Илгари фақат ўнтасида бўлган тақиқ Истанбулнинг барча туманларига жорий қилинди.
Туркия ҳукумати Истанбулнинг барча туманларида яшаш учун рухсатнома беришни тўхтатди, ўтган йилнинг октябр ойидан буён бу амалиёт уларнинг ўнтасида амалда бўлган бўлса, март ойида у барча 39 туманга жорий этилган эди, деб ёзади
Энди яшаш учун рухсатномани фақат алоҳида ҳолатлар туфайли мамлакатга келганлар олишлари мумкин. Буларга ҳаёт учун хавф, соғлиқ, таълим ва халқаро савдога оид ҳолатлар киради.
Туркия расмийлари миграция кучайиб бораётгани сабабли шундай чоралар кўрмоқда. Маълумотларга кўра, расмий аҳолиси 15,9 миллион киши Истанбулда деярли 1,3 миллион хорижлик истиқомат қилади, деб ёзади газета. Шаҳарда истиқомат қилувчи хорижликлар сони бўйича Сурия фуқаролари етакчилик қилмоқда (535 мингдан ортиқ киши).
Шунингдек, газетанинг ёзишича, ижарачилар ва ноқонуний муҳожирларни қабул қилувчи меҳмонхоналарга нисбатан текширувлар кучайтирилган. Агар биринчи қоидабузарликлар учун жарима белгиланса, учинчи мартадан кейин меҳмонхонанинг лицензияси бекор қилиниб, манзил муҳрланади. Бу қамоқ муддати ҳам бўлиши мумкин.
Ўтган йили ёзда Туркия Ички ишлар вазирлиги раҳбари Сулаймон Сойлу 1 июлдан бошлаб мамлакатнинг бир қатор ҳудудларида у ерда истиқомат қилувчи хорижликларнинг рухсат этилган сони 20 фоизгача (бундан аввал квота 25%) чекланганини маълум қилган эди. 1,2 мингга яқин турар-жой майдони муҳожирлар учун ёпилган. Сойлунинг қайд этишича, бу ҳам бошпана беришга, ҳам яшаш учун рухсатнома беришга тегишли.
Агар сотиб олинган кўчмас мулк объектининг нархи аҳолиси 500 минг кишидан кам бўлган шаҳарлар ёки шаҳарчаларда ва мамлакатнинг энг йирик шаҳарларида 75 000 АҚШ долларидан ортиқ бўлса, Туркияда икки йиллик яшаш учун рухсатнома олиниши мумкин. Шунингдек, яшаш учун рухсатнома узоқ муддатли ижарага берилиши мумкин.
Ўтган йилнинг декабр ойи охиридан бошлаб россияликлар ижара шартномалари асосида яшаш учун рухсат олишда қийинчиликларга дуч кела бошлади.
Туркия миграция департаменти маълумотларига кўра, ўтган йили яшаш учун рухсатномалар сони бўйича россияликлар етакчи бўлган: хорижликларнинг умумий сонидан (1 миллион 354 минг кишидан ортиқ) 153 мингдан ортиғи Россия фуқаролари бўлса, 131 минг нафар сурияликлар иккинчи ўринни эгаллаган.

Запрет, ранее действовавший только в десяти районах, ввели во всех районах Стамбула.
Турецкие власти приостановили выдачу вида на жительство во всех районах Стамбула, с октября прошлого года эта практика ранее действовала в десяти из них, но в марте ее распространили на все 39 районов, сообщает Milliyet.
Теперь ВНЖ могут получить только прибывшие в страну по исключительным обстоятельствам. К таким относятся угроза жизни, здоровье, образование и международная торговля.
Такие меры власти Турции принимают из-за роста миграции. По их данным, в Стамбуле проживают почти 1,3 млн иностранцев при официальном населении 15,9 млн человек, пишет издание. Лидируют по числу проживающих в городе иностранцев граждане Сирии (более 535 тыс. человек).
Также, по информации газеты, ужесточились проверки в отношении арендаторов и отелей, размещающих у себя нелегалов. Если за первые нарушения грозит денежный штраф, то после трех раз отелю грозит отзыв лицензии, а квартиру опечатают. Речь может идти и о тюремном сроке.
Летом прошлого года глава турецкого МВД Сулейман Сойлу заявил, что с 1 июля в ряде районов страны допустимое число проживающих там иностранцев ограничивается до 20% (до этого квота составляла 25%). Около 1,2 тыс. жилых районов закрылись для заселения мигрантами. Сойлу отмечал, что это касается как предоставления убежища, так и выдачи видов на жительство.
Двухлетний ВНЖ в Турции можно получить при покупке недвижимости, если объект сделки стоит более $50 тыс. в городах или поселках с населением менее 500 тыс. человек и более $75 тыс. — в крупнейших городах страны. Также вид на жительство могут выдать при долгосрочной аренде.
С конца декабря прошлого года россияне столкнулись со сложностями в получении ВНЖ на основании договоров аренды.
По данным управления по миграции Турции, в прошлом году россияне лидировали по числу полученных видов на жительство: из общего числа иностранцев (более 1 млн 354 тыс. человек) граждан России было свыше 153 тыс. На втором месте оказались сирийцы (131 тыс. человек).