Тожикистон Бош прокурори россиялик ҳамкасбларидан айрим полициячиларнинг хатти-ҳаракатларини текширишни сўради.
Тожикистон бош прокурори Юсуф Раҳмон Россия Бош прокурори Игор Красновга шошилинч телеграмма йўллаб, Тожикистондан бир гуруҳ меҳнат муҳожирларининг ҳибсга олинишидан хавотир билдирди.
Раҳмон кўп сонли тожикистонлик талабалар ҳибсга олинганига ҳам эътибор қаратди, деб ёзади “РИА Новости”.
У россиялик ҳамкасбидан айрим полициячиларнинг хатти-ҳаракатларини текширишни сўраган.
Тожикистон расмийлари сўнгги пайтларда Россияда муҳожирларнинг оммавий ҳибсга олингани ҳақида хабар бермоқда. Бу, хусусан, Комсомолск-на-Амурдаги Давлат университети ётоқхонаси ва Москва чеккасидаги Котелникидаги вазият ҳақида бўлган. Тожикистон ички ишлар вазири Рамазон Раҳимзода бунга эътибор қаратишни сўраган. У Россия ИИВ раҳбари Владимир Колоколцевга мактуб йўллади.
30 май куни эрталаб Москвадаги Митино метро бекати яқинида 150 дан ортиқ тожикистонлик қўлга олинди. “Озоди” радиосига кўра, тожик муҳожирлари ярим тунда уйғотиб, тўртта автобусда Митинский тумани полиция бўлимига олиб кетилганини маълум қилган.
Бир кун аввал, 29-май куни ижтимоий тармоқларда тожикистонлик муҳожирларни Москванинг Можайск туманидаги мактаб стадионидан олиб чиқиб кетаётгани акс этган видео тарқалди.
Улар бўлиш қоидаларини бузиш, майда безорилик ва милиция ходимининг буйруғига бўйсунмасликда айбланган.
“Известия” газетасининг хабар беришича, полиция 49 нафар муҳожирга нисбатан протоколлар тузган.
26 май куни тармоқда ҳуқуқ-тартибот идоралари жума намозидан кейин Москва вилоятидаги масжид эшигини ёпиб, тожикистонлик муҳожирларнинг ҳужжатларини текширишга киришгани акс этган видео пайдо бўлди.
23 майдан 24 майга ўтар кечаси Москва полицияси Котелникида ҳам 100 га яқин тожикистонлик муҳожирни қўлга олди. Худди шундай ҳибсга олиш 18 май куни ҳам содир бўлган эди.
Бундан ташқари, Комсомолск-на-Амур шаҳридаги Техника университетида таҳсил олаётган тожикистонлик бир гуруҳ талабалар 19 май эрта тонгда ОМОН жангчилари Россия ФСБ ходимлари билан бирга ётоқхонага келиб, бинодаги видеокузатув камераларини ўчириб талабаларни калтаклай бошлаганини маълум қилган.
Калтаклаш натижасида 15 га яқин талаба жиддий тан жароҳати олган ва уларга даволанишга мажбур бўлган.

Он просит российских коллег проверить действия отдельных сотрудников полиции.
Генеральный прокурор Таджикистана Юсуф Рахмон направил срочную телеграмму генпрокурору России Игорю Краснову, в которой выразил обеспокоенность задержанием группы трудовых мигрантов из Таджикистана.
Рахмон также обратил внимание на задержание большого количества таджикских студентов, отмечает РИА Новости.
Он попросил российского коллегу проверить действия отдельных сотрудников полиции.
Власти Таджикистана заявляли о массовых задержаниях мигрантов в России за последнее время. Речь шла, в частности, о ситуации в общежитии госуниверситета в Комсомольске-на-Амуре и рейде в Котельниках на окраине Москвы. На это попросил обратить внимание министр внутренних дел Таджикистана Рамазон Рахимзода. Он направил письмо главе МВД России Владимиру Колокольцеву.
Более 150 таджикистанцев были задержаны утром 30 мая около станции метро «Митино» в Москве. По данным радио «Озоди», таджикские мигранты сообщили, что их подняли среди ночи и на четырех автобусах доставили в РОВД Митинского района.
Днем  ранее, 29 мая, в социальных сетях было опубликовано видео, на котором таджикских мигрантов выводят из школьного стадиона в Можайском районе Москвы.
Их обвинили в нарушении правил пребывания, мелком хулиганстве и неподчинении приказу сотрудника полиции.
«Известия» сообщили, что полицейские составили протоколы в отношении 49 мигрантов.
26 мая в сети появилось видео о том, как правоохранительные органы закрыли дверь мечети в Московской области после пятничной молитвы и начали проверять документы таджикских мигрантов.
В ночь с 23 на 24 мая в Котельниках московская полиция также задержала почти 100 таджикских мигрантов. Такое же задержание произошло ранее, 18 мая.
Кроме этого, группа студентов из Таджикистана, обучающихся в Техническом университете в Комсомольске-на-Амуре, сообщила, что ранним утром 19 мая бойцы ОМОНа вместе с сотрудниками ФСБ России пришли в общежитие, отключили камеры видеонаблюдения в здании, и затем стали избивать студентов.