Июн ойининг охирида минг рублга 125 сомоний берилган бўлса, ҳозир бу атиги 115 сомонийга тушган. Июн бошида 132 сомонийни 1000 рублга олиш мумкин эди. Тожикистон иқтисодиёти ва экспорти асосан Россия ва Россия валютасига боғлиқ.
Тожикистон Миллий банкининг қарорига кўра, 2016 йилдан бери Тожикистонда пул ўтказмасини қабул қилиш вақтида фақат маҳаллий валюта – сомонийда олинади. Тожикистонликлар рублнинг мустаҳкамлигини кўришни хоҳлашади, чунки Россиядаги меҳнат муҳожирлари айнан шу валютада пул топишади.
Тожикистон банк секторида узоқ йиллардан бери ишлаб келаётган эксперт иқтисодчи Баҳром Шарипов “Озоди” радиосига берган интервюсида рублнинг қадрсизланиши Ғарб давлатлари жорий этаётган санкциялар, Россиянинг иқтисодиёти ва ҳарбий-саноат комплекси, шунингдек, ташқи савдодаги чекловлар ва Россия нефт нархининг пасайиши билан боғлиқ, деб тушунтиради.
Иқтисодчи эксперт Абдуманнон Шералиев рублнинг қадрсизланиши Россиядан Тожикистонга олиб келинаётган маҳсулотлар нархига таъсир қилиши мумкин, деб ҳисоблайди. “Албатта, рублнинг сомонийга нисбатан қадрсизланиши Россия товарлари нархининг пасайишига олиб келади. Аммо Россиядан импорт ва мигрантлар жўнатмалари ўртасидаги фарқ жуда катта ва бу Россия валютасининг қадрсизланиши пировард натижада Тожикистон учун фойдасиз эканлигини англатади”, – дейди у.
2022 йил февралида Россиянинг Украинага бостириб кириши бошланганидан сўнг Тожикистонда рубл курси кескин тушиб кетди ва 1 минг рубл учун 91 сомонийни ташкил қилди. Бироқ орадан бир неча ҳафта ўтиб, Россия валютаси нафақат қайтди, балки Тожикистон миллий валютасига нисбатан ўз мавқеини мустаҳкамлади.
Мамлакатдаги ишсизлик ва иш ҳақининг пастлиги туфайли ҳар йили юз минглаб Тожикистон фуқаролари Россияга жўнаб кетишади. Расмий маълумотларга кўра, тожикистонлик оилаларнинг қарийб 75 фоизи Россиядан пул ўтказмалари ҳисобига кун кечиради. Агар Россия валютаси арзонлашса, бу Тожикистон аҳолисининг аксарияти турмуш даражасига бевосита таъсир қилади.

Если в конце июня за одну тысячу рублей давали 125 сомони, то сейчас – всего 115. В начале июня за 1000 рублей можно было получить 132 сомони. Экономика и экспорт Таджикистана во многом привязаны к России и российской валюте.
Согласно решению НБТ, с 2016 года рублевые переводы в Таджикистане выдаются только в местной валюте – сомони с конвертацией на момент получения перевода. Таджикистанцы откровенно признаются, что хотели бы видеть рубль крепким, потому что именно в этой валюте зарабатывают деньги трудовые мигранты в России.
Эксперт-экономист, многие годы работающий в банковской сфере Таджикистана, Бахром Шарипов ранее в беседе с Радио Озоди пояснил, что падение курса рубля связано с санкциями, которые западные страны вводят против экономики и оборонно-промышленного комплекса России, а также с ограничениями во внешней торговли, и со снижением цен на российский нефть.
Абдуманнон Шералиев, эксперт-экономист, считает, что снижение курса рубля может повлиять на стоимость товаров, ввозимых из РФ в Таджикистан. “Конечно, снижение курса рубля к сомони приводит к снижению цен на российские товары. Однако разница между импортом из России и денежными переводами мигрантов огромная, и это значит, что падание курса российской валюты, в конечном счете, Таджикистану невыгодно», говорит он.
Сразу после начала российского вторжения на территорию Украины в феврале 2022 года курс рубля в Таджикистане резко упал и составил 91 сомони за 1 тыс. рублей. Однако спустя несколько недель российская валюта не только вернула, но и укрепила свои позиции в отношении к национальной валюте Таджикистана.
Ежегодно сотни тысяч граждан Таджикистана уезжают в Россию из-за безработицы и низкой заработной платы в стране. По официальным данным, за счет денежных переводов из России живут примерно 75% таджикских семей. Если российская валюта дешевеет – это напрямую влияет на уровень жизни большинства жителей Таджикистана.