Евро ва доллар охирги марта 2022 йилнинг март ойида Россиянинг Украинага бостириб кириши ва халқаро санкциялар жорий этилганидан кейин шу даражагача кўтарилган эди. “Вагнер” қуролли гуруҳи томонидан қуролли исёнга уринишдан кейин бир ярим ҳафта давомида евро ва доллар 8-9 рублга кўтарилди.
Марказий банк рублнинг кескин тушиб кетишини халқаро савдодаги тенденциялар билан изоҳлади. “Курс заифлашганда, бюджет даромадларини ошириш учун деярли махсус заифлашув ёки бошқа назарияларга ўхшаш турли хил фитна назариялари бошланади. Лекин, биринчи навбатда, ташқи савдо динамикасига қарашимиз керак. У асосан валюта курсининг ҳаракатини белгилайди”, деган Набиуллина Халқаро молия конгрессида.
Унинг сўзларига кўра, ўтган йили рублнинг мустаҳкамланиши кўпчилик томонидан “муаммолар устидан қозонилган ғалаба” сифатида қабул қилинган, аммо бу экспортнинг кескин ўсиши ва импортнинг камайиши натижаси эди. Айни пайтда тескари вазият юзага келди, дея таъкидлайди Набиуллина.
Унинг сўзларига кўра, Марказий банкда “қисқа муддатли тебранишларни юмшатиш учун воситалар мавжуд”, аммо сузувчи курс “ташқи ўзгаришлар, ташқи зарбаларни иқтисодиёт томонидан осонроқ ўзлаштирилишига имкон берувчи неъматдир”.
Шу билан бирга, рублнинг қадрсизланиши инфляциянинг ўсиши хавфини келтириб чиқаради ва Марказий банк кейинги йиғилишда асосий ставка бўйича қарор қабул қилишда буни ҳисобга олади, дея қўшимча қилди МБ раҳбари. Ҳозир бу ставка 7,5% даражасида. Марказий банк уни 2022 йил сентябр ойидан бери ўзгартирмаган.
Рублнинг тушишининг сабаблари ташқи савдодан тушган соф валюта тушумининг қисқариши ва сўнгги пайтларда капиталнинг чиқиб кетишининг кўпайиши, дейди ГПБ Private Banking бошқарувчи директори Егор Сусин.
“Биз жуда кўп пул чиқиб кетаётганини кўряпмиз”, деб тасдиқлайди «Московские партнеры 0187 ИГнинг собиқ президенти, Олий Иқтисодиёт мактаби профессори Евгений Коган. “Бу ерда нафақат иқтисод, балки яқинда содир бўлган воқеалардан кейин шу ишни қилган яхшироқ, деб қарор қилган айрим субъектларнинг хатти-ҳаракатлари ҳам мавжуд”.
“Ички сиёсий муаммолар ва тўқнашувлар одамларни, айниқса бойларни ваҳимада валюта сотиб олишга ундади”, дейди Cresco Finance активлари менежери Степан Сумин.
Пригожин қўзғолони туфайли юзага келган сиёсий инқироз нафақат жисмоний шахслардан, балки компаниялардан ҳам хорижий банкларга қўшимча маблағлар оқиб кетишига сабаб бўлди, дейди БКС иқтисодчиси Наталя Лаврова. Уруш бошланганидан бери, Марказий банк маълумотларига кўра, Россия фуқаролари чет элдаги ҳисоб рақамларига 60 миллиард доллардан ортиқ маблағни олиб чиқишган, биргина евро ҳудудидаги корпорациялар эса 90 миллиард долларлик тушум қолдирган. Энди бу жараён яна тезлашди.

Российская валюта продолжила падение, опустившись до 102,007 руб. за евро и 93,85 руб. за доллар в ходе торгов на Московской бирже утром 6 июля.
В последний раз на таких уровнях евро и доллар были в марте 2022 года после вторжения России в Украину и введения международных санкций. За полторы недели после попытки вооруженного мятежа ЧВК «Вагнер» евро и доллар подорожали на 8-9 руб.
В Центробанке резкое падение рубля объяснили трендами в международной торговле. «Когда курс ослабляется, начинаются разные теории заговора, что чуть ли не специальное ослабление для того, чтобы увеличить доходы бюджета, или какие-то другие теории. Но надо смотреть прежде всего все-таки на динамку внешней торговли. Она во многом определяет движение курса», — сказала Набиуллина на Международном финансовом конгрессе.
По ее словам, в прошлом году укрепление рубля многие воспринимали как «такую победу над обстоятельствами», однако оно было следствием резкого роста экспорта и снижения импорта. На текущий момент сложилась обратная ситуация, подчеркнула Набиуллина.
Она также отметила, что у ЦБ «есть инструменты для сглаживания краткосрочных колебаний», но плавающий курс — «это благо, которое позволяет внешние изменения, внешние шоки легче абсорбировать экономике».
Вместе с тем девальвация рубля несет в себе риск роста инфляции, и ЦБ учтет это, принимая решение по ключевой ставке на ближайшем заседании, добавила глава регулятора. Сейчас ставка находится на уровне 7,5%. ЦБ не менял ее с сентября 2022 года.
Причины падения рубля — это сокращение чистых поступлений валюты от внешней торговли и усиливающийся в последнее время отток капитала, отмечает управляющий директор ГПБ Private Banking Егор Сусин.
«Мы видим, что очень серьезные деньги выходят, — подтверждает экс-президент ИГ «Московские партнеры 0187, профессор ВШЭ Евгений Коган. — Здесь не только экономика, но и поведение отдельных субъектов, которые, видимо, после последних событий приняли решение, что лучше вот так».
«Внутренние политические проблемы и разборки подтолкнули людей, в особенности состоятельных, к паническим покупкам (валюты)», — соглашается управляющий активами Cresco Finance Степан Сумин.
Политический кризис, вызванный мятежом Пригожина, определенно вызвал дополнительный отток средств в иностранные банки, причем не только со стороны физлиц, но и компаний, говорит экономист БКС Наталья Лаврова. С начала войны, по данным ЦБ, российские граждане вывели на зарубежные счета более $60 млрд, а корпорации только в зоне евро оставили выручку на $90 млрд. И теперь этот процесс вновь ускорился.