Москва яқинидаги Электростал шаҳрида полиция 19 ёшли ўсмирнинг бош терисини шилишда гумон қилинган икки шахсни қўлга олди. Улардан бири тожикистонлик йигит экан.
Ички ишлар вазирлиги йигитнинг бош терисини шилганликда гумон қилинганлар қўлга олингани тасвирини эълон қилди. Кадрларда асли тожикистонлик Зафар Р. ва Коми республикасидан 24 ёшли Иля Т. кўринади.
Биринчиси Обнинск чеккасида, иккинчиси кеча тунда қўлга олинди, деб ёзади Mash телеграм канали.
Йигитга ҳужум 9 июль куни Электростал шаҳридаги Спортивная кўчасидаги Кристалл бассейни яқинида содир бўлган. Сочини яшилга бўяган йигит одамларга яқинлашиб, сигарет сўраган.
Бунга жавобан ҳақоратлар ёғила бошлаган. Эркаклар бўялган сочлари туфайли йигитни танқид қилишган, уни ушлаб олиб, сочларини пичоқ билан қиришни бошлашган. Бироқ пичоқ терини ҳам кесиб йигитнинг боши қонга беланган.
Шундан сўнг жабрланувчининг шериклари уни тажовузкорлар билан ёлғиз қолдириб, ташлаб кетишган. Жиноятчилар ҳам воқеа жойидан қочиб кетган. Йўловчилар қонга беланган йигитга тез ёрдам чақиришди. Жабрланувчи ҳозир касалхонада. Иш Москва вилояти прокуратураси назоратида.
Воқеа юзасидан Жиноят кодексининг 213-моддаси (Безорилик бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан келишилган ҳолда содир этилган) ва Санъатнинг 2-қисми. Жиноят кодексининг 112-моддаси (бир гуруҳ шахслар томонидан қасддан баданга ўртача оғирликдаги шикаст етказиш) моддалари бўйича жиноят иши қўзғатилган, дея хабар беради РБК. Биринчи моддага кўра энг кўп жазо етти, иккинчи моддага кўра беш йил қамоқ жазоси берилиши мумкин.

МВД России задержало двоих подозреваемых в снятии скальпа 19-летнему парню в подмосковном городе Электросталь. Один из них – уроженец Таджикистана.
МВД опубликовало кадры задержания задержания подозреваемых в скальпировании парня. На кадрах — уроженец Таджикистана Зафар Р. и 24-летний Илья Т. из Республики Коми.
Первого поймали в  пригороде Обнинска, второго — вчера вечером, пишет Telegram-канал Mash.
Нападение на молодого человека случилось 9 июля у бассейна «Кристалл» на улице Спортивной в городе Электросталь.
Молодой человек с зеленым ирокезом на голове подошел к толпе мужчин и попросил закурить.
В ответ последовали оскорбления. Мужчины раскритиковали парня из-за крашеных волос, схватили его и стали срезать ему волосы ножом, но зацепили кожу.  Пострадавший начал истекать кровью.
После начала конфликта друзья молодого человека сбежали, оставив его наедине с агрессорами. С места скрылись и сами злоумышленники. Скорую окровавленному молодому человеку вызвали прохожие. Дело — на контроле прокуратуры Московской области.
По факту произошедшего возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 213 УК (хулиганство, совершенное группой лиц по предварительному сговору) и ч. 2 ст. 112 УК (умышленное причинение средней тяжести вреда здоровью, совершенное группой лиц), сообщили РБК в прокуратуре. Максимальное наказание по первой статье — семь лет лишения свободы, по второй — пять лет.