Фактлар таҳлили Тергов қўмитасининг раҳбари адашаётганини кўрсатади.
Россия Федерациясидаги жиноятчилик даражасининг таҳлил қилсак, айрим россиялик амалдорларнинг баёнотлари ҳеч қандай асосга эга эмаслигини кўрамиз.
Бир неча йилдирки, Россияда юқори мартабали амалдорлар, хусусан, ушбу мамлакат Тергов қўмитаси раҳбари Александр Бастрикин Россияда энг кўп жиноятни меҳнат муҳожирлари содир этаётгани ва улар туфайли жиноятчилик даражаси йилдан-йилга ошиб бораётганини айтиб келади.
Шуни айтиш лозимки, у ҳар сафар муҳожирлар содир этган жиноят ҳақида хабар берганида парча-парча, тўлиқ бўлмаган ва ҳаттоки бир-бирига мос келмаган маълумотлар берган, шунинг учун унинг сўзларидан вазият ҳақида  тўлиқ тасаввур ҳосил қилишнинг иложи йўқ.
Аммо биз унинг далилларини кўриб чиқамиз:
Охирги марта “Комсомолская правда” газетасига берган интервюсида у муҳожирлар сонининг кўпайиши билан бирга улар томонидан содир этилган оғир жиноятлар сони кескин ортиб бораётганини айтган эди.
Бастрикиннинг айтишича, 2021 йилда мигрантлар 11 минг, 2022 йилда эса 15 минг оғир жиноят содир этган. Уларнинг 18 фоиздан ортиғи қотилликдир.
2022 йилда у “Интерфакс”га берган интервюсида хорижий фуқаролар томонидан содир этилган жиноятлар ҳақида 4729 та хабар келиб тушгани, улар бўйича 4231 та жиноят иши қўзғатилганини айтган.
“Бу 2021 йилга нисбатан деярли уч баравар кўп”, деганди ўша пайтда Александр Бастрикин.
Шунингдек, у 2022 йилнинг биринчи ярмида хорижликлар томонидан содир этилган жиноят ишлари бўйича тергов маълумотларини 2019 йилнинг олти ойи билан солиштирган. Биринчи ҳолатда 21 минг 48 та жиноят содир этилган бўлиб, унинг сўзларига кўра, бу 2019 йилнинг шу даврига нисбатан 10 фоизга кўпдир.
“… 2021 йилда ҳуқуқ-тартибот идоралари томонидан хорижликлар томонидан содир этилган 36 420 та жиноят тергов қилинди, бу 2020 йилга нисбатан қарийб 6 фоизга кўпдир”, — деган яна.
Мигрантлар орасида жиноят кўпаймаган
Россия Тергов қўмитаси раисининг бир неча бор баёнотларидан сўнг биз муҳожирлар Россия Федерациясида ҳақиқатан ҳам шунчалик кўп жиноят содир этяптими ёки йўқлигини текширишга, сўнгги 4 йил ичида ушбу тоифа вакиллари томонидан содир этилган жиноятлар даражасини солиштиришга қарор қилдик.
Россия Ички ишлар вазирлигининг расмий веб-сайтида ҳар йили “Россиядаги жиноятлар билан боғлиқ вазият” ҳисоботи эълон қилинади.
Биз МДҲ фуқаролари (Россиядаги меҳнат муҳожирларининг аксарияти шу давлатлар фуқаролари) ўртасидаги жиноятчилик ҳолати ҳақидаги сўнгги 4 йилдаги ҳисоботни таҳлил қилдик.
Гап шундаки, ҳисоботда меҳнат муҳожирларининг жиноятларига алоҳида бўлим киритилмаган ва улар томонидан содир этилган барча жиноятлар “хорижий фуқаролар ва фуқаролиги бўлмаган шахслар томонидан содир этилган жиноятлар” умумий рукни остида жамланган.
Сўнгги тўрт йил ичида Россияда содир этилган ва МДҲ давлатлари фуқаролари томонидан содир этилган жиноятлар нисбати инфографикада келтирилган.
Қисқача таҳлил шуни кўрсатдики, МДҲ давлатлари фуқаролари томонидан Россияда содир этилган жиноятлар статистикаси Россия Федерациясида содир этилган жиноятлар умумий сонининг атиги 2,5-3,9 фоизини ташкил қилади.
Бундан ташқари, МДҲ давлатлари фуқаролари томонидан содир этилган жиноятлар сони йил сайин камайиб, фақат 2022 йилда ошган.
Александр Бастрикиннинг баёнотлари ҳақиқатга мос келмайди, улар ҳақиқий вазиятни бузишдир. Буни Россия Федерациясининг масъул органи томонидан тақдим этилган расмий статистика ҳам исботлаб турибди.

Анализ фактов показывает, что глава Следственного комитета ошибается.
Анализ уровня преступности в России показывает, что заявления некоторых российских чиновников не имеют основания.
На протяжении нескольких лет высокопоставленные чиновники России, особенно глава Следственного комитета этой страны Александр Бастрыкин заявляют, что больше всего преступлений в России совершают трудовые мигранты и уровень преступности из-за них растет из года в год.
Отметим сразу, что каждый раз сообщая о преступлениях мигрантов, он давал отрывочные, неполные или даже несопоставимые сведения, поэтому составить полноценную картину из его слов не представляется возможным.
Но мы приведем его аргументы:
В последний раз в интервью «Комсомольской правде» он заявил, что наряду с увеличением количества мигрантов, резко увеличивается число тяжких преступлений, совершенных ими.
Бастрыкин сообщил, что в 2021 году мигрантами было совершено 11 тысяч, а в 2022 году – 15 тысяч тяжких преступлений. Более 18% из них – составляют убийства.
В 2022 году, отмечал он в интервью «Интерфаксу», поступило 4 тысячи 729 сообщений о преступлениях, совершенных иностранными гражданами, по которым было возбуждено 4 тысячи 231 уголовное дело.
«Это почти в три раза больше, чем в 2021 году», – сказал тогда Александр Бастрыкин.
Он также сравнил данные по расследованию уголовных дел, совершенных иностранцами, первого полугодия 2022 года с 6 месяцами 2019 года. В первом случае было – 21 тысяча 48 преступлений и это, по его словам, на 10% больше, чем в аналогичном периоде 2019 года.
«…В 2021 году правоохранительными органами расследовано 36 тысяч 420 преступлений, совершенных иностранцами, это почти на 6% больше, чем в 2020 году», – говорил также он.
Преступлений среди мигрантов больше не стало
После неоднократных заявлений председателя Следственного комитета России, мы решили проверить – действительно ли мигранты совершают так много преступлений в РФ, сравнить уровень преступности, совершенных этой категорией за последние 4 года.
На официальном сайте МВД России ежегодно публикуется доклад «Ситуация с преступлениями в России».
Мы проанализировали отчет за последние 4 года о криминогенной ситуации среди граждан СНГ (большинство трудовых мигрантов в России являются гражданами этих стран).
Дело в том, что в отчете отсутствует отдельный раздел о преступлениях трудовых мигрантов, а все преступления, совершенные ими, собраны под общей рубрикой «преступления, совершенные иностранными гражданами и лицами без гражданства».
Соотношение преступлений, совершенных в России за последние четыре года и совершенных гражданами стран СНГ, представлено ​​в инфографике.
Краткий анализ показал, что статистика совершенных гражданами стран СНГ в России составляет лишь от 2,5 до 3,9 процента от общего числа преступлений, совершенных в РФ.
Кроме того, число преступлений, совершаемых гражданами стран СНГ, с каждым годом уменьшалось, а возросло только в 2022 году.
Утверждения Александра Бастрыкина не соответствуют действительности, являются искажением реальной ситуации. О чем говорит официальная статистика, представленная ответственным органом Российской Федерации.