30 йил ичида 310 мингдан ортиқ маҳаллий аҳоли ҳудудни тарк этган.
Хабаровск ўлкаси Қонунчилик Думасида давра суҳбатида минтақанинг миграция муаммолари муҳокама қилинди. Вилоят парламенти спикери Ирина Зикунова, вилоят депутатлари, ижро ҳокимияти, хавфсизлик кучлари мутасаддилари, ижтимоий фаоллар ўзаро фикр алмашишди.
Давра суҳбати иштирокчилари Хабаровск ўлкасида миграция динамикаси салбий эканлигига эътибор қаратган. 30 йил ичида 310 мингдан ортиқ маҳаллий аҳоли ҳудудни тарк этган. Кўпинча ўзлари учун истиқболни кўрмаган мактаб ва университет битирувчилари бу ерлардан кетгандан сўнг қайтиб келмайди. Чунки нарх-наволар минтақадаги даромад даражасига мос келмайди.
Сўзга чиққанлар вилоятда ишчи кучига талаб жуда юқори эканлигини таъкидлаган. Минтақада атиги 4 минг нафар ишсиз расман рўйхатга олинган бўлса-да, бўш иш ўринлари сони 23 мингта. Қурувчилар, шифокорлар, ўқитувчилар, савдо, транспорт, ўрмон хўжалиги ва ишлаб чиқариш саноати ходимларини энг кўп талаб қилинадиган касб эгаларидир.
“Ватандош” ва “Меҳнат ресурслари ҳаракатчанлигини ошириш” дастурлари доирасида вилоятга кадрлар жалб этилмоқда, аммо улар ҳалигача миграция муаммосини ҳал қилгани йўқ. 2022 йилда “Ватандош” дастури доирасида Хабаровск ўлкасига 1486 киши кўчиб ўтган бўлиб, уларга жами 274 миллион рубл миқдорида товон пули тўланган.
РИА Новости маълумотларига кўра, 2022 йил ҳолатига кўра, Хабаровск ўлкасида аҳолининг 28,5 фоизи мамлакатдаги ўртача маошдан, 8,1 фоизи эса икки ўртача маошдан кўп маош олган.
Ички ишлар вазирлигининг вилоят бошқармаси маълумотларига кўра, Хабаровск ўлкасида 35 мингдан ортиқ меҳнат муҳожири меҳнат қилади. Улар асосан кам маошли ёки ўзига жалб қилмайдиган вазифаларда ишлайди. 2022 йилда  Хабаровск ўлкасига Тожикистондан энг кўп муҳожир кўчиб келган.

За 30 лет регион покинули свыше 310 тыс. местных жителей.
В Законодательной думе Хабаровского края прошел круглый стол, на котором обсуждались миграционные проблемы региона. В обмене мнениями приняли участие спикер регионального парламента Ирина Зикунова, краевые депутаты, чиновники исполнительных органов власти, силовики и общественники.
Участники круглого стола обратили внимание на то, что миграционная динамика в Хабаровском крае отрицательная. За 30 лет регион покинули свыше 310 тыс. местных жителей. Уезжают и не возвращаются чаще всего выпускники школ и вузов, которые не видят для себя перспективы, так как стоимость жизни не соответствует уровню доходов в регионе.
Выступающие отметили, что спрос на рабочую силу в крае очень высокий. В регионе официально зарегистрированы 23 тыс. вакансий при всего лишь четырех тысячах безработных. Активнее всего ищут строителей, медиков, педагогов, сотрудников торговли, транспорта, лесного хозяйства и обрабатывающей промышленности.
Кадры привлекают в регион в рамках программ «Соотечественник» и «Повышение мобильности трудовых ресурсов», но они миграционную проблему пока не решили. В 2022 году в рамках программы «Соотечественник» в Хабаровский край переехали 1486 человек, получившие компенсаций на общую сумму в 274 млн рублей.
По данным РИА Новости, по состоянию на 2022 года в Хабаровском крае 28,5% населения получали зарплату выше средней по стране, а 8,1% — выше двух средних зарплат.
По данным регионального Управления МВД, в Хабаровском крае работают более 35 тыс. трудовых мигрантов. Они преимущественно занимают низкооплачиваемые или малопривлекательные вакансии. Активнее всего в Хабаровский край в 2022 году переезжали выходцы из Таджикистана.