Москвада Қизил майдон устида Украина байроғи туширилган тўртта шарни учиришда айбланган икки киши ҳибсга олинди. Қўлга олинганлар Тожикистон фуқаролари бўлган, деб хабар берган Baza телеграм канали.
12 май куни тушдан кейин кўк ва сариқ рангда ҳилпираётган байроқ кўзга ташланди. Телеканал маълумотларига кўра, ҳаво шарлари Қизил майдон яқинида Opel автомобилида тўхтаган одамлар томонидан учирилган. Шарларни ҳавога қўйиб юбориб улар дарҳол кетишган.
«Бир соатдан кейин хавфсизлик кучлари ичида икки нафар Тожикистон фуқароси, 30 ёшли Алишер Қодиров ва 27 ёшли Баҳром Усмонов бўлган мазкур машинани тўхтатган. Улар ҳаво шарларини учирганини тан олишган. Лекин уларга Украина байроғи ҳақида айтилганда жуда ҳайрон бўлишган”, — деб ёзади телеграм канали.
Уларнинг сўзларига кўра, плакат пушти-бинафша-сариқ рангларда бўлиб, унинг устида “Қизалоқ учун ташаккур” деган ёзув бўлган.
Шунга қарамай, ҳибсга олинганларга нисбатан Россия ҳудудида бўлиш режимини бузганлик ва Россия Федерацияси Қуролли Кучларини обрўсизлантириш каби моддалар бўйича маъмурий баённомалар тузилган.
Айни пайтда, Коррупцияга қарши кураш миллий қўмитаси раиси Кирилл Кабанов бу тасодиф эмас, деб ҳисоблайди.
“Москванинг қоқ марказида шарлар ва Украина байроқлари билан содир этилган бу беадаб провокацион ҳаракат тасодифий эмас. Ишончим комилки, бу тожикистонликлар нима қилаётганларини яхши билишган ва ўз қилмишларидан аниқ хабардор бўлган ва шу билан ўзларининг ҳақиқий позицияларини кўрсатган”, – деб фикр билдирган Кирилл Кабанов ўз телеграм каналида.
Унинг иддаосича, Россиядаги Марказий Осиё диаспоралари нафақат тақиқланган ИШИД, балки Украина махсус хизматлари ва дўстона бўлмаган давлатлар махсус хизматларининг ҳам диққат-эътиборида экан ва бу кўпчилик бунга ишонишни истамасада, аллақачон маълум эмиш.
“Агар энг қатъий чоралар кўрилмаса, бу фақат бошланиши. Бундан кейин, албатта, назорат чораларини кучайтириш керак”, – дейди у.
Кирилл Кабановнинг муҳожирларга қарши даъво-айбловлари илгари ҳам кузатилган. У апрель ойида “Взгляд” газетасида берган интервьюсида муҳожирлар ўртасида жиноятчиликнинг кўпайиши 1991 йилдан бошлаб собиқ СССР республикаларида ёшларга русофоб, «антиимпериалистик» позициялар сингдирилгани билан боғлиқ, деган фикрларини билдирган эди.
“Биринчидан, Марказий Осиё ва Кавказдан бизга келаётган муҳожирларнинг умумий сони ортиб бормоқда. Бугун Александр Бастрикин (Россия Тергов қўмитаси раҳбари) бундай жиноятчининг тахминий портретини чизди – булар паст маълумотли, рус тилини яхши билмайдиган одамлардир. Бунга қўшимча қилишимиз мумкинки, бундай тоифа, одатда, илгаридан Россияга қарши. 1991 йилдан бери деярли барча республикалар ёшларга русофоб, «антимпериалистик» позицияларни сингдирмоқда”, деганди у интервьюсида.

В Москве задержали двух человек, обвиняемых в запуске четырёх воздушных шаров с флагом Украины над Красной площадью. Задержанным оказались граждане Таджикистана, сообщает Telegram-канал Baza.
Летящий флаг в сине-жёлтых цветах заметили днём 12 мая. По данным канала, шары запустили люди, которые остановились на легковушке Opel у Красной площади. Сразу же после запуска они уехали.
“Через час иномарку остановили силовики. Внутри сидели два уроженца Таджикистана – 30-летний Алишер Кодиров и 27-летний Бахром Усмонов. Они признались, что выпустили шары. Но при этом сильно удивились, когда им сказали про украинский флаг”, – передает Baza.
По версии товарищей, плакат был в розово-фиолетово-жёлтых цветах, на нём была надпись “Спасибо за дочь”.
Тем не менее на задержанных составили административные протоколы по нескольким статьям: за нарушение режима пребывания на территории России и дискредитацию Вооружённых сил РФ.
Между тем, председатель Национального антикоррупционного комитета Кирилл Кабанов считает, что это не случайность.
“Этот наглый провокационный акт в самом центре Москвы с воздушными шарами и украинскими флагами – не случайность. Уверен, что эти таджики прекрасно осознавали, что они делают, и чётко отдавали отчёт своим действиям, тем самым проявляя свою истинную позицию”, – прокомментировал Кирилл Кабанов в своём Telegram-канале.
Он написал, что уже давно известно, хотя не все хотят в это верить, что центральноазиатские диаспоры в России находятся под пристальным вниманием не только запрещённой ИГИЛ, но и украинских спецслужб и спецслужб недружественных государств.
“И это только начало, если не будут приниматься самые жёсткие меры. После такого, конечно, необходимо усилить контрольные мероприятия”, – сказал он.
Обвинения Кирилла Кабанова в адрес мигрантов наблюдались и раньше. В апрельском интервью газете «Взгляд» он высказал мнение, что рост преступности среди иммигрантов с 1991 года связан с привитием русофобских и «антиимпериалистических» настроений молодежи бывших республик СССР.
«Во-первых, растет общее количество мигрантов, которые приезжают к нам из Средней Азии и Закавказья. Сегодня Александр Бастрыкин (глава Следственного комитета России) нарисовал усредненный портрет такого преступника, – это люди с низким уровнем образования, со слабым знанием русского языка. К этому можно добавить, что такая категория, как правило, уже изначально настроена против России. С 1991 года фактически во всех республиках идет идеологическая обработка молодежи с русофобских, «антиимпериалистических» позиций», – говорил он в своем интервью.