“Яхшилик унутилмайди”, дейишади. 1970 йилда Доғистоннинг бир қанча туманларида кучли зилзила рўй бериб, минглаб одамлар бошпанасиз қолди. Бошқа республикалардан келган минглаб қурувчилар қатори Махачқала шаҳрини тиклашда ўзбек бинокорлари ҳам иштирок этишган эди.
Махачқаланинг “Ўзбекистон” микрорайонида 1970 йилда Доғистонда рўй берган зилзиладан кейин ёрдам кўрсатган қардош халққа ҳурмат сифатида ўзбек қурувчиларига бағишланган ёдгорликнинг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Маросимни Федерация Кенгашининг Фан, таълим ва маданият масалалари қўмитаси раиси ўринбосари Илёс Умаханов очди.
“50 йилдан кўпроқ вақт олдин бошимизга Доғистон республикаси ҳудудининг 25 фоизини қамраб олган табиий офат келган эди. Ундан 280 та аҳоли пункти жабр кўрганди. Ўшанда  бизга катта ёрдам кўрсатилган, бироқ илк ишчи-қурувчилар гуруҳи ўзбекистонликлар эди. Қардош миллат вакиллари доғистонликлар учун 23 минг кв.м уй-жой қуриб беришган эди”, — дейди миннатдорлик билан у.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев Ўзбекистон қурувчиларига кўрсатилган ҳурмат-эҳтиром учун шаҳар раҳбарияти, пойтахт аҳолисига ташаккур изҳор қилди.
“1966 йилда мамлакатимизда даҳшатли фожиа юз берганида, халқимизга ёрдам беришда доғистонликлар ҳам катта ҳисса қўшган. Бугунги кунга қадар шаҳримиздаги кўчалардан бири Доғистон деб аталади. Қардошлик ришталаримизни мустаҳкамлаган инсонларни ёдга оламиз ва хотирасини ҳурмат қиламиз”, — деди у.
Ёдгорликнинг очилиш маросимида  пойтахт мэри Юсуп Умавов доғистонликларга ҳалигача хизмат қилаётган биноларни барпо этган Ўзбекистон делегациясининг ҳиссасини доғистонликлар асло унутмаслигини таъкидлади.
“Тошкентлик қурувчилар вақтни бой бермай, катта иштиёқ билан Махачқаланинг жануби-ғарбий қисмида умумий майдони 23 минг 440 квадрат метр бўлган иккита 90 ва бешта 60 хонадонли беш қаватли уйлар,  савдо маркази, 280 ўринли болалар боғчаси, ёрдамчи объектлардан иборат турар жой массиви қуришга киришдилар. Янги пайдо бўлган шаҳар тумани “Ўзбекистон” деб номланди”, деди мэр йиғилганларга.

Говорят «добро не забывается». В 1970 году в нескольких районах Дагестана произошло сильное землетрясение, оставившее без крова тысячи людей. Наряду с тысячами строителей из других республик в восстановлении города Махачкалы принимали участие и узбекские строители.
В микрорайоне «Узбекистан» Махачкалы состоялась церемония открытия памятника узбекским строителям как дань уважения братскому народу, оказавшему помощь братскому народу после землетрясения в Дагестане в 1970 году.
Церемонию открыл заместитель председателя Комитета Совета Федерации по науке, образованию и культуре Ильяс Умаханов:
«Более 50 лет назад нас постигло стихийное бедствие, охватившее 25% территории Республики Дагестан. Затронуло 280 населенных пунктов. В то время мы получили большую помощь, но первая группа строителей была узбекистанская. «Представители братского народа построили для дагестанцев 23 тысячи квадратных метров жилья».
Садык Сафаев, первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, выразил признательность руководству города и жителям столицы за уважение, проявленное к строителям Узбекистана.
«Когда в 1966 году в нашей стране случилась страшная трагедия, дагестанцы внесли большой вклад в помощь нашему народу. По сей день одна из улиц нашего города называется Дагестанской. Мы помним и чтим память людей, укрепивших наши братские узы”, – сказал он.
На церемонии открытия памятника мэр столицы Юсуп Умавов отметил, что дагестанцы никогда не забудут вклад делегации Узбекистана, построившей здания, которые до сих пор служат дагестанцам.
«Не теряя времени, ташкентские строители с большим энтузиазмом начали возводить жилой массив на юго-западе Махачкалы из двух 90-квартирных и пяти 60-квартирых пятиэтажных домов общей площадью 23 440 кв. м, общественно-торговый центр, детский сад на 280 детей, вспомогательные объекты. Возникший новый городской район назвали “Узбекистан”», – рассказал мэр собравшимся.