Москва биржасида рубл тез пасайишда давом этмоқда ва Украинага бостириб киришнинг дастлабки ҳафталаридаги энг паст кўрсаткичларини янгилади.
29 июнь, пайшанба кунги савдода доллар курси 87,47 рублгача кўтарилди, бу 2022 йил март ойи охиридан бери энг юқори кўрсаткичдир.
Евгений Пригожиннинг “Вагнер” ХҲК қўзғолони туфайли валюта бозорида пайдо бўлган ваҳима евро курсини душанба кунги сотув даражасидан ошириб, 95,52 рублгача кўтариб юборди.
Биринчи шок тезда пасайган бўлса-да, ҳиссий из ҳали ҳам бир мунча вақт сақланиб қолади ва баъзи инвесторларни рубл сотиб олишдан тўхтатиб туради, дейди БКС брокерлик компанияси таҳлилчиси Игор Галактионов.
Мавҳумликнинг ўсиши аҳоли ва корхоналарни хорижий валютадаги жамғармаларини яна хорижий ҳисоб рақамларига ўтказишга ундаши мумкин, деб фикрлайди Дмитрий Полевой, ИК “Локо-Инвест”нинг инвестиция бўйича директори. Уруш бошланганидан бери фақат жисмоний шахслар хорижга 60 миллиард доллардан ортиқ пул ўтказган, йирик корхоналар эса хорижий ҳисобларда 90 миллиард доллардан ортиқ даромад қолдирган.
UniCredit таҳлилчиларининг тахминига кўра, Владимир Путин ҳукмронлигининг 23 йилида энг жиддий таҳдидга бўлган ҳарбий исёндан кейин пайдо бўлган келажакка ноаниқлик рублга босим ўтказишда давом этади ва доллар курсини 90 га яқинлаштиради.
Июнь ойида АҚШ валютаси 7 фоизга, Европа валютаси деярли 10 фоизга қимматлашди, йил бошидан эса доллар ва евро мос равишда 15 ва 20 рублга қимматлашди. Девалвация кўлами бўйича – 6 ой ичида 20 фоиздан кўпроқ ошиб, рубл дунёдаги энг заиф валюталар қаторига кирди ва турк лирасига деярли етиб олди (доллар курси унга нисбатан 30 фоизга ошган).
Рубл бозорда валюта таклифи ва унга бўлган талабнинг номутаносиблиги туфайли босим остида, деб таъкидлайди “Велес Капитал” инвестиция компанияси банклар ва пул бозорини таҳлил қилиш бўлими бошлиғи Юрий Кравченко. Нефтга чегирмалар ва Европага газ етказиб беришнинг кескин қисқариши ҳамда санкциялар туфайли иқтисодиётнинг экспорт даромадлари қисқармоқда. Бунга қўшимча равишда импорт, шу жумладан, “параллел” импорт харажатлари ошиб бормоқда.
Бозордаги соф валюта тушумлари камайиб бормоқда, дейди ГПБ Private Banking бошқарувчи директори Егор Сусин. Шунга қарамай, ташқи савдодан Россия бозорига хорижий валютанинг умумий соф тушуми 1,15 миллиард долларни ташкил этди.
“Алор Брокер” инвестиция консалтинг бўлими раҳбари Алексей Антонов, рубл бир доллар учун 89-90 гача тушади, деган тахмин билдирган. У, навбатдаги йиғилишда Россия банки асосий ставкани бирданига 2-3 фоиз пунктга оширмаса рублни унчалик қўллаб-қувватлай олмайди, деган фикрини қўшимча қилган.

Рубль продолжает стремительно дешеветь на Московской бирже, обновляя минимумы с первых недель вторжения в Украину.
На торгах в четверг, 29 июня, курс доллара поднялся до 87,47 рубля — самого высокого значения с конца марта 2022 года. Евро подскочил до 95,52 рубля, превысив уровни распродаж понедельника, когда рынок паниковал из-за последствий мятежа ЧВК «Вагнер» Евгения Пригожина.
И хотя первый шок быстро сошел на нет, эмоциональный след еще останется на какое-то время, удерживая некоторых инвесторов от покупок, отмечает аналитик БКС Игорь Галактионов.
Рост неопределенности может спровоцировать население и бизнес на то, чтобы и дальше выводить валютные сбережения на зарубежные счета, отмечает Дмитрий Полевой, директор по инвестициям ИК «Локо-Инвест». С начала войны только физлица перевели за границу более $60 млрд, а крупный бизнес оставил на иностранных счетах более $90 млрд доходов.
Неясность будущего после военного мятежа, который стал самой серьезной угрозой режиму Владимира Путина за 23 года его правления, будет и дальше давить на рубль, толкая доллар к отметке 90, прогнозируют аналитики UniCredit.
За июнь курс американской валюты прибавил 7%, европейской — почти 10%, а с начала года доллар и евро подорожали на 15 и 20 рублей соответственно. По масштабам девальвации — более чем на 20% за 6 месяцев — рубль вошел в топ слабейших валют мира и почти догнал турецкую лиру (курс доллара к ней взлетел на 30%).
На рубль давит дисбаланс предложения валюты на рынке и спроса на нее, указывает Юрий Кравченко, начальник отдела анализа банков и денежного рынка ИК «Велес Капитал»: экспортные доходы экономики сжимаются из-за санкций, скидок на нефть и резкого сокращения поставок газа в Европу, при том что расходы на импорт, в том числе «параллельный», растут.
Чистой валютной выручки на рынке становится все меньше, отмечает Егор Сусин, управляющий директор ГПБ Private Banking.
Тем не менее совокупный чистый приток валюты от внешней торговли на российский рынок составил скромные $1,15 млрд.
Рубль продолжит слабеть вплоть до 89-90 за доллар, ожидает руководитель отдела инвестиционного консультирования «Алор Брокер» Алексей Антонов.
«Повышение ключевой ставки Банка России на следующем заседании, вероятность чего близка к 100 процентам, несильно поддержит рубль, если, конечно, регулятор не повысит ставку сразу на 2-3 процентных пункта», — добавляет он.