Давлат Думаси депутати Михаил Матвеев (КПРФ) Россия Федерацияси фуқаролигини олган Марказий Осиё ва Кавказортилик фуқароларининг “махсус операция”да қатнашишига рухсат берувчи қонун лойиҳасини тайёрламоқда. У янги фуқаролардан қурилиш батальонлари ва олдинги қисмларда фойдаланишни таклиф қилган.
«Бошқа ватани ва паспорти  бўлмаган Россия фуқаролари  ҳамда Россия фуқаролигини олган мигрантларнинг ҳарбий мажбуриятларини тенглаштириш ташаббусим ҳақида (мен Марказий Осиё республикаларидан келганлар ҳақида гапирган эдим, лекин аслида биз Кавказорти ҳамда бошқалар ҳам назарда тутилган)… Улар ўз “маҳаллийчилиги” билан ҳарбий интизомни бузмасликлари учун Россия армиясининг мавжуд бўлинмалари ўртасида ҳар бир взводда 2-3 нафардан кўп бўлмаган ҳолда тақсимлаш лозим… Шунингдек улардан қурилиш батальонлари, жумладан, фронтнинг олдинги чизиғида фаол фойдаланиш ҳақида ҳам сўз боради», — деб ёзади депутат ўз  телеграм каналида.
Депутат қонун лойиҳасининг тайёрланишини энди икки фуқароликка эга бўлганлар муддатли ҳарбий хизматга чақирилмаслиги билан изоҳлаган.
«Улар фақат РФ Қуролли Кучларига фақат шартнома бўйича кўнгилли сифатида боришлари мумкин. Шу сабабли, кечаги муҳожирларнинг аксарияти ўз республикаларининг паспортларидан ҳам воз кечишмаган, натижада Россия Қуролли Кучлари ҳамда сафарбарликка чақирилмайди» дейилади ҳисоботда.
Парламент аъзосининг сўзларига кўра, у ўзининг телеграм-каналида шу мавзуда кўплаб шарҳ ва таҳдидлар олаётган экан.
Депутат, шунингдек, миграция ва демографик муаммолар бўйича давлат ва махсус хизматларда туб ўзгаришларсиз муаммони ҳал қилиб бўлмаслигини таъкидлаган.

Депутат Госдумы Михаил Матвеев (КПРФ) готовит законопроект, позволяющий призывать на спецоперацию приобретших гражданство РФ мигрантов, в том числе из Средней Азии и Закавказья, а также призвал активно использовать их в стройбате, в том числе на передовой.
“О моей инициативе уравнять в воинской обязанности граждан России, у кого нет другой родины и паспорта, с приобретшими российское гражданство мигрантами (я говорил о выходцах из среднеазиатских республик, но на самом деле речь идет о всех, в т.ч. Закавказье)… Речь о возможности мобилизации и призыва с распределением по существующим подразделениям российской армии, желательно не больше 2-3 во взвод, чтобы их “землячества” не подавляли воинскую дисциплину… А также об активном использовании в качестве стройбата, в том числе на передовой”, – написал он в своем телеграм-канале.
Депутат объяснил подготовку законопроекта тем, что сейчас те, кто имеет двойное гражданство, не подлежит призыву.
“Они могут только добровольцами пойти в ВС РФ по контракту. Поэтому абсолютное большинство вчерашних мигрантов предусмотрительно не расстаются с паспортами своих республик и – опочки – не подлежат призыву в Вооруженные силы России и мобилизации”, – рассказал депутат.
По словам парламентария, он получает много комментариев и угроз в своем телеграм-канале по этой теме.
Также депутат подчеркнул, что проблему не решить без коренного изменения подходов власти и спецслужб к миграционной и демографической проблеме.