Қозоғистон ҳукумати 2024 йил 1 январдан фуқароларнинг бармоқ изларини мажбурий рўйхатга олишни жорий этишга қарор қилди. Лойиҳа 30 июнь куни ИИВ коллегияси йиғилишида мамлакат президенти Қосим-Жомарт Тўқаевга тақдим этилди, деб хабар беради Медиазона.
Қайд этилишича, тизим бармоқ изларидан ташқари фуқароларнинг юзини ҳам таний олади. Шу билан бирга, фуқароларнинг маълумотлар базаси бармоқ излари сканерлари орқали мунтазам янгиланиб борилади.
Ички ишлар вазирлигининг таъкидлашича, бундай тизим қозоғистонликларни ҳужжатлаштириш жараёнини тезлаштиради, шунингдек, ҳужжатларни ноқонуний қабул қилиш фактларини бартараф этади.
2020 йил охирида оммавий ахборот воситаларида 2021 йилдан бошлаб барча қозоғистонликлар ўз бармоқ изларини ҳуқуқ-тартибот идораларига мажбурий равишда топширишлари кераклиги ҳақида маълумот пайдо бўлган эди. Ўшанда Ички ишлар вазирлиги бу маълумотни инкор этиб, тартиб биринчи навбатда мамлакатда жиноятлар очилишини оширишга қаратилганлигини айтганди.
Расмийлар бармоқ излари ва геномик рўйхатга олишни 2021 йилдаёқ жорий қилишни режалаштирган эди, бироқ Ички ишлар вазирлиги ушбу чорани жорий этишни 2023 йилга қолдирди. Лойиҳани амалга ошириш учун 26 миллиард тенге (деярли 58 миллион доллар) керак эди. Бироқ, ушбу маблағнинг қарийб 15 миллиард тенгеси (33,4 миллион доллар) COVID-19 пандемияси даврида соғлиқни сақлашга йўналтирилгани тизимнинг жорий этилишини секинлаштирди.
Мамлакатнинг кўплаб фуқаролари бармоқ изларини рўйхатга олишнинг жорий этилишига шубҳа билан қарашган. Мутахассисларнинг таъкидлашича, бу қозоғистонликларнинг шахсий ҳаётига таҳдид солиши мумкин ва давлат маълумотлар базалари бундай ҳажмдаги маълумотларни сақлаш учун мўлжалланмаган.

Власти Казахстана решили ввести обязательную дактилоскопическую регистрацию граждан с 1 января 2024 года. Проект презентовали президенту страны Касым-Жомарту Токаеву 30 июня на заседании коллегии министерства внутренних дел, передает “Медиазона”.
Отмечается, что помимо отпечатков пальцев система будет также распознавать лица граждан. При этом база данных граждан будет регулярно пополняться через дактосканеры.
В МВД утверждают, что такая система позволит ускорить процесс документирования казахстанцев, а также исключить факты незаконного получения документов.
В конце 2020 года в СМИ появилась информация, что с 2021 года все казахстанцы должны будут в обязательном порядке сдавать свои отпечатки пальцев правоохранительным органам. Тогда в МВД опровергли эту информацию и сообщили, что процедура в первую очередь будет направлена на повышение раскрываемости преступлений в стране.
Власти планировали внедрить дактилоскопическую и геномную регистрацию еще в 2021 году, однако МВД перенесло введение меры на 2023 год. Реализация проекта требовала 26 млрд тенге (почти $58 млн.). Однако из этой суммы около 15 млрд тенге ($33,4 млн.) в период пандемии COVID-19 направили на здравоохранение, что замедлило развертывание системы.
Многие граждане страны скептически восприняли сведения о введении дактилоскопической регистрации. Эксперты отмечали, что это может стать угрозой для частной жизни казахстанцев, а государственные базы данных не предназначены для того, чтобы хранить такой объем информации.