Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмита бу йилги ҳаж ибодатини тартибли ўтказиш бўйича видеобаёнот эълон қилди. Баёнотда бошқа масалалар қатори ҳаммани қизиқтираётган масала – ҳаж сафари тўлови ҳам очиқланди. Қўмита бу йилги ҳаж квотаси 15 минг нафар этиб белгиланганини ҳамда унинг тўлови жамоатчилик кенгаши қарорига асосан 68 миллион 760 минг сўм этиб белгилангани маълум қилди.
Кейинги йилларда мамлакатдан ҳаж сафарига борувчилар сонини босқичма-босқич ошириб бориш режалаштирилган.
Ҳозир Саудия Арабистонида бўлиб турган ишчи гуруҳ Макка ва Мадина шаҳарларида шароитларни ҳозирлаш бўйича тегишли чора-тадбирларни амалга оширмоқда.
Маълумот учун, 2022 йилда 1 нафар зиёратчига тўлов миқдори 62 миллион 900 минг сўм этиб белгиланган эди.
Шуни ҳам айтиб ўтиш керакки, 2022 йилнинг 29 сентябрида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Саудия Арабистони ҳаж ва умра ишлари вазири Фавзан ар-Робиа бошчилигидаги Саудия делегациясини қабул қилган эди. Ўша учрашувда Ўзбекистон учун 2023 йилга 24 минг кишилик квота ажратилган эди. Қолган 9 минг кишилик квотадан нега фойдаланилмагани ҳақида қўмита маълумот бермаган.

Комитет по делам религий при Кабинете Министров опубликовал видео заявление о упорядоченном проведении хаджа в этом году. В заявлении среди прочих вопросов обсуждался вопрос об оплате поездки в хадж. Комитет сообщил, что квота на хадж в этом году установлена ​​в размере 15 тысяч человек, а его оплата на основании решения общественного совета установлена ​​в размере 68 миллионов 760 тысяч сумов.
В последующие годы планируется постепенно увеличивать число паломников из страны.
Рабочая группа, которая в настоящее время находится в Саудовской Аравии, принимает соответствующие меры для подготовки условий в городах Мекка и Медина.
Для справки, в 2022 году размер оплаты за 1 паломника был установлен в размере 62 900 000 сумов.
Также необходимо отметить, что 29 сентября 2022 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял саудовскую делегацию во главе с Министром по делам хаджа и умры Саудовской Аравии Фаузаном аль-Робиа. На встрече для Узбекистана в 2023 году была выделена квота в количестве 24 тысячи человек. В комитете не предоставили информацию о том, почему оставшаяся квота в 9 тысяч человек не была использована.