Гуруҳ 19 нафар хорижликларнинг Россияга ноқонуний кириши ва қолишини таъминлаган.
Пойтахтда мигрантларга сохта ҳужжатлар сотган жиноий гуруҳ қўлга олинди. Бу ҳақда Россия Ички ишлар вазирлигининг шаҳар бўйича бош бошқармасининг УИиОС бўлими бошлиғи Владимир Васенин “Вечерная Москва” нашрига маълум қилган.
Унга кўра, жиноий гуруҳ 19 нафар хорижликларнинг Россияга ноқонуний кириши ва қолишини таъминлаган. Кўздан кечириш чоғида миграция карточкалари, қалбаки патентлар, чет эл фуқароси ёки фуқаролиги бўлмаган шахснинг келгани тўғрисида билдиришнома берувчи йиртма талонлар, шунингдек, қалбаки ҳужжатларни тайёрлаш учун жиҳозлар топилиб, олиб қўйилди.
Мазкур ҳолат юзасидан “Ноқонуний миграцияни ташкил этиш” моддаси билан жиноят иши қўзғатилган.
Худди шу моддага кўра, Москва вилоятида камида 13 нафар ноқонуний мигрант ишлаган иссиқхона ташкил этган Раменское шаҳрида яшовчи 42 ёшли фуқарога нисбатан иш қўзғатилган.

В столице задержали банду мужчин, которые продавали мигрантам поддельные документы. Об этом «Вечерней Москве» сообщил начальник УИиОС ГУ МВД России по городу Владимир Васенин.
По его словам, банда обеспечила незаконный въезд и пребывание на территории России 19 иностранцам. Во время обыска у них обнаружили и изъяли миграционные карты, поддельные патенты, отрывные талоны уведомлений о прибытии иностранного гражданина или лица без гражданства, а также технику для изготовления поддельных документов.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по статье «Организация незаконной миграции».
По той же статье было возбуждено дело в отношении 42-летнего жителя города Раменское, организовавшего в Подмосковье теплицу, в которой трудились как минимум 13 нелегальных мигрантов.