Яна мамлакатда муҳожир ишчилар сонини қисқартиришга чақирилди.
7 июнь куни “Парламентская газета”да ўтказилган давра суҳбатида муҳожир ишчиларга қабул қилувчи томонидан бўладиган муаммоларнинг олдини олиш учун мустақил равишда ва қисқа вақт ичида Россияда миграция рўйхатидан ўтиш имконияти берилиши кераклиги ёзилган. Шу билан бирга, қатнашчилар томонидан мажбурий геномик рўйхатга олишни жорий этиш орқали назоратни кучайтириш, муҳожирлар сонини камайтиришга интилиш ҳам бу соҳада самарали сиёсатни ташкил этиши таъкидлаб ўтилган.
2022 йилда Тергов қўмитаси маълумотларига кўра, мигрантлар содир этган жиноятлар ҳақида 4,7 мингта хабар келиб тушган. Бу 2021 йилга нисбатан қарийб уч баробар кўпдир. Ўта оғир жиноятлар сони қарийб беш баробарга ошган. Россия Тергов қўмитасининг Москва бўйича бошлиғи биринчи ўринбосари Виталий Саксиннинг сўзларига кўра, бу йил қотилликлар сонининг пасайиш тенденцияси кузатилмоқда, аммо номусга тегиш бўйича статистик маълумотлар ҳали ҳам кўп.
Бундан ташқари, муҳожирлар орасида коррупция жиноятлари тез-тез аниқланиб, улар экстремистлар ва террорчилар билан алоқадорликда ҳам айбланмоқда.
“Россияда, қонунчилик нуқтаи назаридан, ҳалол яшаш ва ишлашни хоҳлайдиган ташриф буюрувчилар учун қулай шароитлар яратилган, қолганлари учун эса масъулиятдан қутулишга имкон бермайдиган механизмлар мавжуд”, дейди Давлат Думасининг хавфсизлик бўйича қўмитаси раиси ўринбосари Анатолий Виборний. Унинг айтишича, 2021 йилда узоқ муддатга келувчиларнинг бармоқ изларини мажбурий текшириш бўйича қонун қабул қилинган. Ҳозир уларни геномик рўйхатга олиш масаласи муҳокама қилинмоқда. “Бу жиноятчиларни, ҳатто улар ниқоб ва қўлқопда ишлаган бўлса ҳам, тезроқ ва аниқроқ қидиришга ёрдам беради, шунингдек, илгари чиқариб юборилган қонунбузарларнинг ватанларида ҳужжатларини ўзгартирган тақдирда ҳам мамлакатимизга қайтишига йўл қўйилмайди”, – дейди Виборний.
Жорий йилнинг май ойидан бошлаб жиноят ишлари бўйича гумонланувчилар учун мажбурий геномик рўйхатга олиш жорий этилди, бу амалиётни мигрантларга ҳам кенгайтириш яхши профилактика чораси бўларди, деди Виталий Саксин.
Унинг сўзларига кўра, меҳнат муҳожирларининг жиноятларини тергов қилиш чоғида терговчилар айбланувчининг мамлакатдаги барча йўлларини ўрганиб чиқади ва қайсидир босқичда қонунбузарликлар аниқланса, улар маълумотларни Ички ишлар вазирлигига топширади.
Муҳожирларнинг мутлақ кўпчилиги қонунга бўйсунувчи шахслар, улар орасида жиноятчилик даражаси бутун мамлакатдагидан уч баробар паст, дейди Россия меҳнат мигрантлари касаба уюшмаси раиси Ренат Каримов. Унинг сўзларига кўра, жиноятларнинг асосини биринчи навбатда ноқонуний миграция ташкил этади, демак уни камайтиришга ҳаракат қилиш керак. Қолаверса, тўғри ниятда келган киши ҳам идораларнинг нотўғри ишлаши сабабли осонликча ноқонуний муҳожирга айланиб қолиши мумкин.
Каримов шундай изоҳлайди: “Иш берувчининг вазифаси ўз ходимини рўйхатга олишдир, кўпинча тадбиркорларимиз буни бажармайди. Квартира эгалари эса муҳожирларни рўйхатдан ўтказмайди, бу эса уларнинг қонунни бузишига олиб келади”. Шу сабабли, мигрантлар касаба уюшмаси келувчиларга уй эгасисиз ўзларини қайд этиш имкониятини беришни таклиф қилди. Бу одамни иш берувчининг ёки уй эгасининг хоҳишига қарам қилмаслик имконини беради.
Бундай фикр аллақачон кўриб чиқилмоқда, деб ишонтиради ИИВ Бош бошқармаси миграция масалаларининг Москва бўйича бошлиғи Дмитрий Сергиенко. Ҳозир, унинг сўзларига кўра, Россияда муҳожирнинг қайд этилиши олдинги вақтдан осонроқ. Аммо хавфсизлик кучлари хорижликларни сохта рўйхатга олиш билан курашмоқда ва қоидабузарликлар аниқланса, томонларнинг ҳар бирининг ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо берилади, дейди Сергиенко.
Ҳудудларда этник анклавлар шаклланиб, жиноятчилик кучайиб бораётганининг асосий сабаби мигрантларнинг интеграцияга интилмаслиги, маданий ва этник мувозанатнинг бузилиши, деб ҳисоблайди Президент ҳузуридаги Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш аъзоси Кирилл Кабанов. “Жиноятчиликнинг кўпайиши айнан шу сабабли юзага келади. Миграция оқимини камайтириш керак, шунда биз бу соҳада нормал самарали сиёсатни қура оламиз”, деб қўшимча қилган у.
У муҳожирларни нафақат қонунларни, балки мамлакат анъаналарини беҳурмат қилгани, шунингдек, русофоблик, экстремистик, динга қарши баёнотлари учун Россиядан чиқариб юбориш керак, деб ҳисоблайди. Бу фикрлар аллақачон турли вазирлик ва идораларда муҳокама қилинмоқда, деган Кабанов ва жорий йилда мигрантлар ҳаракатини назорат қилиш бўйича янги қонун таклиф этилишини қўшимча қилган.
Гап аввалроқ Ички ишлар вазирлиги томонидан жамоатчилик муҳокамасига тақдим этилган “Чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг Россия Федерациясига кириши (чиқиши) ва бўлиши (яшаши) шартлари тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ҳақида бормоқда, деб изоҳ берган Дмитрий Сергиенко. Ҳужжат учта миграция режимини жорий этишни кўзда тутади: қисқа муддатли бўлиш – йилига 90 кунгача, узоқ муддатли бўлиш – 90 кундан ортиқ, лекин доимий яшаш ҳуқуқисиз, шунингдек, доимий прописка режими. Бундан ташқари, ҳуқуқни муҳофаза қилишнинг янги махсус режими – назорат остида қолиш таъминланади. У Россияда қолиш учун қонуний асосга эга бўлмаган, аммо маълум сабабларга кўра мамлакатда қолишга мажбур бўлган мигрантлар учун ташкил этилади. Масалан, чиқариб юбориш тўғрисидаги қарорларнинг ижроси тўхтатилганда ёки тайинланган жазони ижро этиш ёки суд жараёнларида иштирок этиш талаб қилинганда.
Ички ишлар вазирлиги янги қонун мигрантларнинг давлат органлари билан ўзаро муносабатларини содда ва тушунарли қилади, деб ҳисоблайди. Рақамли технологиялардан фойдаланиш бунга ёрдам беради ва назоратни кучайтиради.
Маълумот учун: Геномик рўйхатга олиш – бу Россия Федерацияси фуқаролари, шунингдек, мамлакатда яшовчи чет элликлар ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг биологик материалларини рўйхатга олиш, сақлаш ва улардан фойдаланиш.
Биологик материал деганда инсон тўқималари ва геномик маълумотларни ўз ичига олган ДНК материаллари тушунилади.
“Россия Федерациясида давлат геномик рўйхатга олиш тўғрисида” ги қонунга мувофиқ, геномик рўйхатга олиш ихтиёрий (масалан, биологик муносабатларни аниқлаш зарур бўлса) ёки мажбурий бўлиши мумкин.

Количество гастарбайтеров в стране вновь призвали сократить.
Гастарбайтерам нужно дать возможность самостоятельно и в короткий срок вставать на миграционный учет в России, чтобы избежать проблем из-за проволочек принимающей стороны. В то же время контроль следует усилить, введя обязательную геномную регистрацию. И в целом стремиться к сокращению количества мигрантов, что позволит выстраивать эффективную политику в этой сфере. Об этом шла речь на круглом столе «Парламентской газеты» 7 июня.
В 2022 году, по данным Следственного комитета, поступило 4,7 тысячи сообщений о преступлениях мигрантов. Это почти в три раза больше, чем в 2021-м. Количество особо тяжких преступлений выросло почти в пять раз. В этом году, по словам первого замруководителя СКР по Москве Виталия Саксина, есть тенденция к снижению количества убийств, но статистика по изнасилованиям по-прежнему печальная. Кроме того, среди мигрантов часто выявляют коррупционные преступления, а также уличают их в связях с экстремистами и террористами.
В России с точки зрения законодательства созданы благоприятные условия для приезжих, которые хотят жить и работать честно, а для остальных появляются механизмы, которые не позволят им уйти от ответственности, уверен зампред Комитета Госдумы по безопасности Анатолий Выборный. Он напомнил, что в 2021 году приняли закон об обязательной дактилоскопии приезжающих на длительный срок. Сейчас обсуждается вопрос их геномной регистрации. «Это поможет быстрее и точнее искать преступников, даже если они работали в маске и перчатках, а также не позволит вернуться в нашу страну нарушителям, которых ранее выслали, пусть даже они поменяют документы у себя на родине», — объяснил Выборный.
С мая этого года обязательную геномную регистрацию ввели для подозреваемых по уголовным делам, распространение этой практики на мигрантов стало бы хорошей профилактической мерой, согласился Виталий Саксин. Он рассказал, что при расследовании преступлений гастарбайтеров следователи изучают весь путь обвиняемого в нашей стране и, если на каком-то этапе выявляют нарушения, передают информацию в МВД.
Абсолютное большинство мигрантов — люди законопослушные, уровень преступности в их среде втрое ниже, чем в целом по стране, отметил председатель профсоюза трудящихся-мигрантов России Ренат Каримов. Почвой для преступлений, по его словам, является в первую очередь нелегальная миграция, а значит, нужно стремиться к ее сокращению. Причем нелегалом запросто может стать даже приехавший с чистыми помыслами иностранец — из-за проволочек принимающей стороны, объяснил Каримов: «Обязанность работодателя — поставить своего сотрудника на учет, часто наши предприниматели ее не выполняют. А хозяева квартир не регистрируют мигрантов, чем тоже подводят их под нарушение». Поэтому в мигрантском профсоюзе предложили дать возможность приезжим самим заявить о себе, и без принимающей стороны. Это позволит не ставить человека в зависимость от воли работодателя или владельца жилья.
Такая идея уже рассматривается, заверил начальник управления по вопросам миграции ГУ МВД по Москве Дмитрий Сергиенко. Сейчас, по его словам, легализоваться в России приезжему проще, чем когда-либо. Но силовики ведут борьбу с фиктивной постановкой на учет иностранцев, и в случае нарушений правовую оценку получают действия каждой из сторон, заверил Сергиенко.
Основная причина, по которой в регионах формируются этнические анклавы и растет преступность, — отсутствие желания интегрироваться со стороны мигрантов и нарушение культурно-этнического баланса, считает член президентского Совета по правам человека Кирилл Кабанов: «Криминализация происходит именно из-за этого. Надо уменьшать миграционный поток, и тогда мы сможем выстроить нормальную эффективную политику в этой сфере».
Член СПЧ считает, что мигрантов надо высылать из России за нарушение не только законов, но и традиций страны, а также тех, кто допускают русофобские, экстремистские, антирелигиозные высказывания. Эти идеи уже обсуждаются в различных министерствах и ведомствах, сообщил Кабанов, добавив, что в этом году будет предложен новый закон о контроле перемещения мигрантов.
Речь идет о ранее представленном МВД для общественного обсуждения законопроекте «Об условиях въезда (выезда) и пребывания (проживания) в РФ иностранных граждан и лиц без гражданства», пояснил Дмитрий Сергиенко. Документ предполагает введение трех миграционных режимов: краткосрочное пребывание — до 90 дней в году, долгосрочное пребывание — больше 90 дней, но без права на бессрочное проживание, а также режим постоянного проживания. Кроме того, будет предусмотрен новый специальный правоохранительный режим — контролируемое пребывание. Его будут устанавливать для мигрантов, которые не имеют правовых оснований находиться в России, но по каким-либо причинам вынуждены оставаться в стране. Например, когда приостановлено исполнение решений о высылке или требуется исполнение назначенных наказаний или участие в судебных процессах.
В МВД считают, что новый закон сделает взаимодействие мигрантов с госорганами простым и понятным. Этому поможет использование цифровых технологий, они же обеспечат повышенный контроль.
Для справки:  Геномная регистрация — это учет, хранение и использование биологического материала граждан РФ, а также иностранцев и лиц без гражданства, проживающих на территории страны.
Под биологическим материалом понимается содержащие геномную информацию ткани и выделения человека: фрагменты его ДНК.
По закону «О государственной геномной регистрации в Российской Федерации», геномная регистрация может быть добровольной (например, если необходимо установить биологическое родство) или обязательной.