Москва Патриархиясининг черков, жамият ва ОАВ ўртасидаги муносабатлар бўйича синодал бўлими раиси Владимир Легойда “Россияда муҳожирларнинг фарзандлари туфайли мактабларда тил билиш даражаси пасаймаслиги учун миграция сиёсатини кучайтириш зарур”, деб фикрларини билдирди.
“Бу масалада тўғри мувозанатни топиш муҳим. Ҳеч ким муҳожир болалар ҳам ўқиши кераклиги билан баҳс қилмаяпти ва ҳеч ким уларнинг бу ҳуқуқини инкор ҳам этмайди. Бироқ, умумий таълим жараёни ва биринчи навбатда, фарзандларимизнинг тил даражаси зарар кўрмаслиги керак”, – деб ёзган у ўзининг телеграм-каналида.
Унинг иддаосича, муҳожир болаларга рус тилини ўргатиш учун ўқитувчиларни ортиқча жалб қилиш нотўғри экан. Бунинг ўрнига Легойда миграция сиёсатини қатъийлаштириш ва мутахассисларга рус тилини билиш учун қаттиқроқ талаблар асосида киришга рухсат беришни таклиф қилган.
Аввалроқ рус православ черкови мактабларда черков славян тили дарсларини жорий этишни таклиф қилган эди. Рус православ черкови Москва Патриархиясининг Синодал миссионерлик бўлими раиси, Луховицк епископи Евфимийнинг сўзларига кўра, маънавий ва ахлоқий қадриятлар жамиятга черков орқали берилади.
Бундан ташқари, унинг фикрича,  бу мигрантлар учун рус маданиятига мослашиш учун қўшимча восита бўлар эмиш.
Рус православ черкови (РПЦ) муҳожирларга аксар ҳолларда паст назар билан қараб, уларни малакасизлик ва жиноятлар сабабчиси сифатида кўради. Масалан ўтган йилнинг охирида  патриарх Кирилл муҳожирлар ҳақида гапирар экан “тобора кўпроқ россияликлар иш топа олмаётган пайтда малакасиз муҳожирларнинг кўплиги этник ва диний сабабларга кўра жиноятчилик ва можароларнинг кўпайишига олиб келади”, деган эди.

В России необходимо ужесточить миграционную политику, чтобы в школах не понижался уровень знания языка из-за детей мигрантов, выразил мнение председатель синодального отдела Московского патриархата по взаимоотношениям Церкви с обществом и СМИ Владимир Легойда.
“В этом вопросе важно найти правильный баланс. Никто не спорит, что приезжим детям тоже надо учиться, и в этом праве им никто не отказывает. Однако при этом не должен страдать общеобразовательный процесс и понижаться общий языковой уровень, в первую очередь наших собственных детей”, – написал он в своем телеграм-канале.
По его словам, неправильно перегружать учителей для обучения мигрантов русскому языку. Вместо этого Легойда предложил ужесточить миграционную политику и разрешать въезжать специалистам на основе более строгих требований к знанию русского языка.
Ранее в РПЦ предложили ввести в школах уроки церковнославянского языка. По мнению председателя Синодального миссионерского отдела Московского патриархата Русской православной церкви епископа Луховицкого Евфимия, духовно-нравственные ценности транслируются в общество именно через церковь.
Кроме того, это стало бы дополнительным инструментом адаптации к русской культуре мигрантов, добавил Ефимий.
Русская православная церковь (РПЦ) часто смотрит на мигрантов свысока, считая их причиной некомпетентности и преступлений. Например, в конце прошлого года
глава РПЦ, патриарх Кирилл говорил, что, все больше коренных жителей страны не могут найти работу, кроме того “избыток неквалифицированных мигрантов несет с собой рост преступности и конфликтов”, в том числе на национальной и религиозной почве.