«Лахта-Центр» қурилиш майдони ҳудудида Тожикистон ва Қирғизистондан келган муҳожирлар ўртасида содир бўлган оммавий муштлашувдан сўнг 380 киши Санкт-Петербург полиция бўлимларига олиб кетилган. Муштлашув сабаблари ҳақида маълумот берилмаган.
ВЧК-ОГПУ сайти ўзининг Телеграм-каналида хабар беришича, оммавий муштлашув 3 июн куни кечқурун «Лахта-Центр» ҳудудидаги ошхонада бошланиб, кейин кўчада давом этган.
Муҳожирлар томонидан юборилган видеоларга қараганда, муштлашув пайтида арматура, тош ва қурилиш ниқоблари бўлаклари ҳам қўлланилган.
“Оқибатда бир нафар Қирғизистон фуқароси касалхонага етказилди. Полиция ва Миллий гвардия 380 га яқин одамни участкаларга олиб келгандан сўнг, тўрт нафар тахмин қилинган жанжал ташкилотчиси аниқланган”, деб ёзади ВЧК-ОГПУ.
Полициянинг айтишича, жанжалнинг тўрт нафар ташкилотчиси ҳам қирғизистонлик бўлиб, улар мазкур  қурилишда ишлаган. Уларнинг барчаси қўлга олинган. Ҳибсга олинган бошқа муҳожирларнинг тақдири ҳақида маълумот берилмаган.
Буюртмачи ва инвестори «Газпромнефть Восточно-Европейские проекты» бўлган «Лахта-Центр» қурилиш майдонларида минглаб одамлар, жумладан, Тожикистон, Ўзбекистон ва Қирғизистон фуқаролари меҳнат қилади.
19 май куни полиция махсус бўлинмалари Санкт-Петербургдаги «Лахта-Центр» қурилишида бир гуруҳ меҳнат муҳожирларини қўлга олиб, уларнинг айримларига куч ишлатгани ҳақида видеолар тарқалди. Бир йигитни полициячилар ерга босиб, қўлларини орқага қайирган. Фақат махсус бўлинмаларнинг хатти-ҳаракати ноқонуний эканлигини ва йигитда ҳужжатлар борлигини айтган мигрантларнинг норозилигидан сўнг йигит ердан кўтарилиб, полиция бўлимига олиб кетилган.
Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги  Санкт-Петербург шаҳрида жойлашган “Газпром” компаниясига қарашли “Лахта Центр” бизнес маркази ҳудудидаги оммавий муштлашувда Ўзбекистон фуқаролари иштирок этмаганини хабар қилди.

После массовой драки между мигрантами из Таджикистана и Кыргызстана, произошедшей на территории строительной площадки «Лахта-Центра», 380 человек были доставлены в отделения полиции Санкт-Петербурга. О причинах драки не сообщается.
Сайт ВЧК-ОГПУ в своем Telegram-канале сообщает, что массовая драка началась вечером 3 июня в столовой на территории «Лахта-Центра», а затем переместилась на улицу.
Судя по видео, которые отправили мигранты, во время драки в дело шли не только кулаки, но и куски арматуры, камни и строительные маски.
«В итоге, один уроженец Киргизии был доставлен в больницу. После проведения профилактических мероприятий, в ходе которых полиция и Росгвардия доставили в участке около 380 человек, были выявлены четверо предполагаемых организаторов драки», пишет ВЧК-ОГПУ.
В полиции сообщили, что все четверо организаторов драки – уроженцы Кыргызстана и работали на этой же стройплощадке. Все они задержаны. О судьбе других задержанных мигрантов не сообщается.
На строительных объектах «Лахта-Центра», заказчиком и инвестором которого является компания «Газпромнефть Восточно-Европейские проекты» работают тысячи человек, в том числе, граждане Таджикистана, Узбекистана и Кыргызстана.
19 мая были опубликованы видеоролики, на которых видно, как спецподразделения милиции задержали группу трудовых мигрантов и применили силу к некоторым из них на строительной площадке «Лахта центра» в Санкт-Петербурге. Полицейские повалили молодого человека на землю и отвернули ему руки. Только после протестов мигрантов, которые заявили, что действия спецподразделений незаконны и что у молодого человека есть документы, юношу подняли с земли и доставили в полицейский участок.
Агентство по внешней трудовой миграции Республики Узбекистан сообщило, что граждане Узбекистана не участвовали в массовой драке в бизнес-центре «Лахта Центр», принадлежащем компании «Газпром», расположенном в Санкт-Петербурге.