Калуга вилоятида хорижий давлатлар фуқаролари томонидан содир этилган жиноятлар сони олдинги ҳисобот даврига нисбатан 43 фоизга камайгани ҳақида маълум қилинди.  Губернатор ўринбосари Карина Башкатова ва Калуга вилояти бўйича бош федерал инспектор Игор Князев ўтказган вилоят ҳукуматининг ҳафталик йиғилишида шу ҳақда сўз борди.
Калуга вилоятида экстремизмга қарши курашиш бўйича минтақавий концепсияни тасдиқланди. Ушбу концепцияга кўра, профилактиканинг асосий элементларидан бири миллий асосдаги жанжалли вазиятларни аниқлаш, олдини олиш ва тартибга солиш ишларидир.
2022 йилнинг май ойидан бошлаб хорижликларни чакана савдо, йўловчи ташиш, умумий овқатланиш корхоналари ва кадрларни ишга олиш агентликларига ишга қабул қилиш тақиқланди. Хорижликлар билан сохта никоҳни расмийлаштиришнинг олдини олиш ҳам кучайтирилган. Боровскдаги кўп тармоқли миграция марказида ҳужжатларни топшириш видеоёзувга олинмоқда. Бу сертификат мавжудлигига қарамай, рус тилини билмасликни аниқлашга ёрдам беради. Ёшлар орасида маданий тадбирлар, акциялар, фестиваллар турли миллат вакиллари ўртасида мулоқот ўрнатишга хизмат қилмоқда.
“Бажарилган ишлар учун раҳмат. Биз Калуга вилоятида тезкор жавоб чоралари тизимли равишда олиб борилаётганини кўриб турибмиз. Бу жамиятдаги вазиятнинг издан чиқишини олдини олишга ёрдам беради”, – деган губернатор ўринбосари Карина Башкатова.
Шуни ҳам айтиб ўтиш лозимки, статистика маълумотлари аксини кўрсатса-да, айрим россиялик юқори мартабали шахслар муҳожирлар орасида жиноятчиликнинг кўпайиши ҳақидаги миш-мишларни кўпайтиришмоқда.

Количество преступлений, которые совершают иностранные граждане, в Калужской области сократилось на 43% по сравнению с предыдущим отчетным периодом. Об этом рассказали в ходе еженедельного заседания правительства региона. Его провели заместитель губернатора Карина Башкатова и главный федеральный инспектор по Калужской области Игорь Князев.
В Калужской области утверждена региональная концепция противодействия экстремизму. Согласно этой концепции, один из ключевых элементов профилактики – это работа по выявлению, предотвращению и регулированию конфликтных ситуаций на национальной почве. Так, с мая 2022 года введен запрет на прием иностранцев на работу в розничной торговле, на пассажирском транспорте, предприятиях общественного питания и в агентства по подбору персонала. Также усилена профилактика регистрации фиктивных браков с иностранцами. В многофункциональном миграционном центре Боровска ведется видеозапись подачи документов. Это помогает выявить незнание русского языка, несмотря на наличие сертификата. В молодежной среде наладить диалог между представителями разных национальностей помогают культурные события, акции и фестивали.
“Спасибо за проделанную работу. Мы видим, что на территории Калужской области систематически принимаются оперативные меры реагирования. Это позволяет не допустить дестабилизации обстановки в обществе”, – отметила заместитель губернатора Карина Башкатова.
Следует также отметить, что, несмотря на обратную статистику, некоторые высокопоставленные российские деятели выдвигают утверждения о росте преступности среди иммигрантов.