Фастфуд бозорида шаурма савдоси 100-200% га ўсгани ҳақида «Платформа ОФД»га таяниб “Ведомости” хабар бермоқда. Мутахассислар талабнинг ошишини суши ва пицца нархи ошиши билан изоҳлашди.
Чакана савдо тармоқлари ва етказиб бериш хизматлари йил давомида шаурмага талаб икки-уч баравар ошганини қайд этган. Мутахассислар уннг нархи бошқа фастфуд турлари – пицца ва суши билан солиштирганда арзонроқлиги, шунингдек, чакана сотувчилар ва етказиб бериш хизматлари томонидан ривожлантирилгани билан изоҳлашган.
“Перекресток” очиқ ошхона лойиҳаси раҳбари Алексей Кузнецовнинг сўзларига кўра, улар 2023 йилнинг беш ойида 590 минг дона шаурма сотган. Бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан қарийб 2,5 баробар кўпдир. Ўтган йил давомида “Перекресток” мижозлари 580 000 га яқин шаурма сотиб олишган эди. Май ойида “Донер42” (“Додо Пицца”) тармоғида шаурма савдоси йилига 265 фоизга ошиб, 7,5 миллион рублни ташкил этди, дейилади компания веб-сайтида. Июн ойининг биринчи ҳафтасида ўсиш 234% ни ташкил этган. Газетага интервью берган бошқа бозор иштирокчилари аниқ рақамларни келтиришмаган.
“Самокат” вакили 2023 йилда россияликларнинг сендвич ва шаурмага қизиқиши 2022 йилнинг биринчи ярмига нисбатан икки баравар ошганини тасдиқлади. Бу тоифага бўлган талаб тайёр ва музлатилган пиццага нисбатан олти баробар, ролл ва онигири (учбурчак ёки шар шаклидаги гуручли таом)га нисбатан 15 баробар кўпдир, дейди “Самокат” вакили. “Вкусвилл”да шаурма савдоси июнь ойида ўтган йилга нисбатан 53% га ўсди. Компания вакили буни яна бир фастфуд – суши ва пицца нархининг ошиши билан боғлаган. Манбанинг қўшимча қилишича, тайёр ролларга талаб 17 фоизга камайди.
«Платформа ОФД» компаниясининг хабар беришича, шаурма барча тез тайёрланадиган таомлар орасида энг юқори савдо ўсишини кўрсатган. Хизмат 2023 йилнинг дастлабки уч ойида шаурма харидлари сони 9 фоизга, пицца – 4 фоизга, ролл – 5 фоизга ошганини таъкидлаган. Мутахассислар талабнинг ўсишини бошқа тез тайёрланадиган таомларга нисбатан шаурма нархининг арзонлиги билан боғлашмоқда.
«Платформа ОФД» маълумотларига кўра, шаурма учун ўртача нарх ҳозир 171 рублни ташкил қилади. Бургерлар, пицца ва роллар учун ўртача нарх мос равишда 236, 378 ва 435 рублни ташкил қилади. “Перекресток” тлойиҳаси раҳбари Кузнецовнинг таъкидлашича, шаурма арзон нархдаги энг тўйимли ва тез емаклардан биридир. “Китайские новости” ресторанлари асосчиси Станислав Лисиченконинг фикрича, балиқ нархининг ошиши сушини қимматроқ таомга айлантирди.
«Infoline-аналитики» бош директори Михаил Бурмистровнинг сўзларига кўра, ҳозирда энг йирик чакана сотувчилар (“Перекресток”, “Азбука Вкуса” ва бошқалар) ва етказиб бериш хизматлари шаурма тарғиб қилишни бошлади: сотувда ушбу маҳсулотнинг ўнлаб янги турлари пайдо бўлди. Мутахассиснинг эслатишича, масалан, “Додо Пицца”, компания ҳисоботларига кўра, шаурма тармоқдаги энг оммабоп емак: биринчи чоракда 8,5 миллион дона шаурма сотилган ва бу пиццадан кўпроқдир.
“Перекресток” шаурма ассортиментини кўпайтиришни режалаштирмоқда, деган Кузнецов. “Азбука Вкуса” 33 турдаги шаурма сотади, дейди тармоқ вакили. Унинг қўшимча қилишича, тоифанинг ўсиш динамикаси ҳақиқатан ҳам пицца ва сушиникидан юқори. Шаурмага бўлган фаол талаб туфайли Донер42 менюни қайта кўриб чиқишга тайёрланмоқда, деди ушбу компаниянинг операцион директори Наталя Степанова. Унинг сўзларига кўра, шаурма бозори уюшмаган, ҳозирда йирик институционал ўйинчи ёки кучли бренд йўқ.

По данным «Платформы ОФД», продажи шаурмы на рынке фаст-фуда выросли на 100-200%. Эксперты объяснили рост спроса подорожанием суши и пиццы, сообщают «Ведомости».
Торговые сети и службы доставки отмечают, что спрос на шаурму за год вырос в два-три раза. Эксперты пояснили, что это дешевле других видов фаст-фуда, таких как пицца и суши, а также продвигается ритейлерами и службами доставки.
По словам Алексея Кузнецова, руководителя проекта открытой кухни «Перекресток», за пять месяцев 2023 года реализовано 590 000 штук шаурмы. Это почти в 2,5 раза больше, чем за аналогичный период прошлого года. За прошлый год покупатели «Перекрестка» купили около 580 тысяч шаурмы. В мае продажи шаурмы в сети «Донер42» («Додо Пицца») выросли на 265% по сравнению с прошлым годом и составили 7,5 млн рублей, сообщается на сайте компании. За первую неделю июня прирост составил 234%. Другие опрошенные газетой участники рынка точных цифр не назвали.
Представитель «Самоката» подтвердил, что в 2023 году интерес россиян к бутербродам и шаурме вырос вдвое по сравнению с первым полугодием 2022 года. Спрос на эту категорию в шесть раз выше, чем на готовую и замороженную пиццу, и в 15 раз выше, чем на роллы и онигири (блюда из риса треугольной или шарообразной формы), сообщил представитель «Самоката». Продажи шаурмы во «Вкусвилле» в июне выросли на 53% по сравнению с прошлым годом. Представитель компании связал это с подорожанием другого фаст-фуда — суши и пиццы. Спрос на готовые роли упал на 17 процентов, добавил источник.
Компания «Платформа ОФД» сообщает, что шаурма показала самый высокий рост продаж среди всего фаст-фуда. В сервисе отмечают, что за первые три месяца 2023 года количество покупок шаурмы выросло на 9%, пиццы — на 4%, а роллов — на 5%. Рост спроса эксперты связывают с низкой ценой на шаурму по сравнению с другим фаст-фудом.
По данным «Платформы ОФД», средняя цена шаурмы сейчас составляет 171 рубль. Средняя цена бургеров, пиццы и роллов — 236, 378 и 435 рублей соответственно. Кузнецов, руководитель проекта «Перекресток», говорит, что шаурма — одно из самых питательных и быстрых блюд по низкой цене. По словам основателя ресторанов «Китайские новости» Станислава Лисиченко, подорожание рыбы сделало суши дорогой едой.
По словам генерального директора компании «Инфолайн-аналитики» Михаила Бурмистрова, сейчас шаурму начали продвигать крупнейшие ритейлеры («Перекресток», «Азбука вкуса» и др.) и службы доставки: в продаже появились десятки новых видов этого продукта. Эксперт напоминает, что у «Додо Пиццы», по отчетам компании, самым популярным блюдом в сети является шаурма: в первом квартале было продано 8,5 млн штук шаурмы, что больше, чем пиццы.
По словам Кузнецова, «Перекресток» планирует расширить ассортимент шаурмы. «Азбука Вкуса» продает 33 вида шаурмы, говорит представитель сети. Он добавил, что динамика роста категории действительно выше, чем у пиццы и суши. В связи с активным спросом на шаурму Doner42 готовится пересмотреть меню, рассказала Наталья Степанова, операционный директор этой компании. По его словам, рынок шаурмы не организован, на данный момент нет крупного институционального игрока или сильного бренда.