Тожикистон валюта бозорида Россия рублининг курси пасаймоқда. Агар бир ҳафта олдин сиз 1000 рублни 132 сомонийга олган бўлсангиз, бугун сиз шунча миқдордаги Россия пули учун 126 сомоний берасиз.
Тожикистонлик муҳожирлар ва уларнинг оила аъзолари Россия пул бирлигининг қадрсизланиши давом этаётганидан хавотирда.
Душанбе шаҳрида яшовчи Мансуржон Шоназаровнинг икки укаси Россияда ишлаб, уйга ҳар ой пул жўнатиб туришади. Мансуржон рублнинг сомонийга нисбатан бироз арзонлашиши ҳам аҳоли фаровонлигига таъсир қилишини айтади.
“Россия рублининг қадрсизланиши, биринчи навбатда, кам таъминланган оилалар учун зарар. Афсуски, ҳар гал рублнинг қадрсизланиши билан бозорларда маҳсулотлар нархи кўтарила бошлайди, – дейди суҳбатдошимиз.
Тожикистонда Россия валютасининг қадрсизланиши январ ойидан бери давом этмоқда – ўшанда 1000 рублни 148 сомонийга алмаштириш мумкин эди.
Кўп йиллардан буён Тожикистон банк секторида ишлаб келаётган иқтисодчи эксперт Баҳром Шарипов рублнинг қадрсизланиши Ғарб давлатлари Россиянинг иқтисодиёт ва ҳарбий-саноат комплексига нисбатан жорий этган ва жорий қилишда давом этаётган санкциялар, ташқи савдо чекловлари ва рус нефтига нархларнинг пасайиши билан билан боғлиқ, дейди.
“Буларнинг барчаси Россия бюджетига тушумлар сезиларли даражада қисқаришига олиб келди. Украинадаги уруш, армия эҳтиёжлари учун катта маблағлар ажратилиши Россия бюджетига ҳам салбий таъсир кўрсатмоқда. Ҳозирда ғазнага тушумларни кўпайтириш учун Россия расмийлари рублни жаҳон валюталари – доллар ва еврога нисбатан қадрсизлантиришга мажбур бўлмоқда”, — дейди эксперт.
Тожикистонда ҳам рублнинг сомонийга нисбатан курси ошишини кутишмаяпти. “Бу глобал тенденция ва унга ҳеч ким таъсир қила олмайди – на Тожикистон расмийлари, на Жаҳон банки, на Россия ҳукумати”, – дея қўшимча қилган Баҳром Шарипов.
Тожикистонда рубл курсининг тушиши республика аҳолисини доимо хавотирга солади. Мамлакатда, расмий маълумотларга кўра, оилаларнинг қарийб 75 фоизи Россия Федерациясидан пул ўтказмалари ҳисобига яшайди. Тожикистонликлар рубл курси мустаҳкам бўлишини исташади, чунки Россиядаги меҳнат муҳожирлари айнан шу валютада пул топишади. Агар рубл тушишда давом этса, уларнинг даромадлари пасаяди, бу эса мамлакат аҳолисининг катта қисми фаровонлигига таҳдид солади.

Курс российского рубля снижается на валютном рынке Таджикистана. Если неделю назад за 1000 рублей можно было получить 132 сомони, то сегодня за такую сумму дают 126 сомони.
Таджикские мигранты и их близкие обеспокоены продолжающимся снижением курса российской валюты.
Двое братьев жителя Душанбе Мансурджона Шоназарова трудятся в России и ежемесячно отправляют деньги семье на родину. Мансурджон признается, что даже небольшое снижение курса рубля к сомони сказывается на благосостояние населения.
“Снижение курса российского рубля невыгодно, прежде всего, малоимущим семьям. К сожалению, каждый раз со снижением курса рубля начнут расти цены на продукты на рынках», говорит наш собеседник.
Снижение курса российской валюты в Таджикистане продолжается с января – тогда за 1000 рублей можно было получить 148 сомони.
Эксперт-экономист, многие годы работающий в банковской сфере Таджикистана, Бахром Шарипов говорит, что падение курса рубля связано с санкциями, которые западные страны ввели и вводят против экономики и оборонно-промышленного комплекса России, ограничениями во внешней торговли, и со снижением цен на российский нефть.
«Все это привело к тому, что поступления в российский бюджет сильно снизились. Война в Украине, выделение огромных средств для нужд армии также оказывают негативное влияние на российский бюджет. В настоящее время, для увеличения поступлений в казну, власти РФ вынуждены снизить курс рубля к мировым валютам – доллару и евро», говорит эксперт.
В Таджикистане также не ожидают повышения курса рубля к сомони. «Это мировая тенденция, и никто не может повлиять на это – ни власти Таджикистана, ни Всемирный банк, ни правительство России», добавил Бахром Шарипов.
В Таджикистане падение рубля всегда вызывает обеспокоенность у жителей республики. В стране, по официальным данным, за счет денежных переводов из РФ живут примерно 75% семей. Таджикистанцы откровенно признаются, что хотели бы видеть рубль крепким, потому что именно в этой валюте зарабатывают деньги трудовые мигранты в России. Если рубль продолжит падать, их заработки сократятся, что грозит благосостоянию подавляющего большинства жителей страны.