3 июл куни The New York Times (NYT) газетасида Федерал хавфсизлик хизмати (ФСБ) томонидан қўлланиладиган россияликларнинг тармоқ фаолиятини кузатиш усуллари ҳақида мақола чоп этилди.
Мақола номи ошкор этилмаган компания ёки ташкилотдан келган “юзлаб файллар” асосида тузилган. Материалда Россиянинг “Цитадель” компанияси ва унинг шўъба корхонаси “МФИ Софт” (MFI Soft) доирасида ишлаб чиқилган воситалар ҳақида гап боради.
Хусусан, разведка хизматига Telegram, WhatsApp ва Signal фойдаланувчилари ҳақида катта ҳажмдаги маълумотларни тўплаш имконини берувчи МФИ Софт маҳсулоти, NetBeholder дастурининг тилга олиниши кенг резонансга сабаб бўлди. Кўпгина оммавий ахборот воситалари NYT мақоласини айнан машҳур мессенжерлар аудиториясига жосуслик қилиш усулларини очиб берган тергов сифатида талқин қилишди. Бироқ, аслида, бу усуллар илгари ҳам маълум эди.
The New York Times газетасининг ёзишича, NetBeholder ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимларига кун давомида ёнма-ён жойлашган иккита телефоннинг жойлашувини кўрсата олади. Бу иккала телефон (иккала рақамлар ва қурилмалар) бир шахсга тегишли эканлигини кўрсатади. Бундан ташқари, дастур телефонлар доимо бирга бўладими ёки фақат бир қанча вақтми эканлигини билади. Журналистларнинг фикрича, шу туфайли ФСБ кун давомида икки киши учрашганлиги ҳақида маълумот олади. NetBeholder-да маълум бир фойдаланувчи Россия Федерациясининг қайси минтақасидан (ёки чет эллик бўлса, қайси мамлакатдан) эканлигини аниқлашга имкон берувчи хусусият бор.
Шунингдек, NYT маълумотларига кўра, дастур бир фойдаланувчи WhatsApp, Signal ва Telegram орқали бошқа файл юборганида ёки қўнғироқ қилганда билдиради. Ушбу функция DPI (чуқур пакетли текширув) технологиялари ёрдамида амалга оширилади. “Бу ФСБга ким билан гаплашаётгани ва ким билан СМС ёзаётгани, қачон ва қаерда содир бўлаётгани, хабарга файллар бириктирилганми ёки йўқлигини кўрсатадиган муҳим метамаълумотларга кириш имконини беради”, дейилади мақолада. NYT таъкидлашича, илгари бундай маълумотларни олиш учун ҳуқуқ-тартибот идоралари операторларга мурожаат қилган – ва улар, ўз навбатида, маълумотларни хавфсизлик кучларига тақдим этиш-этмасликни ўзи ҳал қилган.
Америка газетаси таърифлаган бошқа дастурлар ушланган телефон суҳбатларини матнга айлантиради, шифрланмаган сайтларга киритилган паролларни тўплайди, ҳатто аккаунтларни бузади ва аноним фойдаланувчиларни аниқлайди. NYT ушбу технологияларнинг барчаси қандай ишлаши ва ФСБ улардан қандай фойдаланиши ҳақида батафсил маълумот бермайди.
Биринчи марта NetBeholder деб номланган дастур ҳақида  тахминан ўн йил олдин ёзилган. Бундай номдаги маҳсулотни МФИ Софт билан боғланган Канаданинг ALOE Systems  компанияси халқаро бозорга чиқарди. Сайтда тасвирланган фунционалликка кўра, маҳсулот ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари томонидан назорат қилиш учун мўлжалланган эди. Канададан ташқари, ALOE АҚШ, Мексика, Аргентина, Бразилия, Коста-Рика, Салвадор, Перу ва Уругвайдаги мижозлар билан ҳам ишлаган. Компаниянинг бош офисида Россиядан келган одамлар хизмат қилган.
Хўш, ушбу кузатув усулларида янги нарса борми? ФСБ барча россияликларни онлайн кузатаётгани аввалдан маълум эмасмиди?
Қисқа жавоб ҳа, маълум эди. Дарҳақиқат, NYT тергови янги ҳеч нарсани очиқламайди.
2016 йилда “Яровая тўплами” деб номланган ҳужжат кучга кирди. Унга кўра, алоқа провайдерлари абонентлар қўнғироқлари ва хабарларининг ярим йиллик архивини ҳамда хабарлар ва қўнғироқларни узатиш бўйича бир хил метамаълумотлар архивини уч йил давомида сақлашлари шарт. Операторлар сўров бўйича ушбу маълумотни ФСБга гап-сўзсиз тақдим этадилар, шунинг учун ушбу маълумотни олиш учун дастурий таъминот мавжудлигида ажабланарли нарса йўқ. Масалан, агар ФСБ сиз умуман Интернетга кирганингиз ва қайси сайтларга ташриф буюрганингиз (хусусан, WhatsApp ёки Telegram билан боғланган серверларга кирганлигингиз) ҳақида билишни истаса – хизмат буни рад этиш ҳуқуқига эга бўлмаган провайдерингиздан маълумотларни сўраш орқали осонликча бажаради.
The New York Times таъкидлашича, ФСБ фақат абонентлар ўртасида хабарлар узатилиши ҳақидаги маълумотларга кириш ҳуқуқига эга, лекин шифрланган мессенжерларда узатиладиган хабарларнинг моҳиятига эмас. Умуман олганда, бу ҳам янгилик эмас. “Яровая пакети”га кўра, мессенжерлар сўров бўйича ФСБга шифрлаш калитларини топширишлари керак бўлса-да, на WhatsApp, на Signal, на Telegram – ҳеч бўлмаганда расмий равишда – буни амалга оширмади.
Ўзингизни Интернетдаги кузатувдан қандай ҳимоя қилишингиз мумкин?
Сизни кўп жиҳатдан кузатув таҳдидидан ҳимоя қиладиган асосий маслаҳат оддий: ҳар доим VPN -дан фойдаланинг. Блокланган сайтларга киришингиз учун нафақат IP-манзилингизни алмаштирибгина қолмай, балки цензурани четлаб ўтиш учун мукаммалроқ алгоритмлардан фойдаланадиган хизматдан фойдаланиш тавсия этилади.

Газета The New York Times (NYT) 3 июля опубликовала материал о методах слежки за сетевой активностью россиян, которые, по данным источников издания, использует Федеральная служба безопасности (ФСБ).
Основана статья на «сотнях файлов» от инсайдера в неназванной компании или организации. В материале описываются инструменты, разработанные внутри российской компании «Цитадель» и ее дочерней компании «МФИ Софт» (MFI Soft).
В частности, широкий резонанс вызвало упоминание продукта «МФИ Софт» — программы NetBeholder, которая якобы позволяет спецслужбе собирать большой объем информации о пользователях Telegram, WhatsApp и Signal. Многие СМИ интерпретировали статью NYT именно как расследование, вскрывшее методы слежки за аудиторией популярных мессенджеров. Однако в реальности об этих методах было известно и ранее.
По данным The New York Times, NetBeholder умеет показывать силовикам местонахождение двух телефонов рядом на протяжении дня. Это позволяет предположить, что оба телефона (и номера, и устройства) принадлежат одному и тому же человеку. Более того, программа знает, находятся ли телефоны вместе постоянно или только какое-то время. Журналисты считают, что благодаря этому ФСБ получает информацию о том, что два человека встречались в течение дня. В NetBeholder даже якобы есть опция, позволяющая узнать, из какого региона РФ конкретный пользователь (или из какой страны, если это иностранец).
Также, по информации NYT, программа показывает, когда один пользователь отправляет другому файл или звонит через WhatsApp, Signal или Telegram. Эта функция осуществляется с помощью технологий DPI (deep-packet inspection — глубокой проверки пакетов трафика с целью их регулирования или фильтрации). «Это дает ФСБ доступ к важным метаданным, которые показывают, кто и с кем говорит и переписывается, когда и где это происходит, а также были ли к сообщению прикреплены файлы», — говорится в статье. NYT отмечает, что раньше для получения такой информации органы правопорядка обращались к владельцам сервисов — и те в свою очередь решали, предоставлять ли данные силовикам.
Другие программы, описание которых получила американская газета, переводят перехваченные телефонные разговоры в текст, собирают пароли, которые вводятся на незашифрованных сайтах, и даже взламывают аккаунты и идентифицируют анонимных пользователей. Подробностей того, как все эти технологии работают и как ими пользуется ФСБ, NYT не приводит.
Впервые про программу с названием NetBeholder написали еще десять лет назад. Продукт с таким названием на международном рынке представила связанная с «МФИ Софт» канадская компания ALOE Systems. Судя по описанному на сайте функционалу, уже тогда продукт был предназначен для слежки, осуществляемой правоохранительными органами. Помимо Канады, указывали расследователи, ALOE работала с клиентами в США, Мексике, Аргентине, Бразилии, Коста-Рике, Сальвадоре, Перу и Уругвае. В главном офисе компании работали выходцы из России.
Так что, есть ли в этих методах слежки что-то новое? Разве о том, что ФСБ следит за всеми россиянами в сети, не было известно раньше?
Короткий ответ — да, это было известно. И действительно, в расследовании NYT не говорится ничего нового.
В 2016 году вступил в силу так называемый «пакет Яровой». По нему провайдеры связи обязаны хранить полугодовые архивы звонков и сообщений абонентов и архив тех самых метаданных о передаче сообщений и звонков за три года. Операторы беспрекословно предоставляют эту информацию ФСБ по требованию, поэтому в факте существования ПО для получения этой информации нет ничего удивительного. Например, если ФСБ захочет узнать обо всех случаях, когда вы вообще заходили в интернет и какие сайты посещали (в частности, заходили ли вы на серверы, связанные с WhatsApp или Telegram) — служба легко сделает это, запросив данные у вашего провайдера, который не имеет права ей отказать.
The New York Times указывает, что ФСБ имеет доступ только к информации о передаче сообщений между абонентами, но не к сути сообщений, переданных в шифрованных мессенджерах. Это, в общем, тоже не новость. Хотя по «пакету Яровой» мессенджеры должны были по требованию передать ФСБ ключи шифрования, ни WhatsApp, ни Signal, ни Telegram — во всяком случае, официально — этого не делали.
Как можно обезопасить себя от слежки в интернете?
Главный совет, который во многом обезопасит вас от угрозы слежки, звучит просто: используйте VPN. Да, всегда. Желательно использовать сервис, который не просто подменяет ваш IP-адрес, чтобы вы могли заходить на заблокированные сайты, но и использует более хитрые алгоритмы обхода цензуры.