Давлат думаси депутати Сергей Миронов Россияга келадиган асосий муҳожирлар бўлган Марказий Осиё давлатлари билан виза режимини жорий этишни таклиф қилди, деб хабар беради REX мухбири.
Айрим турдаги жиноятлар бўйича МДҲ давлатларининг ягона маълумотлар базасини яратиш таклифига у шундай муносабат билдирди.
“Маълумотлар базаси Россия Федерацияси фуқароларини хавфсизлигини мигрантлар жиноятидан кафолатлай олмайди, Марказий Осиё давлатлари билан виза режимини жорий қилиш керак”, деган Миронов.
“Жиноятчиларни рўйхатга олиш яхши фикр. Фақат бу ерда қабул қилувчи нотўғри танланган. Масалан, муаммо Россия аҳолисига тегишли экан, Россия Ички ишлар вазирлиги бу билан шуғулланиши керак – МДҲдаги ҳамкасблар билан ташаббус билан чиқиш, музокаралар олиб бориш, улардан илтимос қилиш керак”, дейди Миронов.
Унинг фикрича, буларнинг барчаси жуда кўп вақтни олади ва ҳозирда Россия Федерацияси фуқароларини ҳимоя қилиш керак.
“Бизга ўғрилар, қотиллар ва фирибгарлар керакми? Йўқ. Аммо энди, ўз ватанларидаги қамоқ жазосидан сўнг, улар Россияга қонуний асосда кира олади. Жамиятимизни бундай “меҳмонлар”дан ҳимоя қилишнинг энг самарали йўли мигрантлар асосан келадиган Марказий Осиё давлатлари билан виза режимини жорий этишдир. Ҳар хил маълумотлар базалари яхши қўшимча восита  бўлиши мумкин, лекин унинг ўрнини босувчи эмас”, — деб таъкидлаган парламент аъзоси.
Унинг фикрича, бундай чора бир қатор ўзаро келишувлардан чиқишни талаб қилади.
“Ҳа, бунинг учун бир қатор амалдаги келишувлардан чиқиш керак, бироқ Россия ва унинг фуқароларининг манфаатлари муҳимроқ. Биз визалар ёрдамида мамлакатимиз ҳудудига ҳақиқатан ҳам фойда келтириши мумкин бўлганларни кирита оламиз”, – деган Миронов.
Ўзбек диаспораси томонидан Россия ва МДҲ давлатлари ўртасида болаларнинг жинсий дахлсизлигига қарши оғир жиноятлар содир этган шахсларнинг ягона маълумотлар базасини яратиш таклиф этилди. Диаспора вакиллари тегишли мурожаатни Россия Федерацияси Ички ишлар вазирлигига юбормоқчи.
Бу фикр янгилик эмас, 2013 йил бошида Марказий Осиё давлатлари билан виза режими жорий этишни Россия миллий демократлари ва бошқа баъзи “ваҳимачилар” таклиф қилган эди.
2013 йил май ойи ўрталарида Россия Коммунистик партияси Марказий Осиё мамлакатлари билан виза режимини жорий этиш, шунингдек, виза режимини ошириш тўғрисидаги қонун лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш учун Интернетда имзо тўплашни бошлаганди.
2019 йилда ҳам Россия Марказий Осиё давлатлари билан вақтинчалик виза режимини жорий этишни таклиф қилган эди. Бу ташаббус “Россия 24” телеканалидаги сайловолди мунозаралари чоғида Россия Федерацияси Давлат думаси депутатлигига номзодлардан бири Олег Пахолков томонидан билдирилган.
Қисқасини айтганда, Россия вақти-вақти билан Марказий Осиё давлатларига босим ўтказишга уриниб “виза” картасини ўйнаб кўради. Бироқ буни амалга оширишнинг муаммоли эканини ҳамма билади: бундан Россия ҳам бирдек жабр кўриши аниқ.
Бир сўз билан айтганда, Россия вақти-вақти билан “виза” картасини ўйнашга, Марказий Осиё давлатларига босим ўтказишга ҳаракат қилади. Бироқ, буни амалга ошириш муаммоли эканлигини ҳамма билади: ҳозирги мураккаб демографик вазиятда муҳожирларсиз Россияга ҳам қийин бўлиши аниқ.

Ввести визовый режим со странами Средней Азии, откуда в основном и едут мигранты в Россию предложил лидер СРЗП депутат Госдумы Сергей Миронов, передает корреспондент REX.
Так он отреагировал на предложение о создании единой базы данных стран СНГ по отдельным видам преступлений.
База данных не сможет гарантировать безопасность жителей РФ от преступлений мигрантов, следует вводить визовый режим со странами Средней Азии, сказал Миронов.
«Учет преступников – идея хорошая. Только вот адресат выбран неправильный. Мол, раз проблема касается жителей России, то и заниматься ею должно российское МВД – выходить с инициативой к коллегам по СНГ, договариваться, упрашивать их», — рассуждает Миронов.
По его мнению, все это займет слишком много времени, а защищать граждан РФ надо прямо сейчас.
«Нам что, нужны воры, убийцы и мошенники? Нет. Но сейчас после «отсидки» на родине у них есть все законные основания для въезда в Россию. Самый действенный способ оградить наше общество от таких «гостей» – ввести визовый режим со странами Средней Азии, откуда в основном и едут мигранты. Различные базы данных могут быть его хорошим дополнением, но не заменой», — отметил парламентарий.
Он согласен с тем, что такая мера потребует выхода из ряда соглашений.
«Да, это потребует выхода из ряда действующих соглашений, но интересы России и ее граждан важнее. С помощью виз мы сможем пускать на территорию нашей страны тех, кто действительно может принести ей пользу», – подчеркнул Миронов.
В узбекской диаспоре предложили создать единую базу между Россией и странами СНГ лиц, совершивших тяжкие преступления в отношении половой неприкосновенности детей. Соответствующее обращение представители диаспоры хотят направить в МВД РФ.
Идея эта не нова, в начале года красно-пёстрый флаг введения визового режима со странами Центральной Азии подняли национал-демократы России и некоторые другие «обеспокоенные».
Эта идея не нова, в начале 2013 года введение визового режима со странами Центральной Азии предложили российские национал-демократы и некоторые другие «паникеры».
В середине мая 2013 года КПРФ начала сбор подписей в Интернете в поддержку законопроектов о введении визового режима со странами Центральной Азии, а также об усилении визового режима.
В 2019 году Россия предложила ввести временный визовый режим со странами Центральной Азии. Об этом заявил один из кандидатов в депутаты Государственной Думы РФ Олег Пахолков в ходе предвыборных дебатов на телеканале «Россия 24».
Словом, время от времени Россия пытается разыграть «визовую» карту, пытаясь оказать давление на страны Центральной Азии. Однако все знают, что сделать это проблематично: понятно, что без мигрантов в сложной демографической ситуации России тоже будет сложно.