Екатеринбургнинг Железнодорожний тумани мигрантлар ҳисобига туғилиш бўйича рекордчига айланди.
Екатеринбургнинг Железнодорожний тумани туғилиш даражаси ўлим даражасидан юқори бўлган ягона ҳудуд бўлди. Туман аҳолиси 2021 йил 1 октябр ҳолатига 162,7 минг кишини ташкил этган бўлса, 2022 йилда аҳоли сони 684 нафарга кўпайди. Железнодорожний тумани маъмурияти раҳбари Виталий Першиннинг сўзларига кўра, муҳожирлар оқими туғилиш даражасига таъсир қилган.
“Муҳожирлар оқими жуда катта. Туғилиш коэффициенти ўлим даражасидан кўп, бу улар туфайли”, деган Першин шаҳар думаси маҳаллий ўзини ўзи бошқариш комиссияси йиғилишида.
Аввалроқ, Екатеринбург ҳукумати шаҳарда туғилиш даражаси 2025 йилга бориб тикланишини маълум қилганди. Бу ҳақда шаҳар иқтисодиёт бошқармаси бошлиғи Алексей Прядеин брифингда маълум қилган.
Ҳудудий ЗАГС бўлимларининг маълумотларига кўра, апрел ойида 95 мингга яқин бола туғилган, бу 2023 ва 2022-йилларнинг бошқа ойларига нисбатан кам кўрсаткичдир.
Россияда 2023 йил апрел ойида янги туғилган чақалоқлар сони 2022 йил апрелига нисбатан 4,7 фоизга, 2021 йил апрелига нисбатан (110,7 мингта туғилиш қайд этилган) 14,2 фоизга  камайган.
Бу охирги 24 йилдаги энг ёмон натижа. Фақат 1999 йилнинг охирги уч ойи ва 1997 йил ноябр ойларида туғилишлар камроқ қайд этилган. Демографлар 2023 йилда туғилганлар сонининг қисқаришини, биринчи навбатда, туғиш ёшидаги аёллар сонининг 3 фоизга қисқариши билан изоҳлайди.

Железнодорожный район Екатеринбурга стал рекордсменом по рождаемости из-за мигрантов.
Железнодорожный район Екатеринбург оказался единственным районом, где рождаемость превысила смертность. По данным на 1 октября 2021 года численность населения района составила 162,7 тысяч человек, а в 2022 году количество жителей увеличилось на 684 человека.
По словам главы администрации Железнодорожного района Виталия Першина, на рождаемости сказался приток мигрантов.
«Очень большой приток мигрантов. Рождаемость превышает смертность за счет их», — сообщил Першин во время заседания комиссии по местному самоуправлению городской думы.
Ранее власти Екатеринбурга заявляли, что показатели рождаемости в городе восстановятся к 2025 году. Об этом на брифинге сообщал начальник городского департамента экономики Алексей Прядеин.
По данным региональных загсов, в апреле родилось около 95 тысяч детей, что является меньшим числом, чем в других месяцах 2023 года и 2022 года.
Количество новорожденных в апреле 2023 года сократилось на 4,7% по сравнению с апрелем 2022 года и на 14,2% по сравнению с апрелем 2021 года (когда было зарегистрировано 110,7 тысячи рождений).
Это наихудший результат за последние 24 года. Только в последние три месяца 1999 года и в ноябре 1997 года было зарегистрировано меньшее количество рождений. Демографы объясняют падение числа рождений в 2023 году, прежде всего, сокращением на 3% числа женщин в возрасте, способных рожать детей.