
Европа Иттифоқининг уч дипломати санкцияларни айланиб ўтишга қарши кураш бўйича таклифлар Марказий Осиё давлатларини чекловларга янада яқинроқ риоя қилишга ундашига умид билдирди.
Европа Иттифоқининг санкциялар бўйича матбуот котиби Дэвид О’Салливан сўнгги ҳафталарда Туркия, Ўзбекистон ва Қозоғистонга бориб, санкциялардан қочишга қаратилган саъй-ҳаракатларни ўрганишга уринди. Politico нашрининг ёзишича, Европа Комиссияси «ушбу чораларда кўзда тутилган тақиқларни бузиш натижасида ёки мўлжалланган фаолият орқали Европа Иттифоқининг чекловчи чораларини четлаб ўтувчи жисмоний ва юридик шахсларни» нишонга олмоқчи. Бу, масалан, Европа Иттифоқида жойлашган компаниялардан чекланган товарларни оладиган, кейинчалик Россияга тўғридан-тўғри ёки воситачилар орқали жўнатиладиган учинчи мамлакатларда жойлашган компанияларга тегишли.
Таклифнинг иккала иловасида ҳам алоҳида мамлакат ёки маҳсулот номи кўрсатилмаган. Бу қарор Европа Иттифоқи давлатлари томонидан қабул қилиниши керак. Янги таклифдан ташқари, 11-санкция пакетига 72 нафар жисмоний ва 31 нафар юридик шахснинг рўйхати ҳам киритилган.
Европа Иттифоқининг ушбу янги пакетининг марказий қисми, агар санкцияларни четлаб ўтиш имконияти мавжуд бўлса, Европа компанияларига Россиянинг қўшниларидан бирига тақиқдаги товарларни сотишни ман этиш бўлади.
Европа Иттифоқи элчилари чоршанба куни бундай таклифга биринчи баҳо беради. Дипломатлар янги пакет бўйича келишувни келаси ҳафтагача ёки ундан кейин ҳам кутишмайди. Қозоғистон ва Ўзбекистоннинг Европа Иттифоқидаги элчихоналари бу имкониятга изоҳ бермади.
Аммо бу айланиб ўтишга қарши чоралар тезда тасдиқланишини англатмайди. Баъзи Европа Иттифоқи мамлакатлари Брюссел бу таклиф билан “Пандора қутиси”ни очиб юборишидан хавфсирамоқда. Бу ҳаракат Туркия ёки Хитой каби бошқа мамлакатларнинг навбатдаги нишон бўлиши  эҳтимолини очиб беради.
Қаттиқроқ муносабатни қўллаб-қувватлаган Европа Иттифоқи дипломатларидан бири «столда отишга тайёр милтиқни  кўришни умид қилгани, аммо ҳозир у ҳатто ўқланмаган»ини айтган. АҚШ Брюсселни Хитойга нисбатан қаттиқроқ позицияни эгаллашга ундамоқда, бироқ Европа Иттифоқи Пекинни ўзидан янада кўпроқ узоқлаштиришни истамаяпти.
Шу ҳафта охирида Туркияда бўлиб ўтадиган сайловлар туфайли  Туркия сиёсатининг беқарорлиги ҳисобга олинса, мазкур давлат билан қарама-қаршилик ҳам катта сиёсий хавф сифатида кўрилмоқда. Бундан ташқари, Анқаранинг қўлида миграция каби таъсир воситалари бор. Чунки Туркия узоқ вақтдан бери Европа Иттифоқи ва Яқин Шарқ ўртасида буфер вазифасини ўтаб келади.
Гарчи Европа Комиссияси Марказий Осиё мамлакатларига нисбатан жазо таҳдиди уларнинг хатти-ҳаракатларини ўзгартириш учун етарли иқтисодий восита бўлади, деб ҳисобласада, бир дипломатнинг айтишича, Европа уларни айтишдан олдин «биз таҳдидларни амалга оширишга тайёр эканлигимизга ишонч ҳосил қилиши керак». Бошқа бир дипломатнинг айтишича, Брюссел санкцияларни четлаб ўтишга қарши кураш олиб борсада, Туркия ва Хитой каби асосий савдо ҳамкорлари билан иқтисодий алоқаларни сақлаб қолиш ўртасида мувозанатни сақлаши керак.

Такие страны Центральной Азии, как Узбекистан и Казахстан, являются наиболее вероятными первыми объектами радикально нового предложения ЕС, направленного на то, чтобы помешать России нарушать санкции путем импорта высокотехнологичных компонентов, необходимых для ведения войны через своих соседей.
ЕС приближается к своему 11-му пакету санкций против России, чтобы попытаться подорвать военную машину президента Владимира Путина, и впервые его предложение будет включать контрмеры против стран, помогающих Москве уклоняться от торгового эмбарго Брюсселя. Китай и Турция – страны, которым чаще всего приписывают то, что они бросают России экономический спасательный круг, но дипломаты ЕС предупредили, что Анкара и Пекин не являются их непосредственными целями, и что меры против таких важных геостратегических торговых партнеров могут иметь неприятные последствия.
Вместо этого трое дипломатов ЕС заявили, что есть надежда на то, что надвигающиеся предложения ЕС по обходу санкций побудят государства Центральной Азии последовать их примеру. Полный 11-й пакет санкций может быть обнародован уже во вторник, когда президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен посетит Киев, чтобы отметить День Европы.
Санкции ЕС посланник Дэвид О’Салливан побывал в Турции, Узбекистана и Казахстана в последние недели в Ставку , чтобы оценить масштаб санкций в обход.
В соответствии с предложением по 11-му пакету, с которым ознакомился POLITICO, Комиссия хочет нацелиться на “физических и юридических лиц, обходящих ограничительные меры Союза посредством действий, которые имеют целью или результатом срыв запретов в этих мерах. Это касается, например, компаний, созданных в третьих странах, которые получают товары, подпадающие под ограничения, от компаний, созданных в Союзе, и которые затем поставляются в Россию напрямую или через посредников ”.
Примечательно, что в двух приложениях к предложению не названы конкретные страны или продукты — вместо этого принимать это решение будут страны ЕС. В дополнение к новому предложению, 11-й пакет санкций также в настоящее время включает списки 72 физических и 31 организации.
Основной целью этой новой меры ЕС было бы ограничить европейские компании от продажи чувствительных товаров одному из соседей России, если бы существовал обход. В санкциях сначала будут перечислены чувствительные товары с точки зрения обхода санкций, а затем страны, в которые они поставляются.
Послы ЕС поделятся своими первыми впечатлениями от предложения в среду. Дипломаты ЕС не ожидают заключения сделки по новому пакету до следующей недели или даже через неделю. Посольства Казахстана и Узбекистана в ЕС не получили немедленного ответа.
Но это не означает, что меры по борьбе с обходом санкций получат быстрое одобрение.
Несколько стран ЕС опасаются, что Брюссель рискует открыть ящик Пандоры этим предложением. Устанавливая принцип, согласно которому страны, которые намеренно или нет нарушают санкции ЕС, могут стать мишенью, этот шаг открывает возможность того, что другие страны, такие как Турция или Китай, могут оказаться следующими на линии огня.
Один дипломат ЕС, добивающийся более жесткой линии в отношении более крупных целей, сказал, что он “надеялся на заряженный пистолет на столе, но прямо сейчас пистолет даже не заряжен”.
США подталкивают Брюссель занять более ястребиную позицию в отношении Китая, но ЕС не хочет еще больше оттолкнуть Пекин.
Аналогичным образом, конфронтация с Турцией также рассматривается как серьезный политический риск, учитывая нестабильность турецкой политики в преддверии выборов, которые состоятся в эти выходные, и влияние Анкары, когда речь заходит о таких вопросах, как миграция, учитывая, что Турция долгое время выступала в качестве буфера между ЕС и Ближним Востоком.
В то время как Комиссия считает, что угроза наказания стран Центральной Азии будет достаточной экономической палкой, чтобы изменить их поведение, один дипломат сказал, что Европа “должна быть уверена, что мы готовы выполнить” угрозу, прежде чем сделать это. Другой дипломат сказал, что Брюсселю необходимо найти баланс между пресечением обхода санкций и поддержанием экономических связей с ключевыми торговыми партнерами, такими как Турция или Китай.