Москва ва Москва вилояти аҳолиси бир қанча портлашлар ҳақида хабар берган. Минтақага қилинган дронлар ҳужуми туфайли ҳаво ҳужумидан мудофаа ишлари олиб борилмоқда.
Москва мэри Сергей Собянин Москвага дронлар ҳужуми бўлганини тасдиқлади. Унинг сўзларига кўра, бир қанча бинолар “кичик зарар” кўрган: “Шаҳарнинг барча фавқулодда хизматлари воқеа жойида. Улар нима бўлганини аниқлашмоқда. Ҳозирча ҳеч ким жиддий жароҳат олгани йўқ”, — деган шаҳар ҳокими.
Москва вилояти губернатори Андрей Воробьёв ҳам дрон ҳужумини тасдиқлади. “Бугун эрталаб Москва вилоятининг баъзи туманлари аҳолиси портлаш товушларини эшитишди – бу бизнинг ҳаво мудофаамиз ишлаяпти. Москвага яқинлашган бир нечта учувчисиз учиш аппаратлари уриб туширилди. Халқдан хотиржам бўлишни сўрайман. Барча фавқулодда хизматлар ишламоқда”, — деб ёзган у ҳам.
“ТАСС”нинг фавқулодда хизматларга таяниб хабар беришича, дроннинг Новая Москвадаги кўп қаватли турар-жой биносига қулаши оқибатида портлаш содир бўлгани эҳтимол.
“Уй атрофида дронга ўхшаш парчалар топилди. Тегишли экспертизалардан сўнг аниқ айтиш мумкин”, — деди агентлик суҳбатдоши. Дастлабки маълумотлар бўйича, қурбонлар йўқ.
Mash хабарига кўра, Новая Москвада фавқулодда вазият эрталаб соат 4:30 да содир бўлиб, дрон квартира деразалари устидаги техник қават деворига урилган. Бўлаклар, бетон парчалари ва том бўлаклари ерга қулаган. РИА Новости ва Shot’нинг хабарига кўра, гап Новая Москвадаги Атласова кўчасидаги 24 қаватли турар-жой биноси ҳақида кетмоқда.
Шунингдек, яна бир дрон Москванинг Профсоюзная кўчасидаги турар-жой биносига қулаб тушди, деб ёзади Shot, РИА Новости, Новости Москвы ва Mash. Бинонинг фасади ва деразалари вайрон бўлган. Дрон 16-қаватдаги аёлнинг квартирага учиб кириб, деразасини синдирган. Қурбонлар йўқ. Уйнинг учта кириш жойида яшовчилар эвакуация қилинган.
Mahs ва Shot хабарига кўра, Москванинг Ленинский проспектидаги кўп қаватли уй ҳам ҳужумга учраган: дрон бўлаклари квартиралардан бирининг деразасига учиб кирган, 300 га яқин одам вақтинча эвакуация қилинган.
Портлашлар Одинцово, Красногорск, Новая Рига, Барвиха яқинида ҳам эшитилган. Baza  маълумотларига кўра, бугун эрталаб Москва вилоятининг Истра, Красногорск ва Одинцово туманларида ўндан ортиқ дрон уриб туширилган.

Жители Москвы и Подмосковья сообщили о взрывах в городе. Работает ПВО, район атаковали беспилотники.
Мэр Москвы Сергей Собянин подтвердил атаку дронами в Москве, несколько зданий, по его словам, получили «незначительные повреждения»: «Все экстренные службы города находятся на местах происшествий. Они выясняют обстоятельства случившегося. На данный момент никто серьезно не пострадал», — заявил мэр.
Губернатор Московской области Андрей Воробьев также подтвердил атаку дронами. «Сегодня утром жители некоторых районов Московской области могли слышать звуки взрывов — это работает наша ПВО. На подлете к Москве были сбиты несколько беспилотников. Прошу жителей сохранять спокойствие. Все экстренные службы работают», — написал он.
Как пишет ТАСС со ссылкой на экстренные службы, беспилотник мог врезаться в многоэтажный жилой дом в Новой Москве, в результате чего произошел взрыв.
«Похожие на беспилотник фрагменты обнаружены вокруг дома. Точно можно будет сказать после соответствующих экспертиз», — сказал собеседник агентства. Предварительно, пострадавших нет.
По данным Mash, ЧП в Новой Москве произошло в районе 4:30 утра, удар пришелся в стену технического этажа над окнами квартиры. Осколки, куски бетона и кровли упали на землю. РИА Новости и Shot уточняют, что речь идет о 24-этажном жилом доме на улице Атласова в Новой Москве.
Также другой беспилотник врезался в жилой дом в Москве на Профсоюзной улице, пишут Shot, РИА Новости, «Новости Москвы» и Mash. Разрушены фасад и остекление дома. БПЛА залетел в квартиру москвички на 16-ом этаже и разбил окно. Предварительно, пострадавших нет. Жителей трех подъездов дома эвакуируют.
По данным Mash и Shot, атаковали также многоэтажку на Ленинском проспекте в Москве: обломки БПЛА влетели в окно одной из квартир, временно эвакуировано около 300 человек.