Россия колониясида “Вагнер” томонидан ёлланган йигит Бахмут яқинида ҳалок бўлди.
Марказий осиёликлар Россия Украинада олиб бораётган урушда ҳалок бўлишда давом этмоқда. Журналистлар урушда қурбон бўлган яна бир одамни аниқлашди: бу Қирғизистон фуқароси, Ўш вилоятида туғилган Аян Алишеров. Унинг онаси Рахат Абдибалиева ўғлининг Бахмут яқинида ҳалок бўлганини тасдиқлади.
Аян 29 ёшда эди, у Рахатнинг тўнғич ўғли эди: улар Москвада бирга яшаб, умумий овқатланиш соҳасида ишлаган. Тўрт йил аввал Аян талончиликда айбланиб, етти йилга колонияга жўнатилган. У бу муддатнинг ярмидан кўпини хизмат ўтаб бўлганидан сўнг “Вагнер” ХҲК томонидан фронтга ёлланган.
Аяннинг онаси Migrant.media лойиҳаси журналистларига ўғлининг ўлими ҳақида январ ойида хабар топганини айтган. Унинг фикрича, ўғли алдаб урушга жалб қилинган.
“19 январ куни ишда бўлганимда номаълум шахс қўнғироқ қилиб, ўғлимнинг ўлими ҳақида хабар берди, – дейди у.– Ўшанда ҳеч нарсага тушунмадим ва яна сўрадим: “Ўғлим, қанақасига? Украинада ўлганми? У қамоқда-ку!”
Қўнғироқ қилган одам: “Ўғлингиз Украинада портлаш натижасида вафот этди”, деди.
“Эрталаб соат 5 да туриб, ишга кетдим. Ўшанда қор ёғаётган эди. Мен доимо уруш ҳақидаги хабарларни тинглардим. Бироқ ўғлимнинг фронтга кетганини билмасдим, – дейди Рахат, – Ёнимдагиларга бечора аскарлар шундай совуқда музлаб қолишса керак, деб айтганимни эслайман, лекин маълум бўлишича, ўша пайтда ўғлим ҳам шулар қаторида бўлган экан…”
Онасига Аян 2022 йил ноябр ойида Бахмут яқинидаги жангларда ҳалок бўлганини айтишган. Бахмут учун жанглар шиддатли кечди: Россия маҳбуслар ва ёлланма аскарларни штурм қуроли сифатида ишлатди.
“Вагнер” вакиллари, онасининг сўзларига кўра, Аян жанговар зонада бўлганидан тахминан бир ой ўтгач ҳалок бўлганини айтишган.
“Улар менга ўғлим ўз ихтиёри билан жангга борганини айтишди, жуда қўпол гапиришди, – дейди Рахат Абдибалиева.
“Вагнер” ПМC вакиллари Рахатга ўғлининг ўлими ҳақидаги ҳужжатларни олиш учун келишни, шунингдек, унинг жасадини олиб кетишни таклиф қилишган.
Рахатга ўғлининг жасадидан ташқари 100 минг рубл (1200 доллардан сал кўпроқ) бериб, бу тобутни Қирғизистонга етказиш учун пул эканлигини айтишган.
“Менга бу пул керак эмас эди, аксинча, ўшанда урушга жўнатишларини айтишганида, уйни сотардим, пул берган бўлардим, ўғлим урушга жўнатилмаса эди”, дейди бечора она.
Рахатнинг айтишича, Аян Россияда судланганидан кейин ўғли Қирғизистонда жазони ўташни давом эттириши учун ўз ватанига экстрадиция қилишга ҳаракат қилган. Лекин у буни уддалай олмаган. Шунингдек, унинг айтишича, Аяннинг яқинлари ҳар ҳафта унинг қабрини зиёрат қилиб, руҳига фотиҳа қилишига қарамай, унинг Украинадаги урушда ҳалок бўлганига ҳалигача ишонишмайди.

Под Бахмутом погиб наемник ЧВК “Вагнер”: его завербовали в колонии в России.
Уроженцы Центральной Азии продолжают гибнуть на войне, которую Россия ведет в Украине. Журналисты установили имя еще одного убитого: это гражданин Кыргызстана Аян Алишеров, уроженец Ошской области: его мать Рахат Абдибалиева подтвердила его смерть под Бахмутом.
Аяну было 29 лет, он был старшим сыном Рахат: они вместе жили в Москве и работали в сфере общепита. Четыре года назад Аяна обвинили в грабеже и отправили в колонию на семь лет. Он отсидел более половины этого срока и, вероятно, в колонии был завербован на фронт представителями ЧВК “Вагнер”.
Мать Аяна рассказала журналистам проекта “Мигрант.медиа”, что о смерти сына узнала в январе. Она считает, что его завербовали на войну обманом.
“19 января, когда я была на работе, мне позвонил неизвестный и сообщил о гибели моего сына, – рассказывает она. – Я тогда ничего не поняла. Я переспросила: “Как это, мой сын погиб в Украине? Он же в тюрьме!” А этот человек сказал: “Ваш сын погиб в Украине в результате взрыва”.
“Я встала в 5 часов утра и пошла на работу. Тогда шел снег. Я всегда слушала новости о войне. Однако я не знала, что мой сын ушел на фронт”, – говорит Рахат: «Помню, я говорил окружающим, что бедные солдаты, должно быть, мерзнут на таком морозе, но, как оказалось, в то время среди них был и мой сын…»
Его матери сообщили, что Аян погиб в боях под Бахмутом в ноябре 2022 года. Бои за Бахмут были ожесточенными: в качестве штурмовиков Россия использовала пленных и наемников.
По словам его матери, представители Вагнера заявили, что Аян умер примерно через месяц после пребывания в зоне боевых действий.
«Мне сказали, что мой сын ушел на войну добровольно, очень грубо разговаривали», — говорит Рахат Абдибалиева.
Представители ЧВК «Вагнер» предложили Рахату приехать за документами о гибели сына, а также забрать его тело.
Помимо тела сына Рахат дали 100 000 рублей (чуть больше 1200 долларов) и сказали, что это деньги на транспортировку гроба в Киргизию.
“​Мне эти деньги не нужны были! Наоборот, если бы мне тогда сказали, что его отправят на войну, я бы дом продала, дала бы денег, лишь бы сына не отправлять на войну», — говорит бедная мать.
Рахат рассказала, что после осуждения Аяна в России она пыталась экстрадации в свою страну, чтобы сын мог продолжить отбывать наказание в Кыргызстане. Но она не могла этого сделать. Она также сообщила, что хотя родственники Аяна каждую неделю посещают его могилу и молятся за его душу, они все равно не верят, что он погиб на войне в Украине.