Индонезиянинг Бали оролида гиёҳванд моддалар савдоси билан шуғулланган 7 киши қўлга олинган. Улардан 6 нафари хорижлик ва 1 нафари Индонезия фуқароси. Бу ҳақда полиция хабарлари асосида  Компас портали маълум қилган.
Хабарда уч нафар Ўзбекистон фуқаросининг исми-шарифи тилга олинган. Полиция маълумотларига кўра, биринчи бўлиб Азамат исмли Ўзбекистон фуқароси, сўнг унинг шериклари Ўзбекистон фуқаролари Ю.О. ва М.А. лар қўлга олинган.
Хабарда айтилишича, яна икки нафар россиялик – Денис Комаров ва Денис Романов ҳам ҳибсга олинган.
Полиция маълумотларига кўра, Азамат дастлабки тергов давомида гиёҳванд моддалар савдосига Денис Романов раҳбарлик қилганини айтган. Полиция ҳибсга олинганлардан 1678 грамм марихуана ва 67 грамм наша топган. Тергов жараёнида россияликлар ўзларига қўйилган айбларни тан олмаган ва гиёҳванд моддалар савдосига алоқаси йўқлигини билдирган.
Аввалроқ, 4 апрел куни Жакартада бўлиб ўтган матбуот анжумани чоғида индонезия полицияси ходими генерал Аҳмад Рамазон Индонезия полицияси “Катиба Тавҳид вал-Жиҳод” террорчилик ташкилоти тарғиботига алоқадор тўрт нафар ўзбекистонликнинг қўлга олинганини маълум қилганди.
Маълумот учун:
Индонезия қонунчилигида биринчи гуруҳдаги гиёҳванд моддалар савдоси (героин, метамфетамин, кокаин ва бошқалар) учун ўлим жазоси, марихуана учун эса 20 йилгача қамоқ жазоси назарда тутилган. Биринчи тоифадаги гиёҳванд моддаларга оддий эгалик қилиш учун 4 йилдан 12 йилгача қамоқ жазоси берилади.

На индонезийском острове Бали задержаны 7 человек, причастных к торговле наркотиками. Из них 6 иностранных граждан и 1 гражданин Индонезии. Об этом сообщает портал Kompas со ссылкой на полицию.
В сообщении упоминаются имена трех граждан Узбекистана. По данным представителей полиции, первым был задержан гражданин Узбекистана по имени Азамат. Затем были арестованы его сообщники, граждане Узбекистана Ю.О. и М.А.
В сообщении говорится, что задержаны еще двое россиян — Денис Комаров и Денис Романов.
По данным полиции, Азамат заявил на предварительном следствии, что наркоторговлей руководил Денис Романов. Полиция обнаружила при задержанных 1678 граммов марихуаны и 67 граммов каннабиса. Россияне в ходе следствия не признались в предъявленных им обвинениях и заявили, что не причастны к наркоторговле.
Ранее, 4 апреля в Джакарте в ходе пресс-конференции офицер индонезийской полиции генерал Ахмад Рамазон сообщил, что полиция Индонезии арестовала четырех узбекистанцев, причастных к пропаганде террористической организации «Катиба Таухид валь-Джихад».
Для справки:
Законодательство Индонезии предусматривает наказание в виде смертной казни за незаконный оборот наркотиков первой группы (героин, метамфетамин, кокаин и др.) и до 20 лет заключения в тюрьме за марихуану. Простое владение наркотическими средствами первой категории чревато сроком от 4 до 12 лет.