Россия ҳуқуқий ахборот порталида жойлаштирилган қарор бўйича 2023 йил 1 сентябрдан бошлаб такси ҳайдовчиларига кунига 12 соатдан ортиқ ишлаш тақиқланади.
Ишлаш муддати 2029 йил 1 мартгача бўлган ҳужжатда жисмоний шахснинг (ҳужжатда такси ҳайдовчилари шундай дейилган) иш вақти календар ҳафтасида 40 соатдан, иш кунининг давомийлиги эса 8 соатдан ошмаслиги керак.
“Иш вақтининг умумлаштирилган ҳисоби билан жисмоний шахснинг кунлик иш вақтининг давомийлиги 10 соатдан ошмаслиги керак”, дейилади ҳисоботда.
Шу билан бирга, қарор буюртмани бажариш учун иш вақтини икки соатдан кўп бўлмаган муддатга узайтиришга рухсат беради.
Москва транспорт бошқармаси бошлиғининг ўринбосари Владимир Макаровнинг маълум қилишича,  Москва такси ҳайдовчилари ўртача 37 ёшда, уларнинг ўртача иш тажрибаси 15 йил, жами 220 000 ҳайдовчи «Аналитика работы такси» (КИС АРТ)  такси мониторинги тизимида рўйхатга олинган.
Мэрия маълумотларига кўра, 2022 йилда ҳайдовчилар умумий сонининг 27 фоизи хорижликлар (59,4 минг — РБC). Уларнинг аксарияти Қирғизистон (44,6 минг), Тожикистон (5,2 минг) ва Ўзбекистон (3,4 минг) фуқаролари бўлган.

Таксистам с 1 сентября 2023 года будет запрещено работать более 12 часов в сутки, соответствующее постановление размещено на портале правовой информации.
В документе, срок действия которого ограничен 1 марта 2029 года, говорится, что продолжительность рабочего времени физлица (так в документе называются водители такси) не должна превышать 40 часов в календарную неделю, а длительность рабочего дня не должна быть больше 8 часов.
«При суммированном учете рабочего времени продолжительность ежедневного рабочего времени физического лица не должна превышать 10 часов» — говорится в сообщении.
При этом постановление разрешает продлить рабочее время не более чем на два часа с целью завершения заказа.
В среднем московским водителям такси 37 лет, их средний стаж работы составляет 15 лет, всего в системе мониторинга такси «Аналитика работы такси» (КИС АРТ) зарегистрированы 220 тыс. водителей, сообщил заместитель главы департамента транспорта Москвы Владимир Макаров.
По данным мэрии, в  2022 году  27% от общего числа водителей — иностранцы (59,4 тыс. — РБК). Больше всего среди них уроженцев Киргизии (44,6 тыс.), Таджикистана (5,2 тыс.) и Узбекистана (3,4 тыс.).