Мигрантлар энди Шимолни фақат пул топиш жойи деб ҳисоблашмайди.
Коронавирус пандемияси сабабли Россияга киришга қўйилган чекловлар олиб ташланганидан сўнг, Ханти-Манси автоном округида МДҲ давлатларидан келган муҳожирлар оқими учдан бирга ошди. Тадбиркорлар ва ҳуқуқшуносларнинг фикрича, ҳозир муҳожир ишчиларнинг аксарияти Сургутга оилалари билан кўчиб келишга ҳаракат қилишаётган экан. Шу билан бирга, муҳожирларнинг ўзлари оила билан бирга янги жойда ўз ўрнини топиш осонроқ эканини айтишган.
Михаил исмли қурилиш компанияси хўжайини агентлик журналистига унинг тўртта бригадаси борлиги ва уларнинг деярли барчаси қўшни давлатлар фуқароларидан иборат эканлигини айтган. «Мен узоқ вақтдан бери муҳожирлар билан ишлайман. Агар илгари мавсумий ишларга кўп одамлар келган бўлса, ҳозир, айниқса, коронавирус  чекловлари олиб ташланганидан сўнг, улар оилалари билан Сургутга келишмоқда. Уларнинг бу ерда бир-бирига ёрдам берувчи ўз жамоалари бор», — дейди Михаил.
Шунингдек, тадбиркор ўз тажрибасига асосланиб, мигрантлар маҳаллий фуқаролардан кўра яхшироқ ишлашини таъкидлайди. Шунинг учун у меҳмон ишчиларини жалб қилишдан манфаатдор. «Маҳаллий аҳоли иш ҳақини кўп сўрашади ва уларнинг аксарияти спиртли ичимликларга муккасидан кетган, муҳожирлар бундай қилмайди. Пандемия бўлиб, чегаралар ёпилганида мен маҳаллий аҳолини ишга олиб, жуда кўп азоб чекдим. Шунинг учун, охир-оқибат, у уларнинг хизматларидан воз кечдим», деб фикрларини билдирган Михаил.
Сургутлик ҳуқуқшунос, миграция қонунчилиги билан боғлиқ низолар билан шуғулланувчи Рифхат Сафаралеев шундай дейди: «Албатта, қонунчиликда ҳали ҳам нюанслар мавжуд, аммо ҳозир ташриф буюрувчилар ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимлари билан боғлиқ муаммолардан қочиб кетишмайди. Улар ўз ҳуқуқлари учун кураша бошладилар ва тобора кўпроқ адвокатларга мурожаат қилишмоқда. Кутилмаган харажатлар юзага келган тақдирда, оила ёрдамга келади. Бу ерга қариндошлари билан келишади ва доим бир-бирига ёрдам беришади», – дейди Сафаралеев. Шу билан бирга, адвокатнинг таъкидлашича, Россияга тобора кўпроқ ташриф буюрувчилар касб ва маълумотга эга, баъзилари эса бу ерда таҳсил олмоқда.
Агентлик журналисти Сургут чеккаларидан бирида жойлашган «қул бозори» деб аталадиган жойда муҳожирлардан бири билан гаплашишга муваффақ бўлган. Бу мигрантларнинг оммавий йиғиладиган жойи бўлиб, улар бу ерга иш учун буюртмачи ахтариб келишади. «Баъзилар бир неча ой ҳужжатсиз яшашга мажбур бўлади. Рўйхатдан ўтиш вақт ва пул талаб қилади. Мен ўзим Ханти-Манси автоном округига Курган орқали келдим. У ерда ҳужжатларни олиш осон ва арзонроқ», — дейди Тожикистон фуқароси Авхад.
Олти ой давомида мигрант 250 минг рублгача пул ишлашга муваффақ бўлади. Авхад аллақачон Сургутга кўчиб ўтиш режасини ишлаб чиққан. Келаси йили у икки укаси билан ишга кетади. Режаларга уй-жой ижараси, иш топиш ва фуқаролик олиш киради. “Укаларим келса ижарага квартира оламиз. Курсларга бориш ва иш топиш мумкин. Акамнинг “права”си бор, у такси ҳайдовчиси бўлиб ишлай олади. Бир киши яшай олмайди. Фақат квартира ижараси 30 минг туради. Мен баъзан бир ойда шунча пул оламан, – дейди Авхад.
Мигрантларнинг ижтимоий некбинлигини фақат ҳуқуқ-тартибот ходимлари ёқламайди. Сургут полициясининг расмий статистик маълумотларига кўра, 2022 йилда ташриф буюрувчилар аввалгига қараганда 30 фоиздан кўпроқ жиноят содир этган. Асосий қонунбузарликлар гиёҳванд моддалар савдоси ва оиладаги зўравонлик билан боғлиқ.

Мигранты перестали рассматривать Север лишь как место заработка.
После снятия ограничений на въезд в Россию из-за пандемии коронавируса в ХМАО на треть увеличился поток мигрантов из стран СНГ. Предприниматели и юристы, работающие с приезжими, говорят, что в Сургут они стараются переехать сразу семьями. При этом сами мигранты рассказали URA.RU, что так им проще закрепиться на новом месте.
Владелец строительной компании по имени Михаил рассказал журналисту агентства, что у него работают четыре бригады отделочников, и практически все из них — это граждане стран ближнего зарубежья. «Я давно с работаю с мигрантами. Если раньше многие приезжали на сезон, то сейчас, особенно после снятия ограничений из-за ковида, едут в Сургут семьями. У них здесь уже свои кланы, они друг другу помогают», — сообщил Михаил.
Предприниматель также добавил, что, основываясь на своем опыте, он считает, что мигранты работают лучше, чем местные сотрудники. Поэтому он заинтересован в привлечении гастарбайтеров. «Местные очень избалованы в плане зарплат, а еще часто позволяют себе алкоголь, чего мигранты не делают. Когда была пандемия и закрывали границы, я брал местных и намучился изрядно. Поэтому в итоге отказался от их услуг», — сообщил Михаил.
«Есть конечно, еще нюансы в законодательстве, но сейчас приезжие не бегут от проблем с правоохранителями. Они начали бороться за свои права и все чаще обращаются к юристам. В случае непредвиденных трат на помощь приходит семья. Сюда они приезжают с родственниками и всегда помогают друг другу», — сообщает  юрист из Сургута Рифхат Сафаралеев. При этом юрист отметил, что все больше приезжих в Россию уже имеют профессию и образование, а некоторые учатся уже здесь.
Журналисту агентства удалось пообщаться с одним из мигрантов на так называемой «бирже рабов», которая находится на одной из окраин Сургута. Это место массового скопления гастарбайтеров, где они проводят время в ожидании очередного заказчика их услуг. «Некоторым приходится жить о несколько месяцев без документов. На оформление необходимо время и деньги. Сам я приехал в ХМАО через Курган. Там проще и дешевле получить документы», — рассказал URA.RU гражданин Таджикистана Авхад.
За полгода мигранту удается заработать до 250 тысяч рублей. Авхад уже придумал план переезда в Сургут. В следующем году на заработки он поедет с двумя братьями. В планах — аренда жилья, поиск работы и оформление гражданства. «Братья приедут, снимем квартиру. Можно будет курсы пройти и устроиться на работу. У брата права есть, может таксистом работать. Без них не получится. Одному не выжить. Только квартира стоит 30 тысяч. Я иногда столько за месяц получаю», — сообщил Авхад.
Социальный оптимизм мигрантов не разделяют лишь сотрудники правоохранительных органов. По официальной статистике сургутской полиции, в 2022 году приезжие совершили на треть преступлений больше, чем раньше. Основные нарушения закона связаны с незаконным оборотом наркотиков и бытовым насилием.