Маҳаллий манбалар иккита кучли портлаш ҳақида ёзган ва Телеграм каналлари томонидан чоп этилган фотосуратларда кўприкнинг икки оралиқ қисмидаги жиддий талафотларни кўриш мумкин.
Душанбага ўтар кечаси Россиянинг Краснодар ўлкаси билан аннексия қилинган ярим оролни боғловчи Қрим кўпригида портлаш содир бўлгани айтилмоқда. Натижада икки киши ҳалок бўлган, кўприкда ҳаракат тўхтатилди.
Россия расмийларининг баёнотига кўра, Кубандан Қрим кўпригининг 145-таянч устуни ҳудудида “фавқулодда вазият” содир бўлган. Маҳаллий манбалар иккита кучли портлаш ҳақида ёзган ва Телеграм каналлари томонидан чоп этилган фотосуратларда кўприкнинг икки оралиқ қисми жиддий зарар кўрганини кўриш мумкин. Таманга кетувчи томонда оралиғи вайрон бўлган, Керч томон бўлган масофа чўккан, деб ёзади Shot телеграм канали.
Портлаш оқибатида Белгород вилоятида яшовчи эр-хотин ҳалок бўлди, уларнинг 14 ёшли қизи оғир яраланиб, касалхонага ётқизилди.
Россия ҳукумати Керч бўғози орқали кўприкнинг иккала линияси, автомобил ва темир йўл ва паром ўтиш жойи – барча транспорт қатновини ёпиб қўйган.
Тез орада поездлар ва паромлар ҳаракати тикланиши айтилмоқда, бироқ Қримга ёки Қримдан автомашинада кетаётганларга Украинанинг қуруқлик қисмидаги босиб олинган ҳудудлари орқали йўл олиш тавсия этилмоқда. Бундан ташқари, Қрим шарқида сайёҳлар учун вақтинчалик жойлаштириш марказларини очиш режалаштирилмоқда.
Бу Украинада уруш бошланганидан бери аннексия қилинган ярим оролга олиб борувчи кўприкда содир бўлган иккинчи йирик ҳодисадир. Аввалги воқеа ўтган йилнинг октябр ойида содир бўлган эди.
Расмий равишда Украина расмийлари кўприкка етказилган зарар учун жавобгарликни ўз зиммасига олмади. Бироқ СБУдаги манбанинг айтишича, Қрим кўпригига тунги ҳужум Украина армиясининг денгиз кучлари ва Украина Хавфсизлик хизматининг махсус операцияси бўлган.
“Кўприкка ер усти дронлари билан ҳужум қилинган. Кўприкка етиб бориш қийин бўлди, лекин охир-оқибат бу амалга оширилди”, — деган манба.

Местные источники писали о двух мощных взрывах, а на опубликованных телеграм-каналами фотографиях видны серьезные повреждения двух пролетов моста.
В ночь на понедельник на Крымском мосту, соединяющем Краснодарский край России с аннексированным полуостровом, предположительно, произошел взрыв. В результате погибли два человека, движение по мосту остановлено.
Согласно заявлению российских властей, «чрезвычайное происшествие» произошло в районе 145-ой опоры Крымского моста со стороны Кубани. Местные источники писали о двух мощных взрывах, а на опубликованных телеграм-каналами фотографиях видны серьезные повреждения двух пролетов моста. Пролет в сторону Тамани разрушен, пролет в направлении Керчи — просел, пишет телеграм-канал Shot.
В результате взрыва погибла супружеская пара из Белгородской области, их 14-летняя дочь получила серьезные травмы и госпитализирована.
Российские власти закрыли все движение через Керченский пролив: и обе нитки моста, автомобильную и железнодорожную, и паромную переправу.
Движение поездов и паромов обещают скоро восстановить, но тем, кто едет в Крым или из Крыма на машинах, советуют пробираться прифронтовыми оккупированными территориями «материковой» Украины. Кроме того, на востоке Крыма планируется открыть пункты временного размещения для туристов.
Это уже второе крупное происшествие на мосту, ведущем на аннексированный полуостров, с начала войны в Украине. Предыдущий инцидент произошел в октябре прошлого года.
Официально ответственность за повреждение моста украинские власти на себя не брали. Однако источник Би-би-си в СБУ сообщил, что ночная атака на Крымский мост была спецоперацией военно-морских сил ВСУ и Службы безопасности Украины.
«Мост атаковали с помощью надводных дронов. Дойти до моста было сложно, но в конце концов это удалось сделать», — сказал источник.