Тақдим этилган маълумотлардан шуни аниқ тушуниш мумкинки, муҳожирлар орасида жиноятчиликнинг тез ва кескин ўсиши кузатилмаяпти.
2023 йил 11 май куни Россия Федерацияси Ички ишлар вазирлигининг Миграция масалалари бош бошқармаси бошлиғи Валентина Казакова XI  Санкт-Петербург халқаро юридик форуми сессияларидан бирида нутқ сўзлади. Унинг нутқидан шуни тушуниш мумкинки, Россиядаги муҳожирлар ўртасида жиноятчиликнинг даҳшатли кўпайиши ҳақидаги барча ҳикоялар афсона ва қўрқитувчи воқеалардан бошқа нарса эмас.
Валентина Казакова, хусусан, 2014 йилдан 2022 йилгача бўлган даврда Россия Федерацияси ҳудудида ва хусусан, чет эл фуқаролари томонидан содир этилган жиноятлар сонининг динамикаси ҳақида маълумот берувчи диаграммани намойиш қилган.
Шунингдек, худди шу даврда жиноят содир этганлар, хусусан,  хорижий фуқароларнинг ҳам худди шундай диаграммаси тақдим этилди. «2014 йилдан бошлаб, биз бироз пасайишни кўрмоқдамиз», дейди Валентина Казакова.
Яъни, тақдим этилган маълумотлардан шуни аниқ тушуниш мумкинки, муҳожирлар орасида жиноятчиликнинг тез ва кескин ўсиши кузатилмайди. Ҳозир эса, қарийб 10 йил давомида жиноятлар сонини кўрсатувчи кўрсаткичлар анча барқарор.
Бундан ташқари, фоизларда 143 миллионлик Россия Федерациясининг бутун аҳолиси орасида жон бошига жиноятчиларнинг улуши 786 000 нафар (0,55%) бўлса, 6 миллионлик мигрантлар орасида 33 000 киши (0,55%) жазога тортилган. Шубҳасиз, Россия Федерациясининг миграция сиёсатини ишлаб чиқишда  контекстдан юлиб олинган ва кимнингдир манфаатларини кўзлаб илгари сурилган айрим жиноятлар эмас, айнан шундай объектив воқеликни ҳисобга олиш лозим.

Из представленной информации можно четко понять, что ни какого бурного и взрывного роста преступности среди мигрантов нет.
11 мая 2023 года начальник Главного управления по вопросам миграции МВД РФ Валентина Казакова выступила на одной из сессий XI Петербургского международного юридического форума. Из ее выступления можно было понять, что все рассказы о чудовищном росте преступности среди мигрантов в России — не более, чем миф и страшилки.
Валентина Казакова, в частности, продемонстрировала диаграмму, на которой была представлена информация с динамикой количества преступлений, совершенных на территории РФ и, в частности, иностранными гражданами в период с 2014 по 2022 года.
Также была представлена аналогичная диаграмма выявленных лиц, в том числе, иностранных граждан, совершивших преступления за тот же период. «Если говорить с 2014 года, то мы видим некоторое снижение», — заявила Валентина Казакова.
То есть из представленной информации можно четко понять, что ни какого бурного и взрывного роста преступности среди мигрантов нет. И вот уже почти 10 лет цифры, свидетельствующие о количестве преступлений, довольно стабильны.
Более того, в процентном отношении доля преступников на душу населения среди всего населения РФ 786 000 / 143 000 000 (0,55%) соответствует доли преступников среди иностранцев 33 000 / 6 000 000 (0,55%). Очевидно, именно такая объективная реальность должна учитываться при развитии миграционной политики РФ, а вовсе не вырванные из контекста и раскручиваемые в чьих-то интересах отдельные вопиющие преступления.