Калтакланган тожикистонлик талабалар Комсомолск-на-Амурдаги Техника университетида таҳсил олишади.
Россиянинг Комсомолск-на-Амур шаҳридаги университетлардан бирида таҳсил олаётган тожикистонлик бир гуруҳ талабалар Хабаровск ўлкасидан келган ОМОН ходимлари томонидан қаттиқ калтакланганини маълум қилишган.
Талабаларнинг сўзларига кўра, воқеа 19 май куни эрта тонгда университет ётоқхонасида, улар дарсга кетмоқчи бўлган вақтда содир бўлган.
Хавфсизлик нуқтаи назаридан исмини ошкор қилмаган талабалардан бири 22 май куни “Озоди” радиоси билан телефон орқали суҳбатда ОАВ ходимлари ФСБ ходимлари билан бирга ётоқхонага келиб, аввалига видеокузатув камераларини ўчириб қўйганини айтган, кейин эса ноқонуний ҳеч нарса қилмаган талабалар калтаклана бошланган.
“Озоди” радиоси суҳбатдошининг сўзларига кўра, ходимлар ниқоб кийиб, тўппонча ва электрошокерлар билан қуролланган бўлган, қўлларида кастетга ўхшаш махсус қўлқоплар бўлган. Нима учун калтакланганини сўраган кишилар  қўшимча зарбалар олган. Бу ётоқхонада бошқа миллат талабалари ҳам бўлса-да, лекин фақат Тожикистон фуқаролари калтакланган. Кейин ҳаммаи ётоқхона коридорига қатор тизиб, ҳужжатларни текшира бошлашган.
Унинг қўшимча қилишича, ОМОНчилар барчанинг ҳужжатлари ва телефонларини тортиб олган ва олти нафар тожикистонлик талабани ўзлари билан олиб кетиб, сўроқ қилингандан кейин қўйиб юборилган. Калтаклар натижасида 15 нафарга яқин талаба оғир тан жароҳати олган, уларнинг баъзилари жарроҳлик амалиётига муҳтож. Илгари ётоқхона ва университетда ваколатли идоралар ҳужжатларни текширишни йўлга қўйган эди, бироқ тожикистонлик талабаларга нисбатан бундай зўравонлик биринчи марта содир бўлган.
Жабрланувчилар бундай ножўя муносабат сабабларини билиш мақсадида ётоқхона маъмуриятига, қолаверса, университетнинг ўзига мурожаат қилганларида, улар жавобан елка қисиб, ҳеч нарса қила олмасликларини айтишган.
20 май куни талабалар Тожикистоннинг Россиядаги элчихонасига қўнғироқ қилиб, ёрдам сўраган. “Жума куни биздан тортиб олинган телефонлар шанба куни бизга қайтарилганда, биз дарҳол элчихонага қўнғироқ қилдик. Лекин у ерда бизга бугун шанба, ишламайдиган кун эканлигини ва душанба куни биз билан боғланишларини айтишди. Аммо ҳозирча у ердан бизга ҳеч ким қўнғироқ қилгани йўқ”, – дейди суҳбатдошлардан бири.
Хабаровск ўлкасидаги талабаларнинг шикояти ўтган ҳафта давомида Россиянинг турли бурчакларидан тожик муҳожирларига қарши рейдлар ва зўравонликларга оид ўнлаб видеолавҳалар пайдо бўлиши фонида юзага келган. Мигрантларнинг яшаш ва иш жойида кечаю кундуз турли текширувлар олиб борилади.
Москва вилоятининг Котелники шаҳрида тасвирга олинган видеолардан бирида бир неча муҳожир ОМОН таъқибидан қутулиш учун деразадан сакраб тушгани тасвирланган. Шу билан бирга, маҳаллий аҳоли томонидан суратга олинган видеода ОМОН бўлинмаси ҳаракатларини маъқулловчи қичқириқлар, муҳожирларга нисбатан нафрат сўзлари эшитилади.
Ўтган ҳафта Москва яқинидаги бу шаҳарчада бир гуруҳ аҳолининг Россия президенти Владимир Путинга мурожаати ортидан муҳожирларга қарши норозилик кучайган. Улар ўз яшаш жойлари “Тожикистон анклавига” айлангани ва аҳолининг 80 фоизи муҳожирлар эканини даъво қилган.
“Биз ҳатто ташқарига чиқишдан ҳам қўрқамиз ва ўзимизни хавфсиз ҳис қилмаймиз”, дейилади петицияда.
Айни пайтда, 19 май куни Владимир Путин Президент ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар бўйича кенгаш йиғилишида Россияга келаётган муҳожирлар бу давлат қоидалари ва анъаналарини ҳурмат қилишлари кераклигини айтган.
Россия кўп миллатли давлат бўлиб, унда маҳаллий 190 халқ ва миллатдан ташқари, собиқ СССР давлатларидан 16 миллионга яқин муҳожирлар яшайди. Айрим россиялик сиёсатчилар муҳожирлар ўртасида жиноят содир этилиши борасида бир неча бор саволларни кўтариб, “тартибни тиклаш” учун қаттиқ чоралар кўришни талаб қилишган. Бироқ, муҳожирларнинг ўзлари ва инсон ҳуқуқлари ташкилотлари Россия ҳукуматини муҳожирлар ҳуқуқларини поймол қилишда айблаб, улар асосан ҳимояга эга бўлмаган ва ўз органларидан ҳуқуқий ёрдам олмаган муҳожирларни таъқиб қилишларини айтишади.

Избитые таджикские студенты обучаются в Техническом университете в Комсомольск-на-Амуре.
Группа студентов из Таджикистана, обучающихся в университете в российском городе Комсомольск-на-Амуре, сообщили, что более сотни из них были жестоко избиты омоновцами из Хабаровского края.
Российские власти и посольство Таджикистана в этой стране на эту новость пока никак не отреагировали.
По словам студентов, инцидент произошел ранним утром 19 мая в общежитии университета, когда они собирались идти на занятия.
Один из студентов, который не стал называть свое имя из соображений безопасности, рассказал 22 мая в телефонной беседе с Радио Озоди, что омоновцы вместе с сотрудниками ФСБ пришли в общежитие, отключили первым делом камеры видеонаблюдения, которыми было оборудовано здание общежития, и затем стали избивать студентов, которые не совершили ничего противозаконного.
По словам собеседника Радио Озоди, «сотрудники были в масках и были вооружены пистолетами и электрошокерами, а также на руках у них были тактические перчатки, со специальными вставками на пальцах, похожими на кастет. Любого, кто спрашивал, за что их избивают, получал дополнительный удар. В этом общежитии были и студенты других национальностей, но били только граждан Таджикистана. Затем их всех построили в коридоре общежития и стали проверять документы».
Наш собеседник добавил, что омоновцы отобрали у всех документы и телефоны, и увели с собой шестерых таджикских студентов, которых после допроса отпустили. В результате побоев около 15 студентов получили серьезные увечья, а некоторым из них требуется операция. Ранее в общежитии и в университете компетентными органами уже устраивались проверки документов, но подобное побоище таджикских студентов произошло впервые.
Когда пострадавшие подошли к администрации общежития, а также самого университета, чтобы узнать причины такого жестокого обращения, им в ответ лишь пожимали плечами и отвечали, что они ничего не могут сделать.
20 мая студенты позвонили в посольство Таджикистана в России и обратились за помощью. «Когда нам в субботу вернули изъятые у нас в пятницу телефоны, мы сразу позвонили в посольство. Но там нам ответили, что сегодня суббота, нерабочий день, и что они свяжутся с нами в понедельник. Но нам пока никто оттуда не позвонил», — рассказали наши собеседники.
Жалоба студентов Хабаровского края поступила на фоне того, что за последнюю неделю появились десятки видеороликов из разных уголков России о рейдах и издевательствах над таджикскими мигрантами. Различного рода проверки проводятся и днём, и ночью, по месту жительства и работы мигрантов.
На одном из видео, снятом в городе Котельники Московской области, видно, как несколько мигрантов выпрыгивают из окна и спасаются от преследования сотрудников ОМОНа. При этом на видео, снятым местным жителям, слышны одобрительные выкрики к действиям омоновцев, и презрительные выражения в отношении мигрантов.
Акции против мигрантов активизировались после того, как на прошлой неделе группа жителей этого подмосковного города обратилась к президенту России Владимиру Путину. Они утверждали, что их место жительства стало «таджикским анклавом», а 80 процентов его населения составляют мигранты.
«Мы боимся даже выходить на улицу и не чувствуем себя в безопасности», — говорится в петиции.
Между тем, 19 мая Владимир Путин на заседании Совета при президенте по межнациональным отношениям заявил, что мигранты, приезжающие в Россию, должны уважать правила и традиции этой страны.
Россия — многонациональная страна, и, помимо местных 190 народов и национальностей, в ней проживает около 16 млн мигрантов из стран бывшего СССР. Некоторые из российских политиков неоднократно поднимали вопросы о преступности среди мигрантов и требовали жестких мер по “наведению порядка”. Однако сами мигранты и правозащитные организации обвиняют российские власти в нарушении прав мигрантов и говорят, что в основном они преследуют мигрантов, не имеющих защиты и не получающих правовой поддержки от своих властей.