Муҳожирларга ўз ватанига кетиб, мамлакати ривожига ҳисса қўшиш таклиф қилинган.
Новосибирскдаги жамоат транспорти бекатларига номаълум шахслар муҳожирларни ўз ватанларига жўнаб кетишга ундовчи варақаларни ёпиштириб кетган.
“Затулинкадаги бекатларда шундай ёзувлар пайдо бўлди”, деб расмни изоҳлаган маҳаллий журналист Лариса Соколникова.
Плакатда муҳожирларга мурожаат қилинган. Уларга “чегаралар очиқ”лиги, мигрантлар эса “уйларига бориб, ўз мамлакатлари иқтисодини кўтариши керак”лиги ҳақидаги хабар айтилган. Ёзувнинг пастида Қозоғистон, Ўзбекистон, Тожикистон, Озарбайжон, Қирғизистон, Грузия, Арманистон ва Туркманистон байроқлари жойлаштирилган.
Баҳорда Интернетда Новосибирск аҳолиси президент Владимир Путинга мурожаат қилган видео пайдо бўлди. Одамлар муҳожирлар ҳукмронлигидан шикоят қилган, деб хабар берган Sib.fm. Фаол Жанна Олейникова эса видеога Хилокская кўчаси аҳолисининг алоқаси йўқлигини ва новосибирскликлар муҳожирларни ҳурмат қилишларини, лекин ҳамма, ҳам маҳаллий аҳоли, ҳам меҳмонлар қонунларга риоя қилишни талаб қилишини қўшимча қилган.

Мигрантам было предложено отправиться на родину и внести свой вклад в развитие своей страны.
Неизвестные расклеили на остановках общественного транспорта в Новосибирске листовки с призывом к мигрантам уехать на родину.
«На остановках на Затулинке вот такие наклейки появились», — подписала снимок журналистка Лариса Сокольникова.
На плакате — обращение к мигрантам. Им сообщили «хорошие новости» о том, что «границы открыты» и рабочие могут «уехать домой и помочь экономике своей страны». Ниже изобразили флаги Казахстана, Узбекистана, Таджикистана, Азербайджана, Киргизии, Грузии, Армении и Туркмении.
Весной в Сети появился ролик, адресованный жителями Новосибирска президенту Владимиру Путину. Люди пожаловались на засилье мигрантов, сообщило издание «Сиб.фм». Активистка Жанна Олейникова заявила, что жители улицы Хилокская не имеют отношения к видеозаписи и добавила, что новосибирцы с уважением относятся к мигрантам, но требуют соблюдения законов всеми — и местными, и приезжими.