Энди Европа Иттифоқига аъзо бўлмаган мамлакатлар фуқаролари учун Германияга кўчиб ўтиш осонроқ бўлади. Бундестаг томонидан қабул қилинган 2020 йилги миграция қонунига киритилган тузатишлар янги йўлларни очади.
Германия ишчи кучи танқислиги муаммосини ҳал қилиш учун малакали мутахассисларни жалб қилади.
Бундестаг 2020 йилги миграция қонунига киритган ўзгартиришлари Европа Иттифоқига аъзо бўлмаган мамлакатлар фуқаролари учун Германияга кўчиб ўтишнинг янги йўлларини очди.
Мигрантлар учун балл тизими
Қонунга асосан, талабнома берувчининг касбий тажрибаси ва Канада каби мамлакатларда қўлланилаётган тизимларга ўхшаш бошқа омилларни ҳисобга оладиган “баллар тизими” кўзда тутилган.
Ўзгартиришлардан бирига кўра, 2023 йил 29 мартгача мамлакатга келган ва расмийлардан жавоб олмаган бошпана изловчилар ўз мақомини бошпана изловчидан бир йил давомида иш излаётган меҳнат муҳожирига ўзгартириши мумкин.
Юқори малакали ишчиларга, агар уларни моддий жиҳатдан қўллаб-қувватласа, Германияга кўпроқ қариндошларини олиб келишга рухсат берилади.
Германияда малакали кадрлар етишмаяпти
Мутахассисларнинг фикрича, мамлакат ҳар йили 400 мингга яқин малакали муҳожирга муҳтож. Миллий меҳнат агентлиги маълумотларига кўра, ўтган йили қарийб 1200 та касбдан 200 тасида ишчи кучи танқислиги кузатилган.
Агентликнинг таъкидлашича, рўйхатга автобус ҳайдовчилари, фармацевтлар, архитекторлар, хизмат кўрсатиш ва ахборот технологиялари соҳаси ходимлари киритилган. Бемор ва болаларга қаровчи касб эгаларига ҳам эҳтиёж кўп.
Паст туғилиш даражаси
Сўнгги пайтларда Германияда турли сабабларга кўра туғилиш даражаси паст бщлиши кузатилмоқда. Кўпгина жуфтликлар бепуштлик ёки бошқа тиббий сабабларга кўра фарзанд кўра олмайди. Бошқалар эса оддийгина фарзанд кўришни хоҳламайди. Европада “чайлдфри” – “фарзандсизлик” мафкураси пайдо бўлган. Кўпчилик кечроқ ёшда, ишдаги карьерага эришгандан сўнг уйланишни одат қилган. Германияда “чайлдфри” туғилишни камайтиради. Натижада немис жамиятида ёшлар салмоғи мисли кўрилмаган даражага тушиб кетди.
Мисол учун, агар 1983 йилда Германияда 15 ёшдан 24 ёшгача бўлган 13,1 миллион киши бўлган бўлса, 2020 йилга келиб уларнинг сони 4,6 миллион кишига тушиб кетди.
Ҳеч кимга сир эмаски, ёшлар сонининг қисқариши келажакда пенсия муаммолари ва мамлакат тараққиётининг иқтисодий даражаси пастлашидан дарак беради.
“Ижобий ва салбий томонлари”
Германия ички ишлар вазири Нэнси Фезер қонунни “мамлакат келажаги учун улкан қадам” деб атаб, малакали ишчи кучи етишмаслиги иқтисодий ўсиш суръатларининг секинлашувининг сабабларидан бири эканлигини таъкидлаган.
ХДС/ХСС фракцияси раиси ўринбосари Андреа Линдҳолц эса қонунни танқид қилган. Унинг фикрича, қонунга киритилган тузатишлар мамлакатга паст малакали одамларни жалб қилади ва Германияга ноқонуний иммиграция учун янги туртки яратади.

Гражданам не входящих в ЕС стран будет проще переехать в Германию. Новые пути открывают принятые бундестагом поправки к миграционному закону 2020 года.
Германия будет привлекать квалифицированных специалистов, чтобы решить проблему нехватки рабочей силы. Бундестаг принял поправки к миграционному закону 2020 года, открывающие новые пути для переезда в Германию гражданам из стран не входящих в ЕС.
Балльная система для мигрантов
Закон предусматривает “балльную систему”, учитывающую профессиональный опыт соискателя и другие факторы, по аналогии с системами, которые уже используются в таких странах, как Канада.
Согласно одной из поправок, просители убежища, прибывшие в страну до 29 марта 2023 и не получившие ответа от властей, года могут поменять свой статус с соискателя убежища на ищущего работу трудового мигранта. Высококвалифицированным работникам будет разрешено привозить в Германию больше родственников, если они могут поддерживать их финансово.
Германии не хватает квалифицированных кадров
По словам экспертов, стране ежегодно требуется около 400 000 квалифицированных мигрантов. По данным Национального агентства по труду, в прошлом году дефицит рабочей силы наблюдался в 200 из примерно 1200 профессий.
Агентство сообщило, что в список попали водители автобусов, фармацевты, архитекторы, рабочие специальности в сфере обслуживания и информационных технологий. Рабочих рук не хватает , когда речь идет об уходе за больными и детьми.
Низкая рождаемость
В последнее время в Германии наблюдается низкая рождаемость по разным причинам. Многие пары не могут иметь детей из-за бесплодия или других медицинских показаний. Другие просто не хотят заводить детей.Так называемая идеология чайлдфри (свободен от детей) появилась в Европе. Там вступление в брак происходит в более позднем возрасте, когда уже построена успешная карьера и достигнут необходимый уровень материального положения.В Германии чайлдфри сокращает рождаемость. В результате чего доля молодежи в немецком обществе упала до беспрецедентного уровня.
Например, если в 1983 году в Германии проживало 13,1 млн человек в возрасте от 15 до 24 лет, то к 2020 году их число сократилось на 4,6 млн.
Не секрет, что сокращение количества молодых людей означает будущие пенсионные проблемы и низкий экономический уровень развитие страны.
“За” и “против”
Глава МВД Германии Нэнси Фезер назвала закон “огромным шагом для будущего страны”, указав, что нехватка квалифицированной рабочей силы – одна из причин замедления экономического роста.
Андреа Линдхольц, заместитель председателя фракции ХДС/ХСС, подвергла закон критике. По ее мнению поправки к закону привлекут в страну малоквалифицированных людей, и создадут новые стимулы для нелегальной иммиграции в Германию.