Ички ишлар вазирлигининг хабарига кўра, 2 июндан Қирғизистон ҳудудида МДҲ мамлакатларида давлатлараро қидирувга берилган шахсларни аниқлаш тизими ишга туширилган.
Қидирувдаги жиноятчиларнинг маълумотлари таниб олиш тизимига юкланган. Масалан, Россия ҳуқуқ-тартибот идоралари давлатлараро қидирувда бўлган 85 мингдан ортиқ одам ҳақида маълумот берган.
Атиги ўн кун ичида МДҲ давлатларида давлатлараро қидирувда бўлган 57 нафар шахс ташқи видеокузатув камералари ёрдамида аниқлангани маълум қилинди.
Фуқаролар маълумотлар базалари билан текширилиб, рўйхатга олинди. Улардан тўрт нафари қўлга олинган. Булар одам жонига суиқасд, экстремистик жиноятлар, безорилик, ҳужжатларни қалбакилаштириш учун қидирувга берилганлардир. Қўлга олинганлар орасида Россия ва Ўзбекистон фуқаролари ҳам бор.
Уларнинг асосий қисми Қирғизистон фуқароларидир. Улар МДҲ давлатларида турли жиноятларни содир этганлик, жумладан, ўғирлик, фирибгарлик, ҳужжатларни сохталаштириш, талончилик, товламачилик, одам ўғирлаш, ҳалокатли бахтсиз ҳодисалар, қасддан баданга оғир шикаст етказиш каби жиноятларни содир этганликда айбланиб, давлатлараро қидирувга берилган эди. Уларнинг баъзилари саккиз-тўққиз йилдан буён қидирувда бўлган.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ “Сўл қаршилик” жиноий ишида айбланувчи Алена Крилованинг ҳибсга олингани маълум бўлган эди. Қиз 4 июн куни Бишкек марказида сайр қилиб юрган пайтда қўлга олинган. Россияда унга қарши экстремистик уюшма фаолиятида иштирок этгани учун жиноий иш очилган.
Украинадаги урушга норозилик сифатида Екатеринбург яқинидаги ҳарбий комиссариатга ўт қўйган ҳарбий фаол Алексей Рожков ҳам Қирғизистондан Россияга депортация қилинди.

Со 2 июня на территории Кыргызстана запущена система идентификации лиц, объявленных в межгосударственный розыск в странах СНГ. Об этом сообщили в МВД.
В систему распознавания загружены данные разыскиваемых преступников. Российскими правоохранительными органами, например, предоставлена информация по более чем 85 тысячам лиц, находящихся в межгосрозыске.
Только за десять дней установлены 57 человек, находящихся в межгосударственном розыске в странах СНГ. Все они идентифицированы с помощью камер наружного видеонаблюдения.
Граждане проверены по информационным базам данных и поставлены на учет. Четверо из них задержаны. Это разыскиваемые за покушение на убийство, преступления экстремистской направленности, хулиганство, подделку документов. Среди задержанных есть граждане России и Узбекистана.
Основную массу доставленных составляют граждане Кыргызстана. Они объявлены в межгосударственный розыск по обвинению в совершении различных преступлений на территории стран СНГ, в том числе краж, мошенничества, подделки документов, грабежа, вымогательства, похищения человека, ДТП со смертельным исходом, умышленного причинения тяжкого вреда здоровью. Некоторые из них объявлены в розыск еще восемь-девять лет назад.
Напомним, ранее стало известно о задержании фигурантки уголовного дела «Левого сопротивления» Алены Крыловой. Девушку задержали в центре Бишкека 4 июня во время прогулки. В России на нее заведено уголовное дело об участии в деятельности экстремистского сообщества.
Также Кыргызстан депортировал в Россию военного активиста Алексея Рожкова, который поджег военкомат в пригороде Екатеринбурга в знак протеста против войны в Украине.