Россияда йўл лойиҳаларини ишга тушириш туфайли қурувчилар ва муҳандисларга талаб сезиларли даражада ошди.
Россияда йўллар қурилиши учун бюджет маблағларининг фаол ўзлаштирилиши қурувчилар, муҳандислар ва ишчиларга талабни кескин оширди, деб ёзади “Коммерсант” “Авито Работа” маълумотларига таяниб.
2023 йил апрел ойида Россия компаниялари қурилиш ишчилари учун 2022 йилга нисбатан 2,8 баравар кўп бўш иш ўринларини жойлаштирди. Йўлчилар ва муҳандисларга 2,2 марта, булдозер ҳайдовчиларига 2,4 баробар кўп талаб бўлган. Трактор ҳайдовчиларига талаб қарийб икки баробар ортиб, 86 фоизга етган.
Шимоли-ғарбий федерал округ бўйича “Бизнес Россия” координатори Дмитрий Панов бундай динамика йирик йўл лойиҳаларини ишга тушириш билан боғлиқлигини таъкидлайди. «Авито Работа» компаниясининг ривожланиш бўйича директори Дмитрий Пучковнинг сўзларига кўра, давлат бу лойиҳаларга 2023-2027 йилларда 13,2 триллион рубл ажратишни режалаштирмоқда.
Ишчи кучига энг кўп талаб Қозон ва Уфада қайд этилган. Асосий инфратузилма, хусусан, Қозон-Екатеринбург автомобил йўли ва М-12 «Москва-Нижний Новгород-Қозон» йўлини модернизация қилиш ва кенгайтириш режалари сабаб тўрт баравар кўп бўш иш ўринлари пайдо бўлган.
Sherpa Group  раҳбари Александра Галактионованинг сўзларига кўра, йилнинг дастлабки уч ойида “Хавфсиз юқори сифатли йўллар” миллий лойиҳаси доирасида 57,3 миллиард рубл ўзлаштирилган, бу ўтган йилга нисбатан учдан бир баробар кўпдир.
Бироқ экспертлар бўш иш ўринлари сонининг кўпайиши нафақат иш ўринлари яратилиши, балки кадрлар етишмовчилиги билан ҳам изоҳланаётганини таъкидламоқда. Қурилиш соҳасида бир неча йиллардан буён малакали ишчилар етишмаслиги кузатилмоқда, бироқ аввал соҳадан чиқиб кетиш иш ҳақининг пастлиги билан боғлиқ бўлса, 2022 йилдан бошлаб қисман сафарбарлик қўшимча омилга айланди. Таҳлилчиларнинг фикрига кўра, ҳозирда маош таклифларининг ошиши ҳам компанияларга етарлича ходимларни ишга олишга имкон бермаяпти.
Май ойида интеллектуал соҳа ходимлари орасида ўтказилган сўровномада россияликларнинг учдан бир қисми кутилмаган вазиятларда, масалан, ишдан бўшатиш, қисқартириш ёки иқтисодий инқироз юзага келган тақдирда жисмоний ишларга ўтишга тайёр эканликларини айтишган. Респондентларнинг 15 фоизи  офисни сўзсиз тарк этиб заводга ўтишга рози, 23 фоизи ишга жойлашиш кафолати шарти билан. Шу билан бирга, респондентларнинг ярмидан кўпи ишчи мутахассислиги уларни бошқа касбдагиларга қараганда иқтисодий инқирозлардан кўпроқ ҳимоя қилишини тан олган.

В России в разы вырос спрос на строителей и инженеров из-за запуска дорожных проектов.
В России в разы взлетел спрос на строителей, инженеров и рабочие специальности на фоне активного освоения бюджетных средств на строительство дорог, пишет «Коммерсантъ» со ссылкой на данные «Авито Работы».
В апреле 2023 года российские компании разместили в 2,8 раза больше вакансий для строителей, чем в 2022-м. Дорожных рабочих и инженеров стали искать в 2,2 раза чаще, водителей бульдозеров — в 2,4 раза. Спрос на водителей тракторов вырос почти вдвое — на 86 процентов.
Координатор «Деловой России» по Северо-Западному федеральному округу Дмитрий Панов отмечает, что такая динамика связана с запуском крупных дорожных проектов. Как напомнил директор по развитию «Авито Работы» Дмитрий Пучков, на них государство в 2023-2027 годах планирует направить 13,2 триллиона рублей.
Наибольший скачок спроса отметили в Казани и Уфе — вакансий стало больше в четыре раза на фоне планов модернизации и расширения магистральной инфраструктуры, в частности, трассы «Казань — Екатеринбург» и автомагистрали М-12 «Москва — Нижний Новгород — Казань».
По словам главы Sherpa Group Александры Галактионовой, за первые три месяца года по нацпроекту «Безопасные качественные дороги» уже успели освоить 57,3 миллиарда рублей — на треть больше, чем в прошлом году.
Однако эксперты отмечают, что рост числа вакансий объясняется не только созданием рабочих мест, но дефицитом кадров. Квалифицированных работников в стройиндустрии не хватает уже несколько лет, однако раньше отток из отрасли происходил из-за низких зарплат, а с 2022 года дополнительным фактором стала частичная мобилизация. По словам аналитиков, теперь набрать достаточно персонала компаниям не позволяет даже увеличение зарплатных предложений.
В мае треть опрошенных россиян, занятых интеллектуальным трудом, заявили о готовности перейти в рабочие профессии в случае непредвиденных ситуаций, таких как увольнение, сокращение или экономический кризис. 15 процентов респондентов согласны уйти из офиса на завод безоговорочно, еще 23 процента — при условии гарантии трудоустройства. При этом более половины опрошенных допускают, что рабочая специальность сделает их более защищенными от экономических кризисов, чем других специалистов.