Давлат Думаси депутати Александр Бородайнинг айтишича, Россиядаги муҳожирлар мамлакатнинг ички иши бўлиб, улар билан ўзи хоҳлаганича бошқариши мумкин. У Тожикистон Ташқи ишлар вазирлиги вакили Шоҳин Самадийнинг ксенофобик кайфиятнинг кучайиши ҳақидаги баёнотига шундай жавоб қайтарди.
Аввалроқ Тожикистон Ташқи ишлар вазирлиги ахборот департаменти раҳбари Шоҳин Самадий Душанбе Тожикистон фуқароларининг Россия Федерациясида турли баҳоналар билан ҳибсга олингани ҳақида келаётган маълумотлардан хавотирда эканини маълум қилганди. Ўз навбатида, Тожикистон Бош прокурори Юсуф Раҳмон Россия Федерацияси Бош прокурори Игор Красновга шошилинч телеграмма йўллаб, унда тожикистонликларнинг ҳибсга олиниши ҳақидаги маълумотлардан хавотир билдирган.
“Очиғини айтсам, бу ерда муҳокама қилинадиган ҳеч нарса йўқ”, – деб иқтибос келтиради Бородайнинг сўзларидан  News.Ru. – Россия, хусусан, ўз ҳудудини ва ўз турмуш тарзини чексиз муҳожирлар оқимидан ҳимоя қилиш ҳуқуқига эга. Қандайдир тожик дипломатининг бу ҳақда салбий фикр билдиришига, тўғрисини айтсам, тупурдим. Бу бизнинг ишимиз, уники эмас”.
Давлат Думасида Бородай “Единая Россия” партиясининг вакили бўлиб, МДҲ ишлари бўйича қўмита раисининг ўринбосари лавозимида ишлайди. Аввалроқ депутат Бородай Россияда масжидлар қурилишига қарши чиқиб, уларни “экстремистик гуруҳлар тўпланадиган жой” деб атаган эди.

Депутат Госдумы Александр Бородай заявил, что мигранты в России – внутреннее дело страны и она может поступить с ними, как считает нужным. Таким образом он ответил на заявление представителя МИД Таджикистана Шохина Самади по поводу нагнетания ксенофобских настроений.
Ранее руководитель департамента информации Министерства иностранных дел Таджикистана Шохин Самади заявил, что Душанбе выразил обеспокоенность поступающей информацией о задержаниях под различными предлогами граждан Таджикистана в Российской Федерации. В свою очередь Генпрокурор Таджикистана Юсуф Рахмон направил срочную телеграмму генпрокурору РФ Игорю Краснову, в которой выразил свою обеспокоенность информацией о задержаниях таджиков.
“Откровенно говоря, тут обсуждать даже нечего, – цитирует Бородая News.Ru. – Россия имеет право защищать, в частности, от бесконечного потока мигрантов свою территорию и свой собственный образ жизни. И то, что какой-то таджикский дипломат комментирует это в негативном ключе, да, честно говоря, наплевать. Это наше дело, а не его”.
В Государственной Думе Бородай представляет партию “Единая Россия”, являясь заместителем председателя комитета по делам СНГ. Ранее депутат Бородай выступил против строительства в России мечетей, назвав их местом концентрации экстремистских группировок.