Британиянинг иш жойидаги қонунни  суиистеъмол қилишга қарши бошқармаси (GLAA) Қирғизистон ва Ўзбекистон ҳукуматлари билан Буюк Британияга келаётган ишчилар ҳимоясини кучайтириш бўйича муҳим келишувларни имзолади.
Ҳужжатлар томонлар ўртасидаги ўзаро ҳамкорликнинг бир қанча йўналишларини белгилаб беради, бунда Қирғизистон ва Ўзбекистондан Буюк Британияга ишчиларни жўнатиш бўйича рекрутинг агентликлари тўғрисида маълумот алмашиш асосий устувор йўналиш ҳисобланади.
2022 йилда мавсумий меҳнат визаси дастури бўйича Ўзбекистон ва Қирғизистон ишчиларига 6000 дан ортиқ визалар берилди, бу ўша йилдаги барча ишчиларнинг деярли тўртдан бир қисмини ташкил этади. Бу йил Марказий Осиёдан янада кўпроқ одамлар келиши кутилмоқда.
Имзоловчи томонлар ишга қабул қилиш жараёнида ҳам иш берувчи мамлакат, ҳам Буюк Британия қоидалари доирасида иш олиб боришини ва ўз ишчиларини эксплуатация қилиш хавфи остида қолмаслигини таъминлаш учун биргаликда ишлайди.
Қирғизистонда шартнома GLАА ва Меҳнат, ижтимоий ҳимоя ва миграция вазирлиги қошида жойлашган Фуқароларни иш билан таъминлаш маркази ўртасида тузилади.
Ўзбекистонда меморандум Буюк Британия ҳукумати номидан GLАА ва Бандлик ва қашшоқликни қисқартириш вазирлигига бўйсунувчи Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги ўртасида тузилади.
Ҳужжат, шунингдек, томонларни қирғиз ва ўзбек ишчиларининг Буюк Британияда қонуний ишлаётган вақтларида ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишга мажбур қилади.
Ўзбекистон мавсумий ишчилар сони бўйича ўтган йили Украинадан кейин иккинчи, Қирғизистон эса рўйхатда тўртинчи ўринни эгаллади.
Келишувларни имзолаган GLАА Стратегия бўйича бош директори Дэррил Диксон шундай деди: “Биз 2022 йилда Ўзбекистон ва Қирғизистондан Буюк Британияга келаётган мавсумий ишчилар сони кескин ошганини кўрдик ва бизнинг ўрганиш маълумотларимизга кўра, бу рақам кейинги бир неча йил ичида кўтарилишда давом этади”.
“Заиф ишчиларни ҳимоя қилиш учун мавжуд бўлган ташкилот сифатида биз схемага кирган ҳар бир киши Буюк Британия фермер хўжаликларида ижобий тажрибага эга бўлиб кетишини ва уларнинг меҳнати учун эксплуатация қилинмаслигини таъминлашга интиламиз”, деди Диксон.
“Ушбу ҳафтада имзоланган тарихий ҳужжатлар GLАА ва Марказий Осиёдаги қимматли ҳамкорларимиз ўртасидаги мавжуд дўстона муносабатларни эътироф этади”, деб таъкидлаган Диксон.

Британское управление по борьбе с бандитизмом и злоупотреблениями на рабочем месте (GLAA) подписало знаковые соглашения с правительствами Кыргызстана и Узбекистана в целях усиления защиты работников, прибывающих в Великобританию.
Документы устанавливают несколько областей взаимного сотрудничества между сторонами, при этом ключевым приоритетом является обмен информацией об агентствах по подбору персонала, отправляющих работников из Кыргызстана и Узбекистана в Великобританию.
Подписавшие стороны будут работать вместе, чтобы убедиться, что там, где в процессе найма используются кадровые агентства, они действуют в рамках правил, как в стране найма, так и в Великобритании, и не подвергают своих работников большему риску эксплуатации.
В Кыргызстане соглашение заключается между GLAA и Центром занятости граждан, который находится при Министерстве труда, социальной защиты и миграции.
В Узбекистане меморандум заключается между GLAA от имени правительства Великобритании и Агентством внешней трудовой миграции, которое подчиняется Министерству занятости и сокращения бедности.
Документ также обязывает стороны защищать права и интересы кыргызских и узбекских работников, пока они легально работают в Великобритании.
В 2022 году работникам из Узбекистана и Кыргызстана было выдано более 6000 виз в рамках программы выдачи сезонных рабочих виз, что составляет почти четверть всех работников в том году. Ожидается, что в этом году прибудет еще много людей из Центральной Азии.
Узбекистан был вторым по величине источником сезонных рабочих в прошлом году после Украины, а Кыргызстан занял четвертое место в списке.
Директор по стратегии GLAA Дэррил Диксон сказал: “Мы наблюдали резкий рост числа сезонных рабочих, прибывающих в Великобританию из Узбекистана и Кыргызстана в 2022 году, и наша разведка показывает, что в ближайшие несколько лет это число будет продолжать расти”.
“Как организация, которая существует для защиты уязвимых работников, мы стремимся к тому, чтобы каждый, кто прибывает по схеме, уезжал с положительным опытом работы на фермах Великобритании и не подвергался эксплуатации за свой труд”, – сказал Диксон.