Владимир Путин Россия Қуролли Кучларининг чет эллик аскарларига фуқароликни беришни соддалаштириш тўғрисидаги фармонни имзолади.
Фуқароликни соддалаштирилган тарзда бериш тартиби энди Россия хавфсизлик кучлари билан бир йил муддатга шартнома тузган чет элликлар учун амал қилади. Бунинг учун Россия фуқароси бўлишни хоҳловчилар Россия Федерацияси Ички ишлар вазирлигининг исталган ҳудудий органига мурожаат қилишлари мумкин.
Шартноманинг расмий тасдиқланган нусхаси аризага шахсий гувоҳнома билан илова қилиниши керак. Фуқаролик қасамёди тўғридан-тўғри паспорт олгандан сўнг қабул қилиниши лозим.
Илгари фақат камида олти ой давомида фаол ҳарбий ҳаракатларда қатнашган ёки жангда яраланган хорижликлар бир йиллик хизмат муддати шарти билан соддалаштирилган тартибда Россия паспортини олиши мумкин эди. Энди бу талаблар расман олиб ташланди.
Аслида, паспорт олиш учун уруш даврида ҳарбий хизматни ўташ учун шартнома тузишнинг ўзи кифоя. Бу Россия фуқаролигини олиш учун ариза берувчилар имкониятларини сезиларли даражада кенгайтиради.
Бундан ташқари, фармонда яна бир муҳим позиция бор. Энди Россия Федерацияси фуқаролигини соддалаштирилган тартибда Россия Қуролли Кучларининг биринчи қатордаги хорижий жангчиларининг қариндошлари: турмуш ўртоқлари, болалар (шу жумладан асраб олинган болалар) ва ота-оналар олишлари мумкин.
Янги фармон 2023 йил 15 майдан кучга кирди. Аввалроқ 2023 йил 27 февралда Россия президенти Владимир Путин хорижликларга Россия Қуролли кучлари билан бир йиллик шартномалар тузишга рухсат берувчи фармонни имзолагани ҳақида хабар берилган эди.

Владимир Путин подписал указ об упрощении предоставления гражданства иностранным бойцам ВС РФ.
Процедура упрощенного предоставления гражданства теперь распространяется на иностранцев, заключивших контракт с российскими силовыми структурами срок на один год. Для этого желающие стать гражданами России могут подать заявление в любой территориальный орган МВД РФ.
К заявлению вместе с удостоверением личности должна быть приложена официально заверенная копия контракта. Присягу гражданина нужно будет приносить непосредственно при получении паспорта.
Ранее на получение российского паспорта по упрощенной процедуре при условии годичной службы могли рассчитывать только иностранцы, которые не менее полугода принимали участие в активных боевых действиях или получили ранение в бою. Теперь данные требования официально снимаются.
Фактически для получения паспорта достаточно самого факта заключения контракта на прохождение воинской службы во время СВО. Это существенно расширяет возможности для соискателей российского гражданства.
Кроме того, в указе есть еще одна важная позиция. Теперь гражданство РФ в упрощенном порядке могут получить и родственники иностранных бойцов ВС РФ первой линии: супруги, дети (в том числе, усыновленные) и родители.
Новый указ вступил в силу 15 мая 2023 года. Ранее сообщилось, что 27 февраля 2023 года президент РФ Владимир Путин подписал указ, позволяющий иностранцам заключать годичные контракты с ВС РФ.