Москвада аксилтеррор операцияси режими билан боғлиқ барча чекловлар бекор қилинмоқда. Бу ҳақда душанба куни пойтахт мери Сергей Собянин маълум қилди.
“Биз аксилтеррор операцияси режимини жорий этиш билан боғлиқ барча чекловларни олиб ташлаймиз”, — деб ёзган Собянин.
Унинг қўшимча қилишича, 1 июль куни пойтахт мактаб ўқувчилари учун шаҳар миқёсидаги битирув байрами бўлиб ўтади. “Яна бир бор москваликларга уларнинг хотиржамлиги ва тушунгани учун миннатдорчилик билдираман”, — дея хулоса қилди мэр.
24 июнь куни Москва, Москва вилояти ва Воронеж вилоятида КТО режими жорий этилган эди. Айрим жойларда транспорт ҳаракати тўсиб қўйилган, Москва аҳолиси ва меҳмонларидан имкон қадар шаҳар бўйлаб ҳаракатланишдан воз кечиш сўралганди. Пойтахтда аввал эълон қилинган барча оммавий тадбирлар бекор қилинди.
Ўшанда Собянин москваликларни хотиржамликка ва расмий манбаларга ишонишга чақирганди. Шаҳарда аксилтеррор тадбирлари ўтказилиб, йўлларда қўшимча назорат ўрнатилди. Москва вилоятида ҳам худди шундай чора-тадбирлар ҳақида вилоят губернатори Андрей Воробёв маълум қилган эди.
Тадбир давомида Транспорт департаменти Москвадан жанубга юрадиган минтақалараро автобуслар кечиктирилиши ва бекор қилиниши мумкинлигини маълум қилди. Бундан ташқари, Москва дарёси бўйлаб кемаларнинг ҳаракати тўхтатилди, дарё қирғоқларининг иши чекланди.

Все ограничения, введенные в Москве в связи с режимом контртеррористической операции, снимаются. Об этом сообщил в понедельник в своем Telegram-канале мэр столицы Сергей Собянин.
“Снимаем все ограничения, связанные с введением режима контртеррористической операции”, – написал Собянин.
Он добавил, что общегородской выпускной для столичных школьников проведут 1 июля. “Еще раз благодарю москвичей за спокойствие и понимание”, – заключил мэр.
Режим КТО был введен в Москве, Подмосковье и Воронежской области 24 июня. Местами были возможны перекрытия движения транспорта. Жителей и гостей Москвы просили максимально воздержаться от поездок по городу. В столице были отменены все ранее объявленные массовые мероприятия.
Тогда же Собянин призвал москвичей сохранять спокойствие и доверять официальным источникам. По его словам, в городе проводились антитеррористические мероприятия и был введен дополнительный контроль на дорогах. Об аналогичных мерах в Московской области проинформировал губернатор региона Андрей Воробьев.
Как сообщали в департаменте транспорта, межрегиональные автобусы из Москвы по южным направлениям могли быть задержаны и отменены. Кроме того, было приостановлено движение судов по Москве-реке, а работа речных причалов была ограничена.