Халқаро валюта жамғармаси раҳбари ўзбекистонликларга жамғармаларини қайси валютада сақлашни тавсия қилди.
ХВЖ бошқарувчи директори Кристалина Георгиева Ўзбекистон Марказий банкидаги норасмий мулоқот чоғида жамғармаларни долларда сақлашни тавсия қилди.
ХВЖ раҳбарининг тушунтиришича, АҚШ валютасининг устунлиги АҚШ иқтисодиёти ва молиявий капитал бозорлари ҳажми билан боғлиқ. Агар АҚШ иқтисодиёти мустаҳкам позицияни сақлаб қолса, доллар энг кўп талаб қилинадиган валюта бўлиб қолади.
Георгиева сўнгги ўн йилликларда долларнинг халқаро захиралардаги роли 70% дан 58% гача пасайганини таъкидлайди. Бу захирадаги улуши 20 фоизгача кўтарилган евро, шунингдек, Швейцария франки, Австралия доллари ва Хитой юанининг позициясини мустаҳкамлади.
“Тўловлар миллий валютада амалга оширилаётган савдо операциялари кўпаймоқда. Бироқ, яқин келажакда доллар бошқа валюталар орасида етакчи ролини йўқотиши эҳтимолдан йироқ”, — деган ХВЖ раҳбари дунё ўзгараётганини ва буни ҳам ҳисобга олиш кераклигини таъкидлаган.
Кристалина Георгиева президент маслаҳатчиси ўринбосари Тимур Ишметовдан Ўзбекистон аҳолиси қонуний равишда валюта сақлаши мумкинми, деб сўраган. Ижобий жавоб олгач, у “АҚШ валютасини ушлаб туришни” тавсия қилган.
Ишметовнинг Ўзбекистон ҳукумати мамлакат тараққиётида муваффақиятга эришиш учун қайси соҳаларга эътибор қаратиши кераклиги ҳақидаги саволига жавоб берар экан, ХВФ раҳбари қуйидагиларни тавсия қилди:
– давлатнинг иқтисодиётдаги ролини пасайтирган ҳолда тадбиркорларга янада кенг имкониятлар яратиш;
– Жаҳон савдо ташкилотига (ЖСТ) киришни тезлаштириш. Георгиеванинг таъкидлашича, бу жараён ҳам фойда, ҳам харажат олиб келади, лекин биринчиси кўпроқ ва буни жамиятга тушунтириш керак. ХВЖ раҳбари Ўзбекистон иқтисодиётининг ўсиши учун фақат ички бозор етарли эмаслигини таъкидлайди. “Айтайлик, сизда [Ўзбекистонда] аҳоли жон бошига 4000 доллар даромадингиз бор. Бир неча баробар кўп даромадга эга давлатлар бор. Маҳсулотларингизни уларга сотишни хоҳламайсизми? Агар савдо қилмасангиз, ўсишингиз мумкинми?” – дейди ХВЖ раҳбари.
– Ўзбекистон аҳолисининг ярмидан кўпини ташкил этувчи ёшларга сармоя киритиш орқали инсон капиталини ривожлантириш. “Тўғри ишлатилса, бу катта демографик совғадир. Кўникмаларга, қобилиятларга ва ҳаёт давомида такомиллашишни ўрганишга маблағ киритинг. Инсон капитали бойликнинг энг муҳим манбаидир. Одамларга сармоя киритадиган мамлакатлар яхши натижаларни кўрсатмоқда”, – деб таъкидлайди Георгиева.
ХВЖ раҳбари ўз нутқи давомида 6 июн куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев билан бўлиб ўтган учрашувда республиканинг ХВФ билан ўзаро ҳамкорлиги сезиларли даражада фаоллашгани айтилганини қўшимча қилган. “Сўнгги йилларда Ўзбекистонга Жамғарманинг 70 дан ортиқ миссияси ташриф буюрди, эксперт ва техник ёрдам кўлами кенгаймоқда. ХВЖ раҳбари Кристалина Георгиева тўлиқ қўллаб-қувватлаши ва Янги Ўзбекистонда қайтариб бўлмайдиган ислоҳотлар дастурини давом эттиришга ҳисса қўшишга тайёрлигини билдирди”, — дейилади Ўзбекистон президенти матбуот хизмати хабарида.
7 июн куни Ўзбекистон Марказий банки томонидан ташкил этилган норасмий мулоқот бўлиб ўтди, унда модератор сифатида Тимур Ишметов иштирок этди. Учрашувда нуфузли хорижий олий ўқув юртларини тамомлаб, Марказий банк тизимида фаолият юритаётган ёш мутахассислар ҳамда Ўзбекистон олий ўқув юртларининг иқтидорли стипендиантлари иштирок этди.

Глава МВФ порекомендовала узбекистанцам в какой валюте хранить сбережения.
Директор-распорядитель МВФ Кристалина Георгиева в ходе неформального диалога в Центробанке Узбекистана порекомендовала хранить сбережения в долларах.
Глава МВФ пояснила, что доминирование американской валюты объясняется размером экономики и финансовых рынков капитала США. Если американская экономика сохранит сильные позиции, то доллар продолжит оставаться самой востребованной валютой.
Георгиева отметила небольшое снижение роли доллара в международных резервах за последние десятилетия — с 70% до 58%. Это укрепило позиции евро, чья доля в резервах выросла до 20%, а также швейцарского франка, австралийского доллара и китайского юаня.
«Наблюдается рост торговых сделок, расчеты по которым осуществляются в национальных валютах. Однако мы не ожидаем, что в ближайшее время доллар потеряет свою доминирующую роль среди остальных валют», — заявила глава МВФ, отметив при этом, что мир меняется и это тоже следует учитывать.
Кристалина Георгиева поинтересовалась у заместителя советника президента Тимура Ишметова, могут ли жители Узбекистана легально хранить валюту. Получив положительный ответ, она порекомендовала «держаться за американскую валюту».
Отвечая на вопрос Ишметова, на каких направлениях властям Узбекистана следует сосредоточиться, чтобы добиться прогресса в развитии страны, глава МВФ рекомендовала:
– предоставить предпринимателям больше возможностей, снизив роль государства в экономике;
– ускорить вступление во Всемирную торговую организацию (ВТО). Георгиева отметила, что этот процесс несет в себе как выгоды, так и издержки, но первые перевешивают и это необходимо объяснить обществу. Глава МВФ констатировала, что для роста экономики Узбекистана одного лишь внутреннего рынка недостаточно. «Допустим, у вас [у Узбекистана] доход составляет $4000 на душу населения. Есть страны, у которых доход во много раз больше. Разве вы не хотите продавать свои товары им? Сможете ли вы расти, если не будете торговать?» — сказала глава МВФ.
–      развивать человеческий капитал, вкладываясь в молодежь, которая составляет больше половины населения Узбекистана. «Это огромный демографический подарок, если его правильно использовать. Инвестируйте в навыки, способности и обучение тому, как учиться на протяжении всей жизни. Человеческий капитал — самый значимый источник богатства. Страны, которые инвестируют в людей, показывают хорошие результаты», — утверждает Георгиева.
В ходе выступления глава МВФ рассказала о прошедшей 6 июня встрече с президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым. На ней отмечалась заметная активизация взаимодействия республики с МВФ. «За последние годы Узбекистан посетило более 70 миссий Фонда, расширяется экспертно-техническое содействие. Глава МВФ Кристалина Георгиева выразила полную поддержку и готовность содействовать продолжению реализации программы необратимых реформ в Новом Узбекистане», — сообщила пресс-служба узбекского президента.
Неформальный диалог был организован Центральным банком Узбекистана, прошел 7 июня, Тимур Ишметов выступил модератором. Во встрече приняли участие молодые специалисты, окончившие престижные зарубежные вузы и работающие в системе Центробанка, а также талантливые стипендиаты узбекских вузов.