Молдова МДҲ Парламентлараро Ассамблеяси таркибидан чиқиш жараёнини бошладиБу ҳақда бугун парламент спикери ва ҳукмрон партия раиси Игор Гросу маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, бу қарор фуқаролар билан маслаҳатлашувлар, PAS парламент фракциясидаги муҳокамалар ва Молдова президенти Майя Санду розилиги билан қабул қилинган. Ҳукумат ва парламент даражасида «кейинги қадамлар баҳоланмоқда», деган Молдова парламенти спикери Игор Гросу.
«Биз фуқаролар биздан кутаётган ишларни босқичма-босқич амалга оширмоқдамиз, биз фарзандларимизга барқарор, фаровон келажак, Европа келажагини тақдим этмоқдамиз. Бу ҳақда 21 май куни бутун дунёга айтамиз», деди у.
“30 йилдан сўнг, Молдова Республикасининг МДҲ тузилмаларида мавжудлиги бизга Днестрбўйи можаросини ҳал қилишга, Россия армиясини ҳудудимиздан олиб чиқишга ёрдам бермагани, энг қийин пайт – иқтисодий эмбарголар, қишнинг ўртасида энергия тақчиллигидан ҳимоя қилмагани аниқ бўлди. Иштирокчи мамлакатларни ҳарбий ҳужумлар, урушлар ва суверен ҳудудларни ноқонуний босиб олишдан ҳимоя қила олмади. МДҲнинг асосчиси бўлган Россия Федерацияси яна бир асосчи давлатга ваҳшиёна ҳужум қилиб, фуқароларини ўлдирганидан сўнг, бу ташкилотни энди Ҳамдўстлик деб аташ мумкин эмас”, — дея Гросунинг сўзларидан иқтибос келтирилган ҳукуматнинг телеграм-каналида.
МДҲ Парламентлараро Ассамблеяси миллий қонунларни ташкилот доирасида қабул қилинган халқаро шартномаларга мувофиқлаштириш устида ишламоқда. Россиянинг Украинага бостириб кириши бошланганидан кейин Кишинёв МДҲ органларидаги фаолиятини тўхтатди ва Ҳамдўстликдан чиқиш ниятини эълон қилди.

Молдова начинает процесс выхода из Межпарламентской ассамблеи СНГ.
По его словам, решение принято в ходе консультаций с гражданами, обсуждений в парламентской фракции PAS и с согласия президента Молдовы Майи Санду.
На уровне правительства и парламента “оцениваются следующие шаги”, заявил спикер молдавского парламента Игорь Гросу.
“Мы шаг за шагом делаем то, что ждут от нас граждане, мы обеспечиваем нашим детям стабильное, благополучное будущее, европейское будущее. Об этом мы расскажем всему миру 21 мая”, — сказал он.
“Спустя 30 лет стало совершенно ясно, что присутствие Республики Молдова в структурах СНГ не помогли нам решить приднестровский конфликт, не помогли вывести российскую армию с нашей территории, не защитила нас от болезненных экономических эмбарго в самые сложные времена – эмбарго на вино и агропродовольственные товары, не защитило нас от энергетического шантажа посреди зимы, а также не защитило страны-участницы от военных нападений, войны и незаконной оккупации суверенных территорий. После того, как Российская Федерация, страна-основательница СНГ, варварски напала на другую страну-основательницу, Украину, оккупировав ее территории и убив ее граждан, эта организация уже не может называться Содружеством”, – приводит слова Гросу телеграм-канал правительства.
Межпарламентская Ассамблея СНГ работает над приведением национальных законов в соответствие с международными договорами, принятыми в рамках организации. После начала вторжения России в Украину Кишинёв остановил свою работу в органах СНГ и сообщил о намерении выйти из содружества.