Котельникини автозак – милиция автобуслари ўраб олган. Южний микрорайонида мигрантларга қарши одатий рейдлар бошланди.
Котельникидаги намозхона маъмури хавфсизлик кучлари тинтувлар билан келган масжидда ҳозир нима бўлаётганини ҳикоя қилади.
18 май, пайшанба куни ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари Москва яқинидаги Котельники шаҳридаги кўп қаватли бинода жойлашган намозхонада тинтув уюштиришди. Маҳаллий аҳолига намозхонларнинг кўплиги ёқмай, кимсан  Россия президенти Владимир Путинга видеомурожаат қилишган.
Ҳозир намозхонада нима бўлаётгани, хавфсизлик кучлари тинтувлар билан келгани ва унинг таъсисчиларига қарши жиноий иш очилгани ҳақида намозхона маъмури шундай дейди:
– Ҳозир бутун шаҳар бўйлаб рейдлар бўлиб ўтмоқда, бироқ бизда ҳаммаси  муҳрланган. Айрим фуқаролар билан ярашишга муваффақ бўлдик. Бизнинг диндошларимиз нима бўлаётганидан хавотирда. Биз ҳозирча имкон қадар негативлик тўлқинини қайтариб турамиз. Улар видеомурожаат ёзиб, қандайдир чоралар кўришни таклиф қилишди. Лекин намозхона раиси билан маслаҳатлашганимизда у бироз кутишимиз кераклигини айтди. Балки ҳаммаси яхши бўлиб, очилиб қолар”, – дейди Котелники масжиди маъмури Ринат.
Намозхона ёнида ҳар куни автозаклар навбатчилик қилиб, муҳожирларнинг ҳужжатларини текширмоқда.
Намозхона маъмурининг сўзларига кўра, энди улар Чеченистон раҳбари Рамзан Қодировга мурожаат қилмасдан, маҳаллий аҳоли билан муаммони музокаралар йўли билан билан ҳал қилишга уринишмоқда.
“Биз вазиятни назорат остида ушлаб туришга ҳаракат қилмоқдамиз. Бугун биз Москва вилояти муфтий ёрдамчисини ҳам хабардор қилдик. Худо хоҳласа, шу кунларда очилади. Агар 8-уй яқинида кўп одамлар бўлиши ҳақида саволлар туғилса, ҳеч бўлмаганда яқин атрофдаги жой ижарага олишга рухсат беришсин. Маҳаллий аҳоли билан бирга президентга, ҳокимга, раҳбарга мурожаат қилишга тайёрмиз. Келинг, муаммони биргаликда ҳал қилайлик, – деб таклиф қилган намозхона маъмури.
“Буни профилактика чораларида амалга ошириш мумкин, кескин чоралар кўриш  шарт эмас. Улар ҳамма нарсани ёпиб, муҳрлаб кетишди. Бир ҳафтадан буён жимжитлик”.
Администраторнинг сўзларига кўра, тез орада масжид бўйича қарор қабул қилинади.
Умид қиламизки, соғлом фикр ғалаба қозонади. Ҳамма нарса тинчлик ва ҳамжиҳатликда ҳал бўлсин.
Маъмурнинг сўзларига кўра, намозхонанинг ҳужжатларида камчилик йўқ.
Маҳаллий аҳолининг масжидларни “террорчилар ўчоғи” сифатида кўриб, мусулмонлар ибодатхонаси қурилишига қарши чиқиши Россияда кўп учраб тураб туради.
Масалан, 2023 йилнинг март ойида Косино-Ухтомский туманида ўнлаб намойишчилар кўл яқинида қурилажак масжидга қарши намойишлар ўтказган эди. Шундан сўнг Москва мэри Сергей Собянин масжид бошқа жойда қурилишига қарор қилган эди.
Москва шаҳрида 3 миллионга яқин мусулмон бўлгани ҳолда атиги 4 дона масжид хизмат қилмоқда.
Масжид қурилиши мумкинлиги ҳақидаги баҳсларга Рус православ черкови вакиллари ҳам қўшилмоқда.
Патриарх Кириллнинг викарийси, епископ Савва ҳам содир бўлаётган воқеалар ҳақида фикр билдирган. Унинг айтишича, муҳожирлар Москвага уни босиб олиш учун келар экан.
Россияда масжидларга қарши илк намойишлар 2000-йиллар бошида бошланган. 2005 йилнинг ўзи иккита – Калуга вилоятининг Малоярославец шаҳридаги ва Москвадаги Энтузиастлар шоссесига қурилиши мўлжалланган масжидларга қарши норозилик намойишлари ҳолат билан эсда қолди.
Шуни ҳам айтиб ўтиш лозимки,  Малоярославецдаги масжидни маҳаллий татарлар жамиятининг 79 ёшли раиси Бизбах Габитов ўз маблағига қурмоқчи бўлган эди. У ўзи туғилган шаҳарда 40 кишига мўлжалланган кичик масжид бино қилиш орзусида бўлган. Бироқ, қурилишни тақиқлаш талаби билан минглаб имзо тўплаган аҳолининг мурожаати туфайли расмийлар татар жамиятига масжид қуришга рухсат бермаган эди.
Айнан Москвадагидек масжидларга қарши намойишлар Тамбов, Хабаровск ва Братскда бўлиб ўтган эди.
Шуни таъкидлаш лозимки, ҳозирда Котельникида намозхона учун рухсат йўқ. Бироқ мусулмон жамоатчилиги умидини йўқотмайди ва бу муаммо охир-оқибат ижобий натижа билан ҳал бўлишига ишонади. Улар адолатли ва қониқарли ечимга эришиш умидида тегишли органлар ва ҳукумат билан ўзаро тушуниш ва мулоқотга интилишда давом этмоқда.

Котельники оцепили автозаки, а в микрорайоне Южный начались ежедневные антимигрантские рейды.
Администратор молельного дома в Котельниках рассказал, что сейчас происходит в мечети, куда силовики пришли с обысками
В четверг, 18 мая, сотрудники правоохранительных органов пришли с обысками к учредителям молельного дома, расположенного прямо в многоэтажке в подмосковных Котельниках. Местные жители часто жаловались на большое скопление мусульман в спальном районе, поэтому записали видеообращение к президенту России Владимиру Путину.
Администратор молельного дома о том, что сейчас происходит в «домашней» мечети, куда силовики пришли с обысками, а на его учредителей завели уголовное дело.
— Сейчас рейды по всему городу проходят, а у нас все до сих пор опечатано. С некоторыми жителями нам удалось помириться. Наши прихожане переживают из-за происходящего. Мы удерживаем волну негатива, как можем пока что. Предлагали тоже видеобращение записать, предпринимать какие-то действия. Но мы посовещались с председателем молельного дома. Он сказал, что нужно пока выждать время. Может быть, всё хорошо будет, и всё откроют, — рассказал Ринат, администратор мечети в Котельниках.
Около молельного дома ежедневно дежурят автозаки, проверяя документы у мигрантов.
По словам администратора молельного дома, сейчас они пытаются миролюбиво решить вопрос без обращения к главе Чечни Рамзану Кадырову, а с помощью переговоров с местными жителями.
— Стараемся на контроле ситуацию держать. Сегодня мы передали помощнику муфтию Подмосковья, чтобы он тоже был в курсе происходящего. Дай бог откроют на днях. Если есть вопросы к тому, что у 8-го дома много народу, то пусть разрешат хотя бы что-то неподалеку снять. Мы готовы вместе с местными жителями обратиться к президенту, губернатору, к главе. Давайте все вместе решим вопрос, — предложил администратор молельного дома.
«Можно это в профилактических мерах, не обязательно радикально решать. Взяли всё закрыли и опечатали. Сейчас неделя тишины»
По словам администратора, решение по мечети будет в ближайшее время.
Надеемся, что здравый смысл восторжествует. Чтобы в мире и согласии всё было.
По словам администратора, в документах мечети всё в норме.
Местные жители, видящие в мечетях «рассадники террористов» и протестующие против строительства мусульманского храма, в России — обычное дело.
Например, в марте 2023 года в Косино-Ухтомском районе десятки протестующих вышли на митинг против строительства мечети у озера. После этого мэр Москвы Сергей Собянин решил, что мечеть будет построена в другом месте.
В Москве около 3 миллионов мусульман, а мечетей всего 4. А количество церквей 872.
К спорам вокруг возможного строительства мечети подключаются и представители РПЦ.
По поводу происходящего высказался и викарий патриарха Кирилла епископ Савва. Он заявил, что мигранты приезжают в Москву, чтобы ее окуппировать.
Первые протесты против мечетей в России начались еще в начале нулевых. Так, 2005 год запомнился сразу двумя случаями – выступлениями против мечети в Малоярославце Калужской области и на шоссе Энтузиастов в Москве.
При этом мечеть в Малоярославце собирался на свои деньги строить 79-летний председатель местной татарской общины Бизбах Габитов. Он хотел создать небольшую мечеть на 40 человек в городе, где родился. Тем не менее, власти так и не выдали разрешение татарской общине из-за обращения жителей, которые собрали тысячу подписей под требованием запретить строительство.
Точно такие, как в Москве протесты против мечетей былы в Тамбове, Хабаровске и Братске.
Хочется отметить, что на данный момент разрешения на молельный дом в Котельниках нет. Однако, мусульманская община не теряет надежды и верит в то, что эта проблема будет решена в конечном итоге с положительным результатом. Они продолжают стремиться к взаимопониманию и диалогу с соответствующими органами и властями, в надежде на достижение справедливого и удовлетворительного решения.