Иккинчи Ғарбий округ ҳарбий суди ҳуқуқ ҳимоячиси Баҳром Ҳамроевни “терроризмни оқлаш” ва “террорчилик фаолиятини ташкил этиш”да айбдор деб топиб, 14 йилга озодликдан маҳрум қилди. Бу ҳақда суд матбуот хизматига таяниб, ТАСС агентлиги хабар берган.
“Суд Ҳамроевни 14 йилга қаттиқ режимдаги колонияга ҳукм қилди, унинг уч йилини қамоқда ўтказиши  керак”, — деган суд матбуот котиби Ирина Жирнова. Айблов томони Ҳамроевни 21 йилга озодликдан маҳрум қилишни сўраган.
Ҳамроевга нисбатан Жиноят кодексининг 205.2-моддаси 2-қисми (“Терроризмни оммавий оқлаш”) ва 205.5-моддасининг 1-қисми (“Россия Федерацияси қонунчилигига мувофиқ террорчи деб топилган ташкилот фаолиятини ташкил этиш”) айбловлари қўйилган.
Тергов органлари Ҳамроевни “Ҳизб ут-Тоҳир ал-Исломий” халқаро террорчилик гуруҳи аъзоси деб иддао қилган.
Россия ҳуқуқ-тартибот идоралари Ҳамроевга нисбатан 2022 йил феврал ойи охирида жиноий иш очган. Хавфсизлик кучлари ҳуқуқ ҳимоячисининг ижтимоий тармоқлардаги постларини, “Ҳизб ут-Таҳрир” партиясини қўллаб-қувватлаш, “терроризмни оқлаш” деб ҳисоблаган. 25 феврал куни Ҳамроев тергов изоляторига жойлаштирилган.
Ҳамроев иши бўйича иккинчи айблов моддаси октябр ойида маълум бўлди. Унга “Ҳизб ут-Таҳрир” билан алоқадорликда гумон қилиниб, таъқибга учраган мусулмонларга ҳуқуқий ёрдам бергани учун “террорчи ташкилот фаолиятини ташкил этиш” айби қўйилган.
Ҳамроев ўз айбини тан олмаган. У ўзи ҳеч қачон “Ҳизб ут-Таҳрир”га аъзо бўлмаганини, фақат унинг аъзоси деб айбланганларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш билан шуғулланганини таъкидлаган.
Сўнгги йилларда Ҳамроев доимий равишда Россия расмийлари томонидан босимни ҳис қилиб келганини қўшимча қилиш мумкин. 2016 ва 2017 йилларда ФСБ ходимлари унинг квартирасида тинтув ўтказган. Аввалроқ, 2010 йилда Ҳамроев ФСБ ходими томонидан калтакланган, 2011 йилда унга уйига кираверишда номаълум шахслар ҳужум қилган. Ушбу ҳодисаларнинг ҳеч бири текширилмаган.
2018 йилда ҳуқуқ ҳимоячиси ўз квартирасида икки хорижликни сохта рўйхатга олишда айбдор деб топилиб, 200 минг рубл миқдорида жаримага тортилган. 2019 йилда Ҳамроев Тожикистон президентининг Москвага ташрифи кунларида мазкур давлатдаги сиёсий маҳбусларни озод этиш талаби билан Қизил майдонда бир кишилик пикет ўтказгани учун ҳибсга олинган ва кейинчалик жаримага тортилган. Орадан бир неча ой ўтиб, ҳуқуқ ҳимоячиси Москвада “Адолатли сайловлар учун” акциясини ташкиллаштиришда иштирок этганликда айбланиб, яна ҳибсга олинди ва жаримага тортилди.
Баҳром Ҳамроев 1963 йил 12 октябрда Ўзбекистоннинг Бухоро вилояти Ғиждувон туманида туғилган. 1992 йилда турли сабабларга кўра Ҳамроев Россияга кўчиб ўтди ва у ерда муҳожирлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиб келган эди.

Второй Западный окружной военный суд приговорил к 14 годам лишения свободы правозащитника Бахрома Хамроева, признав его виновным в «оправдании терроризма» и «организации террористической деятельности». Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-службу суда.
«Суд приговорил Хамроева к 14 годам колонии строгого режима, из которых три года он должен отбывать в тюрьме», — цитирует новостное агентство пресс-секретаря суда Ирину Жирнову.
В ходе прений сторон обвинение просило приговорить Хамроева к 21 году лишения свободы.
Хамроеву вменялись часть 2 статьи 205.2 («Публичное оправдание терроризма») и часть 1 статьи 205.5 («Организация деятельности организации, которая в соответствии с законодательством РФ признана террористической») Уголовного кодекса РФ.
По версии следственных органов, Хамроев является членом международной террористической группировки «Хизб ут-Тахир аль-Ислами».
Уголовное дело против Хамроева российские правоохранительные органы возбудили в конце февраля 2022 года. Силовики сочли «оправданием терроризма» посты правозащитника в социальных сетях, в которых он, по версии обвинения, высказывал поддержку партии «Хизб ут-Тахрир». 25 февраля Хамроев был водворен в СИЗО.
О второй статье в деле Хамроева стало известно в октябре. Ему вменили «организацию деятельности террористической организации» из-за того, что он помогал мусульманам, которых преследовали по подозрению в связях с «Хизб ут-Тахрир».
Хамроев свою вину не признал. Он подчеркивал, что сам никогда не состоял в «Хизб ут-Тахрир», а лишь занимался правозащитной помощью ее предполагаемым членам.
Добавим, что в последние годы Хамроев постоянно ощущал давление со стороны российских властей. В 2016 и 2017 годах сотрудники ФСБ проводили в его квартире обыски. Ранее, в 2010 году, Хамроева избил сотрудник ФСБ, в 2011-м на него напали неизвестные, устроившие засаду в его подъезде. Ни один из этих инцидентов не был расследован.
В 2018 году правозащитника оштрафовали на 200 тысяч рублей, признав виновным в фиктивной регистрации двух иностранцев в своей квартире. В 2019 году Хамроева задержали и впоследствии оштрафовали за одиночный пикет на Красной площади с требованием освобождения политзаключенных в Таджикистане (в дни приезда в Москву президента этой страны). Спустя несколько месяцев правозащитник еще раз подвергся задержанию и штрафу по ложному обвинению в причастности к организации в Москве акции «За честные выборы».
Бахром Хамроев родился 12 октября 1963 года в Гиждуванском районе Бухарской области Узбекистана. В 1992 году по разним причинам Хамроев перебрался в Россию, где специализировался на защите прав мигрантов.