Новосибирскда Хилокская кўчаси аҳолиси мигрантлар устидан шикоят қилган видеони ёзиб олиб, Россия Федерацияси президентига мурожаат қилган эди. Улар Владимир Путиндан уларни «Осиёдан келган меҳмонлар»нинг ваҳшийлигидан ҳимоя қилишни сўрашган. Уларнинг иддаоларига кўра, муҳожирлар русларни доимо таъқиб қилишади, жанжалларни уюштиради ва ҳатто, ўлдирар экан.
Хилокский турар-жой массиви аҳолиси бундай қўшнилардан чарчаганлиги айтилган видео тармоқда 21 май куни пайдо бўлди.
Озарбайжон диаспораси раҳбари Расим Бабаев Сиб.фмга берган интервюсида Хилокскаяда аслида “халқаро можаро” йўқлигини айтади. Унинг фикрича, бу кўпроқ рақобатга асосланган можарога ўхшайди, чунки ҳудудда савдо нуқталари кўп.
Расим Бабаевнинг айтишича, видеода сўзлаган одамлар бу ҳудудда яшамайди ва вазиятни фақат миш-мишлардан билишади. Бироқ у кўплаб муҳожирлар истиқомат қиладиган ҳудудда тартибни ўрнатиш ишлари анчадан бери оқсаётганини тасдиқлаган. Диаспора эса бу борада ёрдам беришга тайёр.
Расим Бабаев видео муаллифларини музокаралар столига ўтириб, муаммони муҳокама қилишга ва ечим топишга таклиф қилди.
Хусусан, мазкур ҳудудда қўшма патрулларни ташкил этиш мумкин. Бошқа Осиё диаспоралари раҳбарлари ҳозирча мавжуд вазиятга изоҳ беришмаган.

В Новосибирске жители улицы Хилокская записали видеоролик с жалобой на мигрантов и адресовали его Президенту РФ. Они просят Владимира Путина защитить их от бесчинств гостей из Солнечной Азии. По их словам, мигранты постоянно притесняют и убивают русских, а также устраивают драки.
Жители Хилокского жилмассива устали от такого соседства. Ролик появился в сети 21 мая, после очередной массовой драки мигрантов.
Глава азербайджанской диаспоры Расим Бабаев в беседе с Сиб.фм заявил, что на самом деле никакого «международного конфликта» на Хилокской нет. По его мнению, это больше похоже на конфликт на почве конкуренции, поскольку в этом районе много торговых точек.
Расим Бабаев заявил, что люди, выступавшие на видео, не проживают в этом районе и ситуацию знают только с чужих слов. Однако он согласился, что в районе, где проживает много мигрантов, давно нужно навести порядок. И диаспора готова в этом помогать.
Расим Бабаев предложил авторам видеоролика сесть за стол переговоров, обсудить проблему и найти пути решения.
В частности, можно организовать совместное патрулирование этого района. Главы других азиатских диаспор сложившуюся ситуацию пока никак не прокомментировали.