Омск шифохоналари ўтган йили хорижлик беморлардан 131 миллион рублдан ортиқ даромад олган.
Омск вилоятининг тиббиёт муассасаларига 37 мингга яқин чет эл фуқаролигига эга бўлганлар мурожаат қилган. Минтақа Соғлиқни сақлаш вазирлигида ўтган йилги иш якунлари сарҳисоб қилинди. Омск шифохоналари чет эл фуқароларига амбулатор ва стационар шароитда тиббий ёрдам кўрсатади.
Тиббий хизматлар экспорти ҳажмини ошириш учун 2019 йил 1 январдан «Саломатлик» миллий лойиҳаси доирасида «Тиббиёт хизматлари экспортини ривожлантириш» ҳудудий дастури амалга оширилмоқда.
Бу мақсадлар учун ўтган йили бир миллион сўм маблағ ажратилиб, сарфланган. Натижада 2022 йилда Омск шифохоналарига ундан олдинги йилга нисбатан кўпроқ беморлар ташриф буюрган.
Шу тариқа, 2022 йил учун мақсадли кўрсаткич 30 минг киши бўлса-да,  чет элдан 36760 мингдан ортиқ киши Омск шифокорларидан тиббий ёрдам сўраган ва уларга амбулатор ва стационар шароитда ёрдам берилган. Йиғилган пул маблағи миқдори 131,6 миллион рублни ташкил этгани хабар қилинмоқда.

Омские больницы в прошлом году заработали на зарубежных пациентах более 131 миллиона рублей.
Медучреждения Омской области посетили около 37 тысяч человек, которые имеют иностранное гражданство. В региональном минздраве подвели итоги работы за прошлый год. Омские больницы оказывают медицинскую помощь иностранным гражданам, как в амбулаторных, так и в стационарных условиях.
Для увеличения объема экспорта медуслуг с 1 января 2019 года в рамках нацпроекта «Здравоохранение» реализуется региональная программа «Развитие экспорта медицинских услуг».
На эти цели в прошлом году был выделен и потрачен миллион рублей. В результате по итогам 2022 года омские больницы посетили большее число пациентов по сравнению с предыдущем годом.
Так, более 36 760 тысяч человек из-за рубежа обратились за медицинской помощью к омским медикам, и она была оказана им в амбулаторных и стационарных условиях. При этом целевой показатель на 2022 год составлял 30 тысяч человек. Сумма привлеченных денег составила 131,6 млн рублей.