Хорижда меҳнат қилаётган ўзбекистонликлар ҳақиқий қаҳрамон — Шавкат Мирзиёев.
ЎзЛиДеПдан президентликка номзод Шавкат Мирзиёев қашқадарёлик сайловчилар билан учрашувда хориждаги юртдошларимизни қўллаб-қувватлашга оид режаларни маълум қилди.
АҚШ, Канада, Буюк Британия, Япония ва Европа давлатларидан юқори маош тўланадиган иш топиб, кетаётган юртдошларимизга йўл чиптаси ва “ишчи виза”ни олиш харажатлари тўлиқ қоплаб берилади
Бундан ташқари, чет элдаги юртдошларимиз учун:
• онлайн ҳужжат олиш ва бошқа давлат хизматларини кўрсатиш имкониятлари яратилади, уларнинг нархлари ички тарифларга тенглаштирилади;
• доимий консуллик ҳисобида туриш бадали бекор қилинади, ҳисобда туриш шартлари соддалашади;
• Германия, Япония, Бирлашган Араб Амирликлари ва бошқа давлатларда, шунингдек, Россиянинг йирик шаҳарларида бепул ҳуқуқий, моддий ва ижтимоий ёрдам кўрсатадиган марказлар очилади (ҳозирда Россиянинг Москва шаҳрида ҳамда Корея, Қозоғистон ва Туркияда ташкил этилган);
“Умуман, хориждаги ватандошларимиз билан ишлаш, чет элга ишлашга ва ўқишга кетган одамларимизни ижтимоий, ҳуқуқий ва моддий қўллаб-қувватлаш тадбирларига келгуси йилларда 200 миллион доллар йўналтирилади”, деди номзод.
“Чет элдаги фуқароларимиз ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш кафолатларини янада кучайтирамиз. Хусусан, оғир аҳволга тушиб қолган барча юртдошларимизга хорижий давлатнинг ўзида моддий ёрдам имкониятларини янада кенгайтирамиз. Жумладан, уларга вақтинча яшаш, ҳужжатларини тиклаш, она Ватанига қайтиш каби харажатлари тўлиқ қоплаб берилади.
Номзод ўз нутқи давомида хорижда вафот этган юртдошларимизни Ўзбекистонга олиб келиш, уларнинг фарзандларига алоҳида ғамхўрлик қилиш ҳақида ҳам гапирди
Тақдир тақозоси билан хорижда вафот этган юртдошларимизни ўз юртига олиб келиш давлат томонидан таъминланади. Уларнинг қарамоғида бўлган оила аъзоларига алоҳида ғамхўрлик қилинади, фарзандларини ўқитиш ва касб-ҳунарга ўргатиш бўйича ҳар томонлама ёрдам кўрсатилади.
Бундан ташқари, хорижда ишлаётган одамларимизнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш мақсадида, уларга адвокат жалб этиш харажатларини қоплаш ва ҳуқуқий ёрдам бериш тизими йўлга қўйилади”, деди у.

Настоящие герои – узбекистанцы работающие за границей – Шавкат Мирзиёев.
Кандидат в президенты от УзЛиДеП Шавкат Мирзиёев заявил о своих планах по поддержке наших соотечественников за рубежом на встрече с избирателями Кашкадарьи, передает корреспондент.
Нашим соотечественникам, ищущим высокооплачиваемую работу в США, Канаде, Великобритании, Японии и странах Европы, будут полностью возмещены расходы на получение проездного билета и «рабочей визы».
Кроме того, для наших соотечественников за рубежом:
• будут созданы возможности для получения документов онлайн и оказания других государственных услуг, цены на которые будут приравнены к внутригосударственным тарифам;
• отменяется плата за ведение постоянного консульского счета, упрощаются условия ведения счета;
• Центры оказания бесплатной юридической, материальной и социальной помощи будут открыты в Германии, Японии, Объединенных Арабских Эмиратах и ​​других странах, а также в крупных городах России (в настоящее время созданы в Москве, России и в Корее, Казахстане и Турции);
«В целом на работу с нашими соотечественниками за рубежом, меры социальной, правовой и материальной поддержки наших людей, выехавших на работу и учебу за границу, в ближайшие годы будет выделено 200 миллионов долларов», — сказал кандидат .
«Мы будем и дальше укреплять гарантии защиты прав и интересов наших граждан за рубежом. В частности, мы будем и дальше расширять возможности финансовой помощи в самой чужой стране всем нашим соотечественникам, попавшим в затруднительное положение. В частности, им будут полностью возмещены расходы на временное проживание, восстановление документов и возвращение на Родину.
В ходе своего выступления кандидат также рассказал о возвращении в Узбекистан наших погибших за рубежом соотечественников и особой заботе об их детях.
Возвращение наших соотечественников, погибших за границей, в свою страну обеспечивает государство. Членам семьи, находящимся на их иждивении, оказывается особая забота, оказывается всесторонняя поддержка в учебе и профессиональной подготовке их детей.
Кроме того, в целях защиты прав наших людей, работающих за границей, будет создана система покрытия расходов по найму адвоката и оказанию им юридической помощи”, – сказал он.