Хелсинки эса Россия Федерациясининг ҳарбий ёшдаги фуқароларига бошпана бериш ёки бермаслик ҳақида ҳали қарор қабул қилгани йўқ.
Россияда қисман сафарбарлик эълон қилингандан сўнг, Россия Федерациясининг 1109 фуқароси ҳарбий хизматга чақиришдан бўйин товлаб, Финляндияда бошпана сўраган. Бу ҳақда пайшанба куни Yle телерадиокомпанияси Финляндия миграция хизмати маълумотларига таяниб маълум қилган.
Финляндия томони чақирув ёшидаги россияликларга бошпана бериш ёки бермаслик ҳақида ҳали қарор қилгани йўқ. «Биз бошпана бериш бўйича қарор қабул қила олмадик», дейди Финляндия Ички ишлар вазирлигининг миграция департаменти директори Санна Суттер. Республика Европа Иттифоқининг ушбу масала бўйича позицияси эълон қилинишини кутмоқда, чунки Скандинавия давлатлари қўшма муҳокамалар натижасида бирон бир чора кўришдан олдин ЕИ кўрсатмаларини кутишга келишиб олган.
2022 йил 21 сентябрда Россияда қисман сафарбарлик эълон қилинди. Финляндия миграция хизмати маълумотларига кўра, биринчи ҳафтада 100 га яқин одам Финляндияда бошпана сўраган. Финляндия ташқи ишлар вазири Пекка Ҳаависто ҳарбий хизматни ўташдан бош тортишни Финляндияда бошпана сўраш учун етарли асос деб ҳисобламаслигини айтган. Айни пайтда Европа Комиссияси (ЕИ) Европа Иттифоқига аъзо давлатлар билан сафарбарликдан бўйин товлаган Россия Федерацияси фуқароларига гуманитар визалар бериш имкониятини муҳокама қилмоқда.

При этом Хельсинки пока не решил, предоставит ли убежище гражданам РФ призывного возраста.
После объявления в России частичной мобилизации 1109 граждан РФ запросили убежище в Финляндии, уклоняясь от призыва на военную службу. Об этом в четверг сообщила телерадиокомпания Yle со ссылкой на данные миграционной службы Финляндии.
Финская сторона пока не решила, предоставит ли она убежище россиянам призывного возраста. “Мы не смогли принять решение в отношении предоставления убежища”, – заявила директор отдела по вопросам миграции финского МВД Санна Суттер. Республика ожидает обнародования позиции Евросоюза по этому вопросу, поскольку страны Северной Европы в результате совместного обсуждения договорились дождаться указаний ЕС прежде чем принимать какие-либо меры.
21 сентября 2022 года в России была объявлена частичная мобилизация. По данным финской миграционной службы, за первую неделю убежище в Финляндии запросили порядка 100 человек. Глава финского МИД Пекка Хаависто заявил, что не считает отказ проходить военную службу достаточным основанием для запроса убежища в Финляндии. Еврокомиссия (ЕК) в настоящее время обсуждает со странами – членами ЕС возможность выдачи гуманитарных виз гражданам РФ, уклоняющимся от мобилизации.