Давлат Думаси учинчи, якуний ўқишда ҳарбий хизматга чақирилувчилар паспортларини полициянинг миграция бўлимига сақлаш учун топширишлари керак бўлган қонунни қабул қилди.
Депутатлар “Россия Федерациясидан чиқиш ва Россия Федерациясига кириш тартиби тўғрисида”ги қонунга ўзгартишларни қабул қилдилар.
Қонунга киритилаётган ўзгартиришларга кўра, ҳарбий хизматга чақирилган ёки муқобил фуқаролик хизматига жўнатилган фуқаролар ўз паспортларини ИИВ Миграция бошқармаси ёки МФЦга топширишлари керак бўлади. Паспортлар хизматни ўтаб бўлгандан сўнг қайтариб олиниши мумкин.
Ушбу нормалар 18 ёшдан 27 ёшгача бўлган (2024 йилдан муддатли ҳарбий хизматга чақирилиш ёши 30 ёшга кўтарилади) резервда бўлмаган ва уларга нисбатан чақирув комиссияси томонидан хизматга чақириш тўғрисида қарор қабул қилинган эркакларга нисбатан қўлланилади.
“Военные адвокаты” уюшмаси таъкидлашича, қонун лойиҳасида яқинда қабул қилинган 15.1-модда эслатилмаган. Унда ҳарбий комиссарликдан чақирув қоғози олган фуқароларнинг Россия Федерациясидан чиқиб кетиши тақиқланади.
Шу тариқа, ҳуқуқшуносларнинг тушунтиришича, ҳарбий комиссарликдан чақирув қоғози олган муддатли ҳарбий хизматга чақирилувчилар, уларга нисбатан чақирув комиссияси қарори чиқарилмагунча, паспортларини топширишлари шарт эмас.
Адвокатларнинг таъкидлашича, тузатишлар 2023 йилнинг кузги лойиҳасига таъсир қилмайди, чунки у расмий эълон қилинганидан 180 кун ўтгач кучга киради.
Апрел ойида қабул қилинган қонунга кўра, ҳарбий хизматга чақирув қоғози энди нафақат қоғозда (шу жумладан, буюртма хат орқали), балки электрон шаклда ҳам келади. Бунда чақирув варақаси Давлат хизматлари порталидаги шахсий кабинетга жойлаштирилган пайтдан эътиборан етказилган ҳисобланади.
Агар ҳарбий хизматни ўташга мажбур бўлган шахс ёзма ёки электрон шаклда чақирув қоғозини олмаган бўлса, у кузги чақирувгача ишлай бошлайдиган чақирув қоғозлари реестрига жойлаштирилганидан кейин етти кун ўтгач топширилган ҳисобланади.

Госдума приняла в третьем, окончательном чтении закон, согласно которому призывники должны будут сдавать свои загранпаспорта на хранение в миграционный отдел полиции.
Депутаты приняли поправки в закон “О порядке выезда из Российской Федерации и въезда в Российскую Федерацию”.
Согласно изменениям, которые вносятся в закон, призванные на военную службу или направленные на альтернативную гражданскую службу граждане должны будут сдавать свои загранпаспорта в отдел по вопросам миграции МВД или МФЦ. Получить паспорта обратно можно будет после прохождения службы.
Эти нормы будут касаться мужчин в возрасте от 18 до 27 лет (с 2024 года предельный возраст призыва будет поднят до 30 лет), которые не пребывают в запасе и в отношении которых было вынесено решение призывной комиссии о призыве на службу.
Как обращает внимание объединение “Военные адвокаты”, в законопроекте не упоминается недавно принятая статья 15.1, которая запрещает выезд из России гражданам, получившим повестку военного комиссариата, со дня, когда она считается врученной.
Таким образом, объясняют юристы, получившие повестку военного комиссариата призывники не будут обязаны сдавать загранпаспорт до тех пор, пока в их отношении не вынесено решение призывной комиссии.
Также юристы отмечают, что поправки, скорее всего, не затронут осенний призыв 2023 года, поскольку вступят в силу только через 180 дней после официального опубликования.
Повестки в военкоматы, согласно принятому в апреле закону, теперь будут приходить не только в бумажном (в том числе заказным письмом), но и в электронном виде. При этом повестка будет считаться врученной с момента ее размещения в личном кабинете на портале “Госуслуги”.
Если военнообязанный не получил повестку в письменном или в электронном виде, она будет считаться врученной через семь дней после размещения в Реестре повесток, который, как заявляли в Минцифры, должен заработать к осеннему призыву.