Ленинград вилоятида кислород портлаши оқибатида уч нафар тожикистонлик муҳожир ҳалок бўлди.
2023 йил 23 май куни соат 15:30 атрофида Ленинград вилояти Всеволожск туманидаги Соржа-Старая саноат зонасида портлаш содир бўлди. Ленинград вилояти губернатори Александр Дрозденко ўзининг Телеграм-каналида фавқулодда ҳодиса жойидан олинган видеони эълон қилиб уч киши ҳалок бўлгани ҳақида хабар берган.
“ДИДАЛ СК” МЧЖ корхонасида пайвандлаш ишларини бажаришда ишлаб чиқариш технологияси ва хавфсизлик техникаси қоидалари бузилганлиги сабабли таъмирланаётган денгиз понтонининг конструкцияларида ёрилиш содир бўлган. Уч киши воқеа жойида ҳалок бўлган, икки жабрланувчига Всеволожск касалхонасида тиббий ёрдам кўрсатилмоқда”, — деб ёзган Дрозденко.
“Дидал СК” компанияси қазиш ишлари билан шуғулланади ва Всеволожск яқинидаги участкадан  понтонларни таъмирлаш ишлари учун фойдаланади.
Маҳаллий 47news.ru портали 24 май куни ўз манбаларига таяниб, Всеволожск вилоятида кислород баллони портлаши оқибатида ҳалок бўлганларнинг барчаси Тожикистон фуқаролари эканлигини маълум қилган.
Дастлабки маълумотларга кўра, фавқулодда ҳодиса натижасида 37 ёшли Россия фуқароси Бахтиёр Назаралиев ва Тожикистон фуқароси 50 ёшли Абдулло Чориев ҳалок бўлган. Учинчи қурбоннинг жасади ҳали олиб чиқилмаган. Унинг шахси ҳали аниқ эмас.
Назаралиев Тожикистон жанубидаги Пянж вилоятида туғилган, бироқ ўн йилдан ортиқ вақтдан бери Санкт-Петербургда яшаган. У пайвандчи, ҳаммол бўлиб ишлаган.
Ҳамюрти Чориев ҳам пайвандчилик билан кун кечирган. Шунингдек, 51 ёшли Эрмат Йўлдошев оғир аҳволда шифохонага етказилган. Касалхонага ётқизилган яна бир жабрланувчининг исми аниқланмоқда.
Ҳар йили Россияда 1000 га яқин тожик муҳожири турли сабабларга кўра ҳалок бўлади. Россиядаги тожик муҳожирларининг ўлимига иш ва яшаш жойидаги бахтсиз ҳодисалар, шунингдек, йўл-транспорт ҳодисалари ва касалликлар асосий сабаб бўлмоқда.

Трое мигрантов из Таджикистана погибли при взрыва кислорода в ленинградской области.
23 мая 2023 года, примерно в 15:30, в промзоне Соржа-Старая во Всеволожском районе Ленинградской области произошел взрыв. Губернатор Ленинградской области Александр Дрозденко опубликовал в своем Телеграм-канале видео с места ЧП и сообщил о трех погибших.
«Из-за нарушения технологии производства и техники безопасности при выполнении сварочных работ на предприятии ООО «ДИДАЛ СК» произошел разрыв конструкций ремонтируемого морского понтона. Три человека погибли на месте, двоим пострадавшим во Всеволожской больнице оказывается медицинская помощь», – сообщил Дрозденко.
Компания “Дидал СК” занимается дноуглублением, а площадку под Всеволожском использует для проведения ремонтных работ понтонов.
Местный портал 47news.ru  24 мая со ссылкой на свои источники сообщил, что все погибшие в результате разрыва баллона во Всеволожском районе оказались уроженцами Таджикистана.
По предварительной информации, в результате ЧП погиб 37-летний разнорабочий россиянин Бахтиёр Назаралиев и 50-летний гражданин Таджикистана Абдулло Чориев. Тело третьего погибшего всё ещё пытаются достать. Его личность еще не установили.
Назаралиев родился в Пянджском районе на юге Таджикистана, но уже более десяти лет жил в Санкт-Петербурге. Был сварщиком, работал и грузчиком.
Его земляк Чориев тоже зарабатывал на жизнь сваркой. Также известно о доставленном в больницу в тяжёлом состоянии 51-летнем Эрмате Юлдашеве. Имя ещё одного госпитализированного пострадавшего устанавливается.
Каждый год в России по различным причинам умирают до 1000 таджикских мигрантов. Несчастные случаи на месте работы и жительства, а также ДТП и болезни считаются основными причинами смерти таджикских мигрантов в России.